Inimesed

"Roppused lavastuses on pseudoprobleem!" (16)

Juhan Mellik, 19. märts 2014, 07:00
PEREDRAAMA: Fanny (Sandra Reigo) ja Alexander (Mikk Kaasik) ei lase end roppustest heidutada – võrreldes Ingmar Bergmani algmaterjaliga on neid Vanemuise lavastuses minimaalselt.  Gabriela Liivamägi
Vanemuise uuslavastuses "Fanny ja Alexander" kostab laps-osatäitjate huulilt üsnagi vulgaarset kõnepruuki – teiste hulgas väljendeid, nagu "t..akott" ja "s...pea".

Lavastaja Ain Mäeots kinnitab, et võrreldes Ingmar Bergmani originaalkäsikirjaga on lavastus roppuste koha pealt mõnevõrra pehmem, samas on vänge sõnavara kasutamine aga kunstiliselt igati põhjendatud.

Samal teemal

"Kui ma kuulen näiteks pealt, kuidas ja millise keelekasutusega räägivad 7–8aastased, siis on "Fanny ja Alexander" ikka palju leebem," ei näe Ain Mäeots lavalt laste suust tulevates vägisõnades midagi hullu.

"See on ülespuhutud probleem – kui kuulutasime konkursi välja, siis informeerisime kõiki, mis laadi lavastusega on tegemist," räägib lavastaja, et teater teatas avalikult: rollikonkursile tulevate laste vanemad peaksid arvestama tüki iseloomuga – leidub stseene, mis kujutavad nii vaimset kui ka füüsilist vägivalda, samuti seksi ja roppusi.

"Bergmani-lugude telg ongi see, et ta räägib ilustamata ja romantiseerimata lugusid inimestest meie ümber," selgitab Mäeots ja lisab, et algmaterjaliga võrrelduna on Vanemuise lavale jõudnu osaliselt tsenseeritud.

"Fanny ja Alexander" jutustab loo rootsi pereelu keerdkäikudest möödunud sajandi alguse Uppsalas.

Nimiosalisi kehastavad Kristiina Raahel Uiga, Sandra Reigo, Karl Kristjan Puusepp ja Mikk Kaasik.

Lavastuse tutvustus: käsitletavad teemad ei ole eakohased alla 14aastastele.

16 KOMMENTAARI

t
tuleb välja 20. märts 2014, 00:33
et tshempionid söövad ainult EPOt ja on umbsed!? Neil pole isegi urruauku rääkimata, millist rasket tööd kured teevad, et nad üldse olemas on! Kas tõesti Õhtulehe lugejad ei käi teatris, kinos ja laatadel ja usuvad pimesi seda soppa, mjda neile 60-nekilose munakotiga mehe surma pähe pakutakse.
v
Väga 19. märts 2014, 18:27
JÄLESTAN roppusi nii raamatutes, aga eriti teatrilavalt kuuldes.
Rumal on põhjendus, et nii räägitakse(isegi lapsed) ja siis peaks nagu ka.
...
(loe edasi)
Loe kõiki (16)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee