Inimesed

„Esimesena peab head uut aastat soovima vastassoost inimene!“ (19)

Anete Kruusmägi, 31. detsember 2020 15:29
Vanarahva uskumus: mida teed 1. jaanuaril, seda teed terve aasta. Foto: Alamy
Vanarahva uskumus: mida teed 1. jaanuaril, seda teed terve aasta.

"Iga piiriületamine on kriitiline aeg, kui tuleb käituda nii, nagu on õpetatud ja teada," selgitab folklorist Mall Hiiemäe, miks on uusaastaöö maagiline ning 1. jaanuariga seotud hulk endeid ja uskumusi.

Kes plaanib uue aasta esimese päeva pühendada magamisele, peolauajääkide hävitamisele ja teleka ees vedelemisele, peaks teadma vanarahva uskumust: kõike, mida sa 1. jaanuaril ette võtad, teed sa ka terve ülejäänud aasta. Ehk siis: homme pühendub nutikas tegevusele, mis on meeltmööda ja mida võiks aasta läbi ette võtta.

"Ära tülitse, ära tee lollusi, ära joo viina – siis hoiad pahandused eemal," vahendab folklorist Mall Hiiemäe rahvatarkust. Ja valgustab, mida rahvauskumuste kohaselt tasub silmas pidada vana aastat ära saates ja uut tervitades.

Esimene vastutulija uuel aastal olgu mees

Kui kell on vana-aastaõhtul kesköö seljataha jätnud, siis esimene külaline, esimene vastutulija või esimene head uut aastat! soovija peab olema mees. See uskumus on eestlasel nii veres, et mõnigi naine väldib uusaasta esimestel minutitel sõbrannadele helistamist.

Saaremaal aga on meestel komme juba öösel külas ära käia, ning siis võivad naised ka tulla.

"Kui naisele tuleb esimesena vastu naine, siis näiteks tüdruk sel aastal mehele ei saa," teab Hiiemäe.

Kinnitades, et taoline uskumus pole naisevastane või kuidagi seotud sellega, nagu kehastaks naine kurjust. "Mees on füüsiliselt tugevam ja hoiab halvad jõud eemal. Naine vajab kaitset," selgitab Hiiemäe kõnealuse ende tekkimise tagamaid.

Seltskond, kus 1. jaanuaril viibida, on igal juhul tähtis. Näiteks võib ühest veebifoorumist lugeda järgmist uskumust: "Inimesed, kellega sa uusaastaööl koos oled või vähemalt suhtled, jäävad mingil moel su ellu kogu järgnevaks aastaks."

Moetoimetaja Eiris aga teab, et uus aasta kujuneb selliseks, milline on esimene võõras inimene, keda sel päeval näed. "Kui näed vana naist, siis on oodata kehva aastat, aga kui noort naist, siis tuleb hea aasta," teab neiu.

Kirjandusuurija Piret lisab: "Esimesena peab head uut aastat soovima vastassoost inimene, siis tuleb hea aasta."

Söök jäägu ööseks lauale

Komme uusaastaööl mitu korda süüa on Mall Hiiemäe sõnul pärit ajast, kui igapäevane toidulaud oli kesisevõitu. Üldse puudutab palju aastavahetusega seotud uskumusi toitu ja söömist.

Üks levinumaid tavasid on katta aastavahetuslaud külluslikult – siis ei tule algaval aastal püksirihma pingutada. Sealjuures ei tohi kraami ööseks laualt ära koristada – muidu tuleb vaesus ja nälg. Samamoodi ei tasu toidu ülejääke ära visata, nii võib õnne minema ajada.

"Meie peres on selline uskumus, et 31. detsembril umbes viis minutit enne südaööd panevad kõik peolised oma taldrikutele toitu – viilu leiba, mõne mandariini, killukese võid; igast asjast natuke –, et järgmiselgi aastal süüa oleks. Kokkukuhjatud toidu peab aga enne hommikut ära sööma. Kõhule pole selline komme muidugi väga hea, sest see on juba enne head-paremat täis pargitud," räägib üliõpilane Kärt.

Enne teeni, alles siis anna välja

Teada on, et kõik vanad võlad tasub enne uut aastat ära maksta. Samamoodi usutakse, et alanud aastal peab raha enne sisse tulema, kui see välja läheb.

