Inimesed

Rein Lang: "Isegi püssitoru ähvardusel ei istu ma kultuuriministri toolile tagasi." (63)

Jaanus Kulli, 19. juuli 2014 08:00
Foto: MARI LUUD

Mäletate telesaadet, kus Reformierakonnale omistatud kultuuripiduri tiitlit vastu võtma läinud Rein Lang ilmus kaamerate ette Tšapajevi kostüümis? Lang esitas seal muu hulgas luuletuse, mille peale väidetavalt pisut napsitanud kultuuriinimesed stuudios solvusid ning saade kiskus vägisi pidureid kaotama. Terava keelega Langi on hiljemgi kritiseeritud arrogantsuse ja ülbuse pärast.

Iseäranis siis, kui ta enda asutatud Kuku raadio "Keskpäevatunnis" kriitikanooli eetrisse pildus. Peale Molekuli sai Lang "Keskpäevatunni" tippajal endale mõnelt ajakirjanikult hüüdnimeks ka Kõik-On-Pe***es-Mees. Sest sel aja kõlas tihti tema suust fraas: "Mehed, nüüd on kõik pe***es!" Tõsi küll – väljaspool eetrit.

Lang on oma väljaütlemistele alati truuks jäänud ja alati nagu kass neljale käpale maandunud. Lang on sõnaosav. Võib vabalt musta valgeks rääkida. Või vastupidi. Nagu mustkunstnik. Või tõeline jurist.

Meie poliitmaastikul on ta üks paremaid näitlejaid. Tegelikult ongi ta eluaeg teatrit armastanud. Ja teatrit ka teinud. Alates juba EÜE aegadest. Pigem kui lavalaudadelt öelduna kõlas ka kunagi Langi poolt eetrisse paisatud ähvardus visata käsigranaat kultuuriministeeriumi aknasse, kuhu ta ise mõni aasta hiljem järele lendas.

Sind on kolm korda pärjatud pressivaenlase tiitliga. Kui aldis oled sa üldse ajakirjandusega suhtlema?

Nendele, kes seda tsirkust on korraldanud, ma intervjuusid ei anna.

Samas paistab, et sa oled kasvatanud endale kaitsekihi.

Ilma kaitsekihita polegi võimalik Eestis poliitik olla.

Olid alles 15aastane, kui said üliõpilasmalevas hüüdnime Molekul. Kuigi sellises vanuses noored käisid ju tegelikult EÕMis. Mis salanipiga sa EÜEsse pääsesid?

See on hea tunnistus sellest, et kõik pole tõde, mida ajakirjandus välja pakub. Selle hüüdnime sain ma tõepoolest malevas, aga õpilasmalevas. 1972. aastal, kui olin 14aastane.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

01.12.2014
TOHOH: Lang ei kandideerigi riigikogusse!
02.07.2014
Juku-Kalle Raid: laulupeotulel särasid Langi silmad nagu pistrikul
30.06.2014
Juku- Kalle Raid: laulupeotulel särasid Langi silmad nagu pistrikul
08.06.2014
Repliik | Ka poliitikud on kultuurihuvilised

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee