TEEMANT: Tänavu Kopenhaagenis peetava Eurovisioni lauluvõistluse lava on teemandikujuline ja 20 meetrit kõrge. Foto: twitter.com/esccph
Katharina Toomemets 10. aprill 2014 07:00
Eurovisioni korraldajad lubavad, et tänavune lava saab olema sama suur kui 2009. aastal Moskvas. Seekordne lauluvõistlus toimub Kopenhaagenis kontserdisaalis B&W Hallerne, mis erinedes paljuski tavapärasest on üle 60 meetri kõrge, vahendab esctoday.com.

Nädalavahetusel jõudsid avalikkuse ette mitmed uued pildid, millelt saab näha, et saarena saali keskel asuv lava on teemandikujuline. "Soovisime kõik toimima panna – lava, graafilise väljenduse ja meie slogani #JoinUs (ühine meiega ingl k – K. T). Kui inimesed ütlevad lava nähes, et see meenutab teemanti, oleme olnud edukad," kommenteeris tänavuse Eurovisioni juht Jan Lagermand Lundme veebisaidile eurovision.tv. Ta ütles, et lava võib teha maagilisi asju, kuid ei laskunud detailidesse.

"Me oleme väga kaugele jõudnud. Teemant on kohal, puudu on vaid mõned detailid."

Lavaehitus peaks lõpule jõudma täna ja siis tehakse ka esimesed tehnilised proovid.

Valgustuskunstnik Kasper Lange sõnul on see kõige suurem valguslavastus, mis Taanis kunagi tehtud, samuti on see üks suuremaid maailmas. "See on nagu lennusimulaator, kus saame virtuaalmaailmas valgustust programmeerida."

Laval saab olema 3000 valgustit, üle 1200 ruutmeetri LEDi ekraane ja taustaks teraskastidest koosnev sõrestik. Lava on ligi 20 meetrit kõrge ja selle ehitamiseks kasutati 40 tonni terast.

Valguslahendused 37 riigile

"Minu teooria on, et mida suurem šõu, seda lihtsam peaks olema välisilme, et kõik töötaks. Laval toimub väga palju, on erinevad artistid ja väga lihtne on minna üle võlli. Trikk on selles, et tuleb lihtsalt teha," usub ta.

Lange on olnud vastutav paljude Taani telesaadete (näiteks "X-faktor" ja "Dansk Melodi Grand Prix") valguslahenduste eest. Praegu tegeleb Lange oma tiimiga sellega, et panna kokku kõigi osaleva 37 riigi valguslahendused. "Mõnedel riikidel on väga kindel idee, milliseid värve, pilte ja graafikat nad tahavad. Teised ütlevad lihtsalt, et see peab olema sinine, ja vajavad veidi juhendamist."

Lange sõnul on kõige olulisem ja ühtlasi keerulisim töö see, et televaatajad teeksid visuaalselt vahet kõigil 37 esinejal. "Kui me suudame esinemised teha lõbusaks, erutavaks ja maitsekaks, oleme hakkama saanud. Taani on sel aastal võõrustaja, järgmine võimalus võib tulla alles 10–15 aasta pärast ja see on unikaalne võimalus endast märk maha jätta."