PIDU TULEB: «Patareivi» korraldaja Tõnis Hiiesalu ütleb, et kuigi kõik plaanitud Eesti artistid Pärnu katlamajja (pildil) ei tule, saab näha vähemalt kõiki välismaa külalisi.Foto: Facebook
Juhan Mellik 8. august 2014 07:00
Üritus kolis Tallinnast Pärnusse.

"Kui enne ei olnud "Patareivist" keegi midagi kuulnud, siis nüüd teavad meid kõik," näeb Tõnis Hiiesalu, Tallinna linna poolt loata jäetud muusikafestivali "Patareiv" korraldaja, ka elu helgemat poolt. Algselt pealinnas Patarei vangla hoovis toimuma pidanud pidu kolib hoopis Pärnusse.

"Pigem on klaas ikkagi pooltäis, mitte pooltühi," tunneb Hiiesalu heameelt, et festival – kuigi oluliselt väiksemas mastaabis – läheb ikkagi käima.

Plaanitud viie lava asemele tuleb küll ainult üks ja osad juba reklaamitud kodumaised artistid jäävad ära. See-eest näeb rahvas kõiki lubatud välismaiseid esinejaid. "Need, kellele lennupilet oli ostetud, tulevad ikka kohale," ütleb ta.

Milles täpsemalt peituvad Tallinna linnavalitsuse ja abilinnapea Kalle Klandorfi vaenu juured "Patareivi" vastu, võib Hiiesalu ainult oletada. Varasematel aastatel pole probleeme tekkinud, ka tänavu olid kõik muud load, kaasa arvatud politsei oma, juba käes.

Peamiseks süüdlaseks võib pidada paar nädalat tagasi samas paigas toimunud festivali "Kultuuritolm", mis tipnes meediasse jõudnud videokaadritega maas lamavat kinnipeetavat purevast politseikoerast. Vahejuhtum tekitas ohtralt vastukaja nii politsei kaitseks kui ka vastu.

Üheks suuremaks kriitikuks osutus Tallinna abilinnapea Kalle Klandorf, kes väljendas ühes oma eilses Facebooki postituses heameelt "Patareivi" ärajäämise üle. Poliitik kirjutas: "Vabandan reivisõprade ees, kui ei nimetanud "Kultuuritolmu" õige nimega, sest kultuuriga polnud seal midagi pistmist, pigem oli ainult tolm. Kui keegi arvab, et demokraatia on pudeliga näpus tänaval jõlkumine ja kõikvõimalikes kohtades urineerimine, siis on küll midagi väga valesti ja meie ühiskond liigub mööda allakäigu spiraali jõudsate sammudega."

Mõningane miinus ilmselt tuleb

Hiiesalul on vastulause olemas. "Kas peate silmas tema (Klandorfi – toim.) väljaütlemist, kus ta väidab, et festivalil polnud kultuuri? Kuigi poole sellest moodustas muusika ja teise poole kunst? Meil oli kokku ligi 500 inimest, kes viisid läbi töötubasid ja pidasid loenguid," ei mõista Hiiesalu kriitikat.

Ta kahtlustab, et võib-olla said "Patareivile" saatuslikuks segadused turvafirmaga Dussmann Security, kellega lõpetati koostöö pärast "Kultuuritolmu" intsidenti. "Nendega koos polnud võimalik enam edasi minna."

Hiiesalu ütleb, et kuna pidu peetakse nüüd hoopis eraruumides, siis jäi ära ka jagelemine kohaliku omavalitsusega. "Pärnu linnaga polnud üldse vaja rääkida," täpsustab ta.

Kas ja kui suurt rahalist kaotust kogu jant korraldajatele tähendas, ei julge Hiiesalu veel prognoosida. Mõningane miinus ilmselt tuleb. "Osa kuludest saab kaetud, aga midagi tuleb selles osas ette võtta," ei soovi Hiiesalu rahalist poolt pikalt kommenteerida.

"Patareiv" algab täna õhtul kell 11 Pärnu Katlamajas.