LOOMULIKKUS: Alasti on ju mõnusam päevitada, teab kunstnik Fideelia-Signe Roots. Foto: Sven Arulaid
Piret Parik 16. juuli 2013 07:07
"Kindlasti olen nudistide ranna poolt, sest tegelikult on ju alasti tunduvalt mõnusam ja vabam päevitada või palli mängida," ütleb kunstnik Fideelia-Signe Roots.

Fideelia ei ole tegelikult väga tihe päevitaja. "Suve jooksul võtan kuskil 4-5 korda ette sellise spetsiaalse päevitamise – et lihtsalt laman," lausub ta. "Eks ta raske ole, aga tund aega suudan ikka koha peal olla."

Kui Fideelia juba päevitama asub, teeb ta seda võimalikult mugavalt ehk siis palja rindkerega.

"Nii Läänes kui ka Eestis on üsna tavapäraseks saanud topless-päevitamine. Selleks pole spetsiaalselt silti, hoiatust või erireegleid vaja. Siiski – vette minnakse ikkagi rinnahoidjaga. Mina olen aga palja ülakehaga läinud, kuna mul pole lihtsalt bikiinide rinnahoidjat olemaski," jutustab Fideelia.

Enamasti võtab kunstnik päikesevanne oma kodu rõdul, aga sõpradega satutakse vahest ka rannaliivale. Möödunud pühapäeval seadiski Fideelia koos sõbratariga sammud Tartu Anne kanali äärde. Kahjuks jäid seal katmata rindadega päevitavad naised pealetükkivate meeste huviorbiiti, kelle pidevad märkused sundisid neid kodupoