Inimesed

Sven Grünberg: ma olen tähelepanust väga liigutatud! 

Õhtuleht.ee, 2. oktoober 2013 07:00
Sven Grünberg
«Ma ei ole kunagi mõelnud, et ma peaks mingeid preemiaid saama,» tunnistab helilooja Sven Grünberg. «Mis ei tähenda muidugi, et ma ei oleks sellisest tähelepanust liigutatud.» Eilsel rahvusvahelisel muusikapäeval pärjas Eesti Muusikanõukogu Grünbergi kogu tema senise muusikalise tegevuse eest heliloomingupreemiaga.

Helilooja Sven Grünbergi looming on rahva mällu süüvinud ilmselt kõige paremini tänu muusikale, mis ta on teinud filmidele ja telesarjadele: «Hukkunud Alpinisti hotell», «Wikmani poisid», «Leiutajateküla Lotte», «Naksitrallid». Tänavu suvel jõudis Niguliste kirikus kuulajate ette tema kontserdikava «Vaadates sisse», mis loodud orientalisti ja budismi tutvustaja Linnart Mälli mäletuseks.

«Võimalik, et budism on olnud mu loomingule katalüsaator,» selgitab helilooja enda kirjutatud loomingu tausta ja idamaise õpetuse mõju oma teadvusele.

«See baseerub ju analüütilisel mõtlemisel ja on selles mõttes muusikale lähedane.»

Eesti Muusikanõukogu preemiakomisjoni žürii liige ja Eesti Muusikaakadeemia professor Marje Lohuaru ütleb, et Grünberg valiti laureaadiks konsensuslikult. «Preemia on tema väga mitmekülgse ja ainulaadse helitegevuse eest, mis on jõudnud rohkem kui 100 filmi ja millel on ka rahvusvaheline mõõde,» põhjendab Lohuaru. Samuti rõhutab ta helilooja panust budismi tutvustamisel ja dalai-laama Eestisse toomisel.

«Grünbergi isik on väga põhjalik ja seda juba alates aegadest, kui ta tegi rokkbändi Mess.»

Preemia suurus on 3500 eurot.

Rahvusvahelise muusikapäeva puhul andis Eesti Muusikanõukogu muusikapreemiaid välja 12. korda. Mullu võitis heliloomingupreemia Arvo Pärt ja interpretatsioonipreemia Neeme Järvi.

Kuuendat aastat järjest jagati ka Helikunsti Sihtkapitali aastapreemiad.

Eesti Muusikanõukogu muusikapreemiad 2013

Heliloomingupreemia: Sven Grünberg; Interpretatsioonipreemia: Tallinna Kammerorkester; Preemia muusikaelu jaoks olulise ja väljapaistva tegevuse eest: Tiia Järg

Helikunsti Sihtkapitali aastapreemiad 2013

• Anna-Liisa Bezrodny • Mart Humal • Hea Muusika Selts • Kristjan Kõrver • Kristiina Poska • Oleg Pissarenko • Mart Laas • Toomas Olljum • Galina Grigorjeva

Samal teemal

25.11.2016
Sven Grünberg: laulda ma enam ei jaksaks, klahve jõuan õnneks liigutada
04.05.2014
Dalai-laama saabus Riiga budistlikke õpetusi jagama
25.04.2014
Tiibeti Sõbrad korraldavad sõitu dalai-laama õpetustele Riias

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee