ÜLIMALT ÕNNELIKUD: «Meil ei olnud eriarvamusi,» kinnitavad Olga ja Priit Pärn. «Meie filmimaailm oli seekord peaaegu sama või suhteliselt sarnane. Ent alati leidub keegi, kes märkab torgata, et me teeme midagi niisugust, mida me tegelikult teha ei tohiks.»Foto: MARIANNE LOORENTS
Urmas Vahe 13. september 2014 10:00
Priit ja Olga Pärna uus joonisfilm "Lendurid koduteel" läheb ilmselt sarnaselt nende eelmiste filmidega võitma kottide viisi auhindu igasugustelt festivalidelt. Pikemalt keerutamata ütleks otse, et tegu on tõenäoliselt esimese pääsukesega selles kummalisevõitu žanris – pornograafilise joonisfilmiga. Veel rohkem mõtlemisainet annab 16minutilise filmi pealkiri.

Sõnapaar "Lendurid koduteel" annab mõista, et jutt käib vähemalt riivamisi meestest, kes künnavad taevaseid avarusi. Aga mitte ainult. Hooletusse pole jäetud ka maapealseid mõnusid. Ning neid saavad luua ainult naised.

"Naised on aga jälle ilu meeste elus," lausub Olga.

Tegelikult on kõik palju lihtsam. "Lendurid tulid mängu sellest, et minu elus on olnud aegu, kui ma joonistasin unustamiseni 30ndate lennukeid," ütleb Priit.

"Sellest ajastust tulevad erilise sähvatusena meelde tviidpüksid, millel on kalasabamuster. Nüüd on need kõik kaasamängivad detailid."

Lihtsalt ümberjutustatav film

Priit väidab, et sellesuunaliste filmide jada algas tegelikult juba aastal 2008, kui ilmus "Elu ilma Gabriella Ferrita", kus käib arvukas suhtekolmnurkade klattimine. Kandev roll on kanda perekonnal, kes koosneb mehest, naisest ja pojast.

Mees ja naine suhtlevad omavahel erootilises kõrgpilotaažis. Külmkapist võetakse kala, selle lõikumine põimub vastastikuste puudutustega. Erootiline pinge on rafineeritud, puudutused arenevad.

Taustaks läheb CD-mängijasse plaat. Äärmiselt traagiline, aga samas ka naljakas film – on autor selle filmi kohta öelnud.

Järgmise filmiga alustati fantaasiaid meestemaailmast. Kui nüüd on keskmes lendurid, siis 2010. aastal jooksma hakanud ja maailma kõige kangematel festivalidel 18 auhinda võitnud filmis "Tuukrid vihmas" oli tegu hoopis teise ameti esindajatega. Kes aga kogu maailma meessooga sarnaselt on üpris samasisuliste frivoolsete fantaasiaga.

Tegu on liiva animatsiooniga

"Ka lendurite film on sama lihtsalt ümberjutustatav ja sama lihtsa joonisega. Ent liiga vara ma kaardipakki laiali lüüa ikkagi ei tahaks," ütleb autor.

"Aga isegi need inimesed, kes pole just eriti tihedad kinos käijad, peaksid loost ilma ühegi sõnaseletuseta aru saama. Põhimõtteliselt ma ei armastagi filmile mingit kaaskirja ühes saata. Film peab iseendaga hakkama saama."

Tõik, mis muudab kuu aja pärast linale tuleva filmi täiesti eriliseks, on selle valmimisel kasutatud tehnika. Teadaolevalt maailmas üldse esimene.

"Liiva animatsioonis, kus Piusa kaljudelt tavaliselt liivakellades pärit materjali on filtreeritud, põletatud, pestud ja valitud välja äärmiselt ühesuurused liivaterad, pole ju tavaliselt joont," jutustavad autorid.

Priit joonistas liivapritsiga tehtud matile plaadile joone ja sai selle püsima.

"Öelda seda, kas film valmis lõplikult kunstnike käe all või arvutis, on vale lähenemine – ükski arvuti ei joonista midagi üksi. Kõik, mis on ekraanil näha, on minu ja Olga käe jälg. Arvuti aitas vaid liita kokku eri kihte ja anda juurde vajalikke värvitoone," kirjeldab Priit liiva animatsiooni kui täiesti uut kunstivormi.

Joonisfilm "Lendurid koduteel" esilinastub Sõpruse kinos 9. oktoobril.