Inimesed

Rein Taagepera: "Laske lastel kasvada!" (2)

Silja Paavle, 30. mai 2014 09:14
LAPSEPÕLVERADADEL: Tartus võtab Rein Taagepera sageli ette jalutuskäigu Karlova linnaossa Päeva tänavale maja juurde, kus möödusid tema lapsepõlve kõige mõnusamad aastad.Foto: Aldo Luud

"Alati ei maksa lapsi kramplikult kasvatada, mõned asjad saavad ise korda," julgustab kolme lapse isa ja seitsme vanaisa Rein Taagepera andma lastele rohkem võimalust ise maailma avastada, selmet neid pidevalt käskida-keelata.

"Käsu-keelukasvatusel sirgunud laps ei hakka kukkudes nutma mitte seepärast, et ta haiget sai, vaid seepärast, et saab jälle pragada. Ta teab, et ta ei tohi kukkuda," nendib politoloog, Tartu ülikooli emeriitprofessor Rein Taagepera, lisades, et kui lapsel ei lubata joosta, siis ongi tal vähe jooksupraktikat ja kukkuda võib põnn ainuüksi seetõttu.

Rein rõhutab, et lapsed vajavad just esimestel eluaastatel võimalust proovida mitmesuguseid asju ja elu avastades arvestada, et nad võivad ühtlasi haiget saada. "Kui kogu aeg keelata, kaotab keelamine väärtuse," nendib Rein.

Lase lapsel teha, millest ta huvitub

"Praegu ei lubata lapsele sageli nuga kätte enne, kui ta on kümneaastane. Kui isegi siis," nendib emeriitprofessor, lisades, et juba nelja-viieaastane põnn võiks tegelikult hakata noaga voolimist proovima.

"See tekitab tunde, et ma suudan asju teha!" Ja kui ta end seejuures lõikab, käib see lihtsalt asja juurde.

Edasi lugemiseks:

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee