Inimesed

Els Himma: "Kuulsus ei ole asi, mida väga igatseda ning iga hinna eest taga ajada." (22)

Aigi Viira, 30. august 2014 12:00
Foto: Stanislav Moškov

"Paljud soovivad kiiresti kuulsaks saada, aga mina arvan, et sellele üks noor algaja laulja küll lootma ei pea ega mõtlema," muigab poolsada aastat laval püsinud lauljanna Els Himma (74). "Esialgu mõelgu sellele, kuidas õppida, harjutada, oma vaimseid võimeid arendada – sellest oleneb, mis edasi saab. Vähe on abi kaunist häälest, kui pole mõistust, töökust ning andekust, sest nendeta ei jõua kaugele." 

Els poetab oma malbel moel, et lugemus on lauljale vajalik: "Kui seda ei ole, on sõna valdamine kehvake ja tihtipeale ei saa inimene arugi, millest ta laulab. Eriti siis, kui tekst peaks olema natuke keerulisem."

Peale kuulsuse tõmbavad noori ligi ka glamuur ja sära, mida paistab väljavalituile kullavihmana sülle sadavat, lisaks publiku vaimustus ja see, mis rambivalguses seisva artisti ümber toimub. "Aga see on vaid üks ja väike osa sellest elust," tõdeb Els. "Kui oled laval hästi esinenud, on tunne tõesti imeline, aga enne seda tuleb teha midagi muud."

Kas imelisele lavatundele eelneva all peab Els silmas ränka tööd? "Ärme nimeta seda rängaks tööks," naerab lauljanna. "Ränk võib olla mulla kaevamine suure labidaga. Muusika puhul tuleb harjutada ja seejuures ei maksa vihaselt harjutada. Harjutada tuleb rõõmuga. Tuletage ikka meelde, milleks te seda teete. See on ju muusika ning muusika ei ole selline asi, mis teil kõri matab. Muusika laseb teil ilusasti hingata ja ilusasti elada."

Els ei harjuta ealeski paha tujuga, vaid eelistab rõõmsat asjalikkust. "Alati ei ole tuju, kuid igaühel on oma väikesed nipid. Ma ei harjuta iga päev, vaid siis, kui mul on ees esinemine."

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

23.01.2020
GALERII | PALJU ÕNNE: Els Himma 80!
23.09.2015
Ago-Endrik Kerge: tundsin end õpetaja Kalju Saarekese tõelise pailapsena
03.08.2013
Els Himma valib üritusi hoolikalt

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee