SÜNNIPÄEVALAPS: Ultima Thule kitarrist Kalle Vilpuu annab 50. sünnipäeval välja oma esimese sooloplaadi. Foto: Kati Sihvre
Anete Kruusmägi 24. juuli 2013 06:59
"See, et minu plaadi valmissaamine ja 50. sünnipäev kokku langesid, on puhas juhus!" räägib tänane hällipäevalaps Kalle Vilpuu. Juubelit peab Ultima Thule kitarrist reedel Von Krahli baaris, kus ta esitleb oma esimest soolo-plaati. Ühtlasi tähistab mees ka oma 30. aastat püünel.

"See on muusikutele kombeks, et kui oled 30 aastat laval olnud, siis oled sellel juubelipäeval ka laval," selgitab Vilpuu.

Tegelikult on ta muusikuna esinenud isegi kauem. "Kui ma Seitsmendas Meeles hakkasin mängima, olin ma 22aastane, aga enne seda sai ka ikka oldud ja mängitud mujal," meenutab muusik, kes arvestab, et praegu täitub ikkagi 30. lava-aasta.

Vilpuu sõnul on tähtpäevaks üllitatud plaadil otsast lõpuni instrumentaalmuusika, ehkki seal on ka vokaali. "Aga see vokaal on ka justnagu instrumendi rollis. Ei laulda mitte sõnadega, vaid meloodiat hääliku peal," selgitab Vilpuu.

Idee sooloplaat välja anda on Vilpuu peas tiksunud juba mitu aastat. "Kui sul on midagi öelda ja sa tahad öelda, siis tuleb see ära öelda. See on võimalus ennast avada selle külje pealt, mida paljud inimesed ei teagi. Tihtilugu on nii, et kui sa mängid ansamblites, siis sa mängid ikka neid asju, mida inimesed teavad või mingeid kindlaid partiisid," räägib muusik ja lisab, et sooloprojektiga välja tulemine on hoopis midagi muud.

Plaaditegu võttis aega viis aastat. "Eks ma otsisin seda tervikut taga ja mulle tundub, et selle ma ka kätte sain," räägib Vilpuu.

Oma sõnul hakkas ta plaati tegema teistmoodi, mitte sedasi, et teeb portsu lugusid valmis ja seab need siis ritta. "Ma tegin ikka nii, et jälgisin, et plaadil oleks oma dünaamika," jutustab Vilpuu.

"See on nagu üks story või üks romaan," selgitab ta, miks plaaditegu aega võttis.

Ideest teostuseni aitasid Vilpuu koolikaaslased Kohtla-Järve 1. keskkoolist ning ka hea sõbra Peeter Metsiku toetus, kes muusiku ideed mõistis ning oli nõus lahkesti aitama. "Kultuur vajab sponsoreerimist," nendib Vilpuu.

"Mulle tähtajad ei meeldi."

Kindlat kuupäeva, millal plaat valmis peaks olema, muusikul polnud. "Selline töötegemise stiil mulle istubki. Mulle tähtajad nii väga ei meeldi," räägib Vilpuu, kellele sobib asjaga tegelda nii kaua, kuni tulemuse ja tervikuga võib rahule jääda.

Tänast päeva, oma sünnipäeva, võtab kitarrist rahulikult.

Pidu tuleb hoopis reedel. Von Krahli black box’is demonstreerib muusik toetajaile ning kallitele inimestele oma sooloplaati koos disainerite Mihkel Maripuu ja Hannes Aasametsa tehtud visuaalidega.

Seejärel liigub üritus baari, kus astuvad üles kolm Vilpuu jaoks muusikuteel kõige olulisemat bändi: Ultima Thule, Seitsmes Meel ja House of Games.