Briti laulusaate "The X Factor" võitja James Arthur.
Marianne Ubaleht 30. juuli 2014 07:00
Briti muusikamaastikule on tõusnud uus täht nimega James Arthur. James võlus laulusaate "The X Factor" kohtunikke juba esimesel prooviesinemisel oma etteastega niivõrd, et noormees osutus saatesarja võitjaks. Õhtuleht rääkis Jamesiga muusikast ja tema eelseisvast kontserdist.

Kuidas on su elu pärast "X Factori" võitu läinud? Ilmselt on tegu nii suure muutusega, mida igaüks hoomata ei suudagi.

See oli suur muutus. Piiritult suur! Ma olin ju amatöör, töötasin kohalikul muusikamaastikul kümme aastat, enne kui "The X Factorisse" läksin ja see mu elu muutis. Ma vaatasin ise seda saadet katkendlikult. Mõnikord, et kritiseerida, teinekord, et imetleda.

Kuidas sa üldse jõudsid otsusele minna talendisaate eelvooru?

See polnudki tegelikult minu otsus! Mu sõbrad ja pere kihutasid mind sinna. "X Factori" buss sõitis mööda riiki ringi ja tuli minu kodulinna Middles­borough’sse. Mu ema lubas, et laenab mulle raha, kui ma ettelaulmisele lähen. Ja siis ma läksingi sinna telki: laulsin, jõudsin järjest edasi, kuni juhtus nii, et võitsin!

Eelseisev Balti riikide külastus on sul esmakordne. Kas sa oled Eestist ka varem miskit kuulnud?

Jah, see on tõesti mu esimene kord siin, aga ma tean, et Eestis on muusikamaastik päris kirju! Teil on arvestatav house-muusika koolkond ja asjad edenevad vist jõudsasti. Eesti on väga läänelik riik ja kui ma ei eksi, siis te olite esimesed, kes end Venemaa võimu alt lahti rebisid.

Sa kirjutasid kohe pärast võitu Twitteris, et plaanid järgmisel päeval oma albumit lindistama hakata. Oli see tõesti nii?

Jaa! Ärkasin kohe hommikul, seadsin sammud stuudiosse ja alustasime tööga.

Su esimesel albumil oli päris palju kaasautoreid ja -artiste, kes sinuga koos muusikat kirjutasid ja plaadi produtseerisid. Kuidas sulle meeldis nii paljude inimestega koos tööd teha?

See oli väga lahe ja ma õppisin sellest väga palju. Võib-olla oli selle albumi juures isegi liiga palju tegijaid. Neid oli tõesti hulgi! Aga igal juhul olid kõik mu kolleegid imelised. Oma järgmist albumit lindistades õpin oma vigadest ja võtan endale appi ilmselt ainult kaks produtsenti ja kaks kaasautorit. Et ühe katla ümber oleks vähem kokkasid!

Aga kuidas sulle pigem esineda meeldib. Kas üksinda laval, saateks ainult enda kitarr või ikkagi täiskoosseisus bändiga?

Mulle meeldib väga esineda teiste muusikutega kambas. Ma tõesti naudin seda. Ma ei teagi, kui ma mängin ainult üksinda oma kitarri, siis see esinemine keerleb ainult minu ümber ja nõnda ei saa muusikast nii palju edasi anda, kui ma tahaks.

Ma armastan akustiliselt esineda, aga selleks on oma aeg ja koht, et olla publikuga intiimne. Mõni väike ja vaikne paik. Minu muusikastiiliga sobivad trummirütm ja taustalauljad siiski väga hästi, see kõik muudab esituse hingestatumaks.

Sind tuntakse enim laulu "Impossible" järgi. Mis lugu on selle laulu valiku taga?

Mina seda lugu ei valinud, see anti mulle seoses ühe heategevusliku projektiga. Aga mu elu samastub selle looga miljon protsenti! Ma kujutan ette, et see läheb korda ka väga paljudele teistele. Ma näen inimeste reaktsioone, kui seda esitan, ja see on hindamatu väärtusega. See läheb mulle väga korda, et inimesed elavad sellele kaasa.

Tollal, kui sa läksid "X Factorisse", ei rääkinud su ema ja isa omavahel. Kas nende suhted on nüüdseks kuidagi paranenud?

Nende suhe on nüüd kindlasti tervislikum. Nad räägivad ja suhtlevad rohkem kui varem. Nad ei ole ja neist ei saa kunagi parimaid sõpru, aga nad saavad omavahel läbi. Minu ja meie pere hüvanguks. See on väga hea tunne!

Kas sul on enne lavaleminekut ka mingid kindlad rituaalid välja kujunenud?

Jaa, ma karjun ja teen väga imelikke hääli! Hüppan ja kargan ringi, et elu sisse tuleks.