"Enne ei tohi kulutada, kui oled ise raha saanud – vii või taarat," räägib Kadri.

Esimesel jaanuaril ei soovitata ka poodi minna, sest see võib tähendada, et terve ülejäänud aasta kulutad raha.

Kindlasti maksab kõiki 1. jaanuaril külla tulnuid korralikult võõrustada – nii lasete majja küllust.

Uusaastaöö ja esimese jaanuari põhjal saab ka ilma ennustada.

"Kui sel päeval on härmas, tuleb hea viljaaasta. Kui lumi on maas, tuleb hea kartulisaak. Kui mets on lumevangis, sureb palju inimesi," loetleb Hiiemäe.

Tähistaevas uusaastaööl vihjab talumehele, et sünnib arvukalt noorloomi. Kes tahab aga head õunasaaki, raputagu saarlaste kombel uusaastaööl õunapuid.

"Rannarahvas vaatab kalakoitu. Kus mere peal kumab, sealt kohast saab palju kalu," räägib Hiiemäe.

Samuti tasub vana-aastaõhtul pöörata tähelepanu kõiksugu häältele. Öökulli huikamine ja koerte haukumine vihjab peenikese pere juurdetulekule.

Alberti sõnul ei tohi aastavahetusel nõusid lõhkuda – muidu ei lase suurem tüli end kaua oodata. "Kui aga ikkagi juhtub midagi katki minema, siis ärge visake kilde ära, vaid kaevake need maa sisse, vastasel juhul toimuvad teie majas aasta otsa skandaalid," räägib mees.

Veel keerab Alberti sõnul õnne tuksi pidulaua taga tülitsemine.

Ennustada võib nii tina kui ka luulega

Vana-aastaõhtu on hea aeg ennustamiseks. Populaarse tinavalamise kohta arvab Hiiemäe, et see näitab liigtihti raha või münte seetõttu, et tinaga koonerdatakse. Suurem sorts tagab keerulisema kuju.

Hea ennustamise nõks on visata üle õla ukse suunas king. Jääb see ukse poole ninaga, vahetab viskaja varsti kohta. "See ei pruugi ilmtingimata tähendada välismaale kolimist. Võib tähendada ka näiteks uude kooli minekut või mehelesaamist," teab Hiiemäe.

Üks ennustamisviis on süüa palju soolast ja minna siis magama. Kes unes sulle vett ulatab, on ilmselt su tulevane kaasa. Selline tulevikku piilumine on levinud idaslaavlaste hulgas.

Julgemad võivad kasutada järgmist moodust. Mine peegli, küünalde ja piibliga üksi pimedasse ruumi. Piibel pane küünalde vahele, seisa seljaga ukse poole ja vaata, kelle nägu peeglist paistab. "Mõni on ikka väga ehmatanud sellest ennustamisest," räägib Hiiemäe.

Leebem, iseäranis noorte seas levinud ennustamisviis on valida välja mõni luulekogu ja esitada endale huvipakkuv küsimus, vastust otsida juhuslikult lahti löödud lehelt vastu vaatavast salmist. Hiiemäe sõnul on selline tegevus igal juhul mugavam kui tinavalamine.

Millised uusaastaöö uskumused on mujal maailmas?

Poola Maksa kõik oma võlad enne uut aastat, muidu oled järgmisel aastal rahahädas. Kanna uusaastaööl uusi aluspükse, siis ootab sind ees palju armuseiklusi.

Bulgaaria Hoolitse, et kõik riided, iseäranis sokid, oleksid uusaastaööl seljas õiget pidi - muidu läheb uuel aastal kõik soovitule täpselt vastupidi.

Ungari 1. jaanuaril ära vii midagi majast välja, sest see vähendab karjaõnne ja kindlasti ära mine arsti juurde, muidu oled terve ülejäänud aasta haige.

Bali Ööl vastu uut aastat tasub süüa nuudleid, sest need sümboliseerivad rikkust.

Tšehhi 1. jaanuaril pole Tšehhis kombeks pesu nöörile kuivama panna, sest see toob halba õnne, koguni lähedase surma. Välditakse kanaliha söömist, sest nii lendab õnn minema, küll tõstetakse ette läätsesid - et järgmisel aastal oleks palju raha.

Artikkel ilmus algselt 31. detsember 2013.