Inimesed

Jüri Homenja: «Võib olla kunagi tuleb ka aeg, kui ma ei pea enam kõrtsides esinema.» (26)

Jaanus Kulli, 21. oktoober 2013, 07:00
TEGUTSEB: Homenja ütleb, et uusi lugusid salvestab ta pidevalt ja et küllap need jõuavad ka plaatidele.Foto: ALDO LUUD
«Spetsiaalselt, «Su nägu kõlab tuttavalt» vaatamise jaoks ma päeva ei planeeri, kuid kui olen just parajasti teleka ees, vaatan seda saadet meeleldi,» ütleb trubaduur Jüri Homenja, kelle lugu «Klaver» esitas eilses paroodiasaates Ott Lepland.

«Olen seda saadet vaadates ikka päris palju naerda saanud. Samas on selgelt näha, et saates osalevad näitlejad on profid, aga lauljatena kahjuks amatöörid. Aga ka amatööri õnnestunud etteaste võib naerma ajada, kuigi ma ei tea, kas see ongi saate põhieesmärk?» küsib Homenja retooriliselt.

«Sest ka professionaalne näitleja võib sind teatrisaalis haigutama panna.»

Homenja ütleb, et Ott Leplandi nägi ta oma silmaga esimest korda esinemas – nii paradoksaalne kui see ka pole – tänavu juunis Moskvas ühel kontserdil, kus ta ka ise üles astus. «Loodetavasti nägi siis Ott ka mind esinemas, mis usutavasti annab artistist parema pildi kui ükski video,» usub Homenja.

Parodeerimisest üldisemas mõttes arvab laulja positiivselt, samas lootes, et seda võiks teha rohkem oma emakeeles, jättes välismaa esinejad ukse taha.

Enda tegemiste kohta kostab Homenja, et uusi lugusid salvestab ta pidevalt ja et küllap need jõuavad ka plaatidele, kuigi plaadimüügi osas juba täna ja eriti tulevikus on ta äärmiselt skeptiline.

«Laulutekstid tulevad elust enesest.»

«CD-d ja üleüldse igasugune plaadimüük on selgelt ajalugu. Sest plaadimüüki ei ole juba pikemat aega ning mitte ainult Eestis,» teab Homenja.

«Kuid uute laulude salvestamine ei ole kuskile kadunud. Neid on kogunenud arvestatav hulk. See tähendab, et järgmisel aastal annan ma välja kolm uut plaati,» üllatab ta samas.

«Esimesena näeb valgust tantsumuusikaga plaat «Austraalia», siis n-ö normaalse muusika plaat «Igavene hommennium» ja kolmandana «Jüri ja Eeri soovivad kauneid jõule», kus lugude autorid on Jüri Homenja, Eeri Bakhoff ja Sulev Müürsepp,» teavitab üliproduktiivne helilooja.

Ta jätab aga täpsustamata, mida tähendab tema jaoks normaalne muusika, ent annab ometi niidiotsa kätte järgmise aasta kõikvõimalike muusikaauhindade žüriidele: «Loomulikult on kõik auhinnad ja edetabelid 2014. aastal nende plaatide-laulude päralt.»

Mitmekülgselt andekas Homenja ütleb, et lauludele tekstide kirjutamisega tal probleeme pole. «Jah, laulutekstid tulevad elust enesest,» on helilooja lihtne ja loogiline sõnum.

«Selge see, et siin on olemas professionaalsed nõudmised nii tekstile kui muusikalisele vormile. Pean silmas riimi, mõõtu, silpide arvu, kuid eesti keel on piisavalt ilus ja rikas, et kõige sellega suurepäraselt toime tulla,» teab Ukraina juurtega Homenja, et ka tema eesti keeles kirjutatud lembelüürika siinsetel neidudel põlved nõrgaks võtab.

«Minu publikuks on eesti rahvas.»

Vähe sellest, et Homenja laulutekste ja viise loob, jookseb ta sulg nüüd ka kirjanikuna, kelle loomingut saab lugeda Facebookis. «Facebooki jutustused ei ole teosed omaette, vaid kannavad aktuaalseid ülesandeid – promoda mõnda sündmust või teost, saada head pakkumist ja muud sellist,» ei häbene ta tunnistada, millise eesmärgiga ta oma annet veelgi turule paiskab.

«Kuid mõnikord lähen hoogu ja päris haarav on jutustada,» tõdeb Homenja, kellel ju tegelikult taskus hoopis hambaarsti, mitte konservatooriumi või filoloogi paberid.

«Hambaarsti teema on sama naljakas nagu plaadimüügi teema. Millegipärast on mind kõikvõimalikes telemängudes ja ristsõnades tituleeritud laulvaks hambaarstiks. Enda arust ma olen ikka laulja. Alates kaheksandast eluaastast esinen ma regulaarselt lavalaudadel mitu korda nädalas, selleks mõnikord mitu korda päevas harjutades. Seitse aastat enne seda, kui ma sain kätte hambaarsti diplomi – korrektselt kõlab see küll nii, et olen lõpetanud Tartu ülikooli arstiteaduskonna stomatoloogia osakonna –, sain ma diplomi Heino Elleri muusikakoolis klassikalise laulu erialal. See tähendab, et hambaarstina olen ma töötanud ainult õpingute ajal viis aastat. Lauljana ja artistina aga 45 aastat.»

Homenja, kes raiskab oma annet põhiliselt kõrtsides ja pubides esinedes, ütleb, et teda see ei häiri, kui sealne publik on esmajoones keskendunud mitte kunsti nautimisele, vaid söömisele ja joomisele. «Minu publikuks on eesti rahvas, niisugusena nagu ta on siin ja praegu. Ja meie kultuuris on olnud alati kaks põhikandurit: kõrts ja kirik. Julgen niimoodi öelda, sest olen nii kaua viibinud eesti kultuuriruumis ja pean end eestlaseks, kuigi mu vanemad on ukraina päritolu,» tuletab Homenja veel kord meelde oma esivanemaid.

Eurovisionile ei kipu

Kohalikul muusikaturul küll tegija, Homenja Eurovisioni kaardile panuseid tegema siiski ei kipu, sest tema sõnul on see natuke nüri ja naljakas ettevõtmine. «Kuid tegemist on siiski muusikaga ja üpriski suur inimeste arv puutub sellega kokku, mille tulemusena võib sündida ka šedöövreid,» tunnistab ta siiski.

«Aga ma ei usu, et neid inimesi, kes vaatavad-kuulavad kõiki osavõtjaid, on palju. Pigem pidutsetakse kontserdi ajal ja telekas jookseb pilt ilma hääleta. Hääletamiseks pannakse juba telekale hääl sisse ja alles siis hakatakse kaasa elama, kui Eesti saab mõne punkti. Kirutakse Balkani maid, kes jagavad punkte omavahel ja kiidetakse Põhjamaid, kes teevad sedasama,» on Homenja Eurovisioni poliitikaga ja võistluse tagatubades sündivaga samas hästi kursis.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee