Inimesed

Stig Rästa: "Eks ma natuke kibelen teatrilavale, kui oleks äge asi, mida teha." (9)

Aigi Viira, 2. juuni 2014 07:00
UUES AMETIS: Esimest korda elus on Stig Rästal kirjutada muusika tervele lavastusele. "Ootasin ammu, et saaksin teatrile muusikat kirjutada," tunnistab Stig, et praegune töö "Dara-baraga" on talle igatpidi meelt mööda. Foto: Stanislav Moškov
"Kui tehti pakkumine teatritükile muusika kirjutada, ütlesin suhteliselt kohe jah," lausub muusik Stig Rästa, kes loob muusikat koguperelavastusele "Dara-bara", mis jõuab publiku ette Tallinna teletorni õuel juuli alguses. "Olin enne muusikalis "Kevadine ärkamine" kaasa teinud ning kui nüüd Anti Kobin pakkus muusika kirjutamist, siis oli see veidi üllatav, aga mitte ehmatav."

Esimest korda elus kirjutab Stig Rästa muusikat - teatrilavastusele "Dara-bara"

Anti Kobin, "Dara-bara" lavastaja, muigab, et Stigi kutsumise puhul saigi tähtsaks üheskoos muusikali "Kevadine ärkamine" tegemine. "Tookord tundus, et ta on arukas tüüp, mulle väga sümpaatne," lausub Anti. "Ta on iseseisev ja väga isemõtlev inimene. Ta ei taha kõigile meeldida ega pinguta üle. Ta kas meeldib või mitte, tema teeb oma asja. Ta on nüüd ju ise autor, ise teeb ja toimetab."

Samal teemal

Anti lisab, et esiotsa olnud Stig pakkumisest tõesti üllatunud. "Ta polnud enne sellist asja teinud, aga jah-sõna andis ta tõesti ruttu," sõnab Anti, kel on proovid tükiga "Dara-bara" täies hoos.

Kolmandik lavastuse muusikast on valmis

"Pigem ootasin ammu, et saaksin teatrile muusikat kirjutada," tunnistab esimest korda teatrile muusikat loov Stig, et töö "Dara-baraga" on talle igatpidi meelt mööda."Praegu on peamine see, et pean aru saama, mida lavastaja minult ootab ning tahan, et muusika haakuks lavaltoimuvaga. Ma ei loo ju mingit suvalist kantrilugu – selle lavastuse puhul ei loo ma muusikat niivõrd inimestele laulmiseks, vaid kogu tüki atmosfääriks."

Veidra nimega lavastus "Dara-bara" jutustab teletornis elavast tehnikahuvilisest Etist, kes satub oma zuumimasina kaudu tundmatule planeedile, mille nimi on Dara-bara. Kõik on seal teisiti kui Eti kodus: sealne loodus on teistsugune, lõhn ja hääled erinevad, üldse – seal on kõik arenenud hoopis teisiti kui planeedil Maa. See on fantaasiaküllane lugu, mis räägib erinevate kultuuride üksteisemõistmisest ja sellest, et ka ilma sõnadeta on võimalik teineteisest aru saada.

Stig selgitab, et muusika peab käima lavastuse meeleoludele vastavalt, et vaataja aru saaks, mis tegevus parajasti toimub. "Lavalugu kestab vist üle tunni ja väga vaikset hetke seal ei ole," ütleb Stig, kel tuleb see tund muusikaga täita. "Tänaseks olen valmis saanud kolmandiku sellest."

Stig naerab, et siiani pole teatritükile muusika kirjutamine teda hulluks ajanud. Tempo olevat esiotsa veel rahulik. "Väga palju aega pole see minult võtnud, sest muusika oli peas olemas ja seda on nüüd vaja üksnes teostada. Pean mingi hetk hakkama proovides käima, et laval toimuv saaks muusikaga haakuma," kõneleb ta. "Töö saab seal kõva olema."

Nakatunud näitlejapisikuga

Stig ei varja, et lööks hea meelega teatrilaval osatäitjana kaasa. "Eks ma natuke kibelen teatrilavale, kui oleks äge asi, mida teha," räägib ta, et osalemine muusikalis "Kevadine ärkamine" jättis temasse tahte edaspidigi teatriga tegelda ja näitlejana lavale minna. "See muusikal oli mulle esimene asi ja ma tahaksin veel!"

Lavastuses, kuhu Stig muusikat loob, astuvad lavale laulja Elina Born, näitlejad Merilin Kirbits, Maarius Pärn, Jevgeni Moissejenko ja akrobaat Anni Veskimäe.

Tallinna teletorni õuel mängitakse "Dara-barat" alates 9. juulist kümme korda.

Samal teemal

14.01.2015
Stig Rästa: "Igal nädalal mõtlen, et loodetavasti järgmine nädal tuleb kergem. Aga ei tule, nädalad lähevad kogu aeg järjest hullemaks."
10.09.2014
Elina ja Fred: erinevat verd ja temperamenti meis jagub!