HUBANE: Tallinna Kammerteatri blackbox mahutab umbes 80 pealtvaatajat.Foto: Meelis Tomson
Kais Allkivi 7. november 2013 07:00
«Mind on teatri loomisel toetanud mu enda lähedased, sõbrad ja tuttavad. Ühtegi institutsiooni Tallinna Kammerteatri taga ei seisa, see on täiesti sõltumatu teatrike,» kinnitab teisipäeval Kalamajas Vabriku tänaval endises pagaritöökojas uue teatri avanud näitleja Indrek Taalmaa.

«Soovisin oma monotükke ka Tallinnas mängida, aga teadupoolest on saalide rendihinnad üsna kopsakad. Tekkis vajadus, et Tallinnas oleks olemas oma mängukoht. Kuna ma olen üks Pärnu monoetenduste festivali «Monomaffia» korraldajatest, siis tuli mõte näidata välismaiseid tükke lisaks Pärnule ka Tallinnas,» selgitab Indrek Taalmaa.

80 pealtvaatajat mahutav kammerteater, millega koos avas uksed Ervin Õunapuu monogalerii, pesitseb Tallinnas Vabriku tänaval kunagises pagaritöökojas, hilisemas fotostuudios. «Aasta tagasi hakkasin ruumivõimalusi piiluma. Otsisin ruume algusest peale Kalamajast, sest mulle on see kant eriti sümpaatne. Need ruumid justkui ootasid meid,» lausub Taalmaa rahulolevalt.

Majaomanikulgi olevat selle üle hea meel, et tema vanavanemate majas äriajamise asemel kultuuri tehakse.

Kui üüripind leitud, tuli seal sisse seada fuajee, garderoob ja blackbox'i-tüüpi saal, mille seinad Taalmaa ise mustaks võõpas. Soetada tuli sobilik sisustus ja prožektorid. "Teadupärast maksab kõik siin ilmas raha, kuid siiani olen heade toetajate abiga hakkama saanud," sõnab teatrijuht ja näitleja. Lisaks talle on kammerteatris tööl valgustaja. "Uurisin küll ka ise, kuidas valgust seada, aga tegelikult on selleks omaette inimene. Üksi ei jõua ju kõike!" Teatri käimalükkamisel on talle palju tuge pakkunud ka näitlejast elukaaslane Karin Tammaru.

Novembris saab uues teatris vaadata Taalmaa enda monotükke. Üleeilsel pidulikul avamisel esietendus Bengt Ahlforsi "Raineri hommik",  mis heidab pilgu 84aastase vanapoisi ühele hommikutunnile. Andrus Kivirähki näidendit "Sinised kilesussid jalas", kus ainus osatäitja kehastub koha peal ümber eri soost ja vanuses karakteriteks, on Taalmaa esitanud varemgi.

Endla teatri näitleja, kel kodu Pärnu külje all, teeb külalisena pidevalt kaasa ka varasema koduteatri Vanemuise etendustes. Kas kolme linna vahet sõitmine raskeks ei lähe? "Eks see ole siianigi nõndaviisi olnud," muheleb mees. "Olen päris tihedalt käinud Tallinnas etendusi andmas. Elu ei hakka nüüd kuidagi teistmoodi välja nägema."

Polevat ohtu, et mängukava väga hõredaks jääks, kui ta ise peab eemal viibima: "See, et mina kammerteatri lõin, ei tähenda, et ma siin ainsana mängima hakkan. On plaan, et tulevikus teevad lavastajad siin ka teiste näitlejatega tööd. Liigume edasi rahulikult sammhaaval." Taalmaa toonitab, et kammerteater pole rangelt monoetenduste jaoks mõeldud. "Siin võib mängida ka viie näitlejaga etendusi. Monogalerii puhul on aga tõepoolest tegemist üheainsa teose näitustega," nendib ta.

Kommentaarid  (1)

teatrihuviline 7. november 2013 10:41
Kas tõesti peab meil neid teatreid nii arutult palju olema??? Leian, et ei pea .... . Teatris käin väga valikuliselt, mitte lihtsalt käimise pärast ja pean tõdema, et seda janti, karjumist, kisa, kära on seal viimasel ajal nii palju ja vähe, mida vaadata. Kõigile üritajatele ei jätku lihtsalt ka publikut.

SISUTURUNDUS