Foto: ERR
Kais Allkivi 11. september 2014 07:00
ETV kodulehel peetud saatejuhtide vahetuse rahvahääletus paiskab "Osooni" saatejuhi Vladislav Koržetsi üheks õhtuks "Aktuaalse kaamera" uudisteankru tooli. "Ma mõtlesin, et kui saaks, seaks ma sisse arvelaua, mis näitaks, kui mitu kogelemist, valesti hääldatud nime või valesti pandud rõhku mul kui pabistaval algajal saate peale kokku tuleb," muheleb Koržets. 

"Päris põnev oleks võrrelda oma tulemusi vilunud uudisteankru tulemustega. Et näha, kui palju pidev uudistelugemine oskust ja süvenemisvõimet juurde annab," arutleb Vladislav Koržets, kes on veendunud, et uudistesaate juhtimine pole mingi käkitegu.

"Ma pean enese jaoks ära mõtestama, mis on uudisteankru roll. Siis oskan äkki ka sellesse rolli astuda. Ilmselgelt on tema ülesanne uudiseid rahvani tuua. Seal ei saa väga vigureid teha. Mitte et see nüüd igav töö oleks ja tegijal ei pruugiks üldse lõbus olla, aga lõbutsemisega ei saa seal ekraanil küll kahjuks liialdada," möönab kalandushuviline humorist ja kirjanik, et "Aktuaalses kaameras" tuleb olla tõsiseltvõetav ja usaldusväärne.

"Otse-eetrit ma ei karda, sest olen varem otsesaateid teinud. Mul on ka rahva ees esinemise kogemust. Küll ma välja ujun, hirmu mul ei ole," kinnitab Koržets, kes on telekokana "Terevisiooni" otse-eetris kalatoite valmistanud.

Kuidas Koržets ikkagi tempokaks infoedastamiseks valmistub?

"Eks ma pea juba aegsasti harjutama hakkama, lugema tekste nagu ravimireklaamis. Uudistesaates pole küll vaja päris nii kiiresti lugeda," arutleb Koržets.

"Üldiselt pean usaldama neid oskusi, mis mul juba on. Et ma suudaksin nädalaga oma häälduse ja kõnetehnika viia praeguselt tasemelt kuhugi kujuteldamatutesse kõrgustesse, on liiga kõrge ootus. Aga natukene harjutamist ei tee paha."

Kuivõrd kindlat tunneb Koržets end poliitika ja majanduse vallas?

"Võib-olla mitte nii koduselt nagu need, kes pidevalt uudistesaadet teevad ja seetõttu ka puhtalt töökohustuste tõttu hoolsalt järge hoiavad, aga ma usun, et ma tulen toime ka nende teemadega, sest on elatud, on nähtud, on kuulatud, on mõteldud. Teatud pagas on olemas," nendib ta.

Koržetsi meelest on kõigil saatejuhtide vahetuses osalejatel tähtsaim jääda ka uues rollis iseendaks:

Parimaid juhtnööre jagavad uues olukorras saatejuhtidele tema sõnul toimetajad. "Väga tähtis on koostöö nendega, kes kaamera taga suure töö ära teevad."

ETV saatejuhtide vahetuse kampaania produtsent Mart Normet nendib rahulolevalt: "Koržets on väga hea sõnaseadja. Oleks äärmiselt põnev, kui talle antaks voli kirjutada kõik uudised oma käekirjaga. Ma arvan, et see erineks totaalselt "Aktuaalse kaamera" tavapärasest ametlikust kõnepruugist ja oleks ilmselt "Osooni" vahetekstide stiilis. Aga nii äärmusesse me ilmselt siiski ei lähe."

Koržetsit saab ankruna näha ühel ülejärgmise nädala õhtutest. Millisel täpselt, selgub tuleval nädalal.

Reikop maandus "Prillitoosis", Viirpalu spordiuudistes

Eile läks lukku ETV saatejuhtide vahetuse hääletus. Rahvas pööras ETV raudvarad pea peale ja septembris satuvad saated ja juhid korraks ekraanil kokku järgmiselt:

"Aktuaalne kaamera" – Vladislav Koržets

"Foorum" – Maire Aunaste

"Osoon" – Reet Linna

"Pealtnägija" – Urmas Vaino

"Prillitoos" – Marko Reikop

"Ringvaade" – Monika Tamla ja Lembitu Kuuse

"Sport" – Katrin Viirpalu

"Terevisioon" – Mihkel Kärmas ja Grete Lõbu

"Tõuse ja sära" – Andres Kuusk

Kokku andis oma hääle 22 740 inimest. Saatejuhtide vahetuse eestvedaja Mart Normeti sõnul oli saateid, mille puhul oli eelistus väga selge.

Monika Tamlat sooviti ülekaalukalt enim näha "Ringvaates", Marko Reikopit "Prillitoosis" ja Katrin Viirpalut "Spordis".

Saadete "Osoon" ja "Tõuse ja sära" puhul said aga kõik saatejuhid suhteliselt võrdselt hääli.

"Väga suur rahvalemmik on Monika Tamla, keda nähakse just igapäevaste saadete juhina. Teda tahetakse kõigepealt näha hommikul kaks tundi "Terevisioonis", siis õhtul tund aega "Ringvaates" ja tehku veel "Aktuaalset kaamerat" ka," muigab Normet.

8242 inimest soovis Tamlat näha "Ringvaates" ja 7051 inimest "Terevisioonis". ETV hommikuprogrammi lähevad juhtima aga Grete Lõbu 6331 häälega ja Mihkel Kärmas 6128 häälega. Vladislav Koržets hääletati "Aktuaalsesse kaamerasse" 6166 häälega.

Kõige vähem sooviti näha Monika Tamlat "Spordis" (562 häält) ja Lembitu Kuuset "Aktuaalses kaameras" (685 häält).

Normeti meelest on see loogiline: "Seal puuduks üllatusmoment, kuna stuudio on neil ju sama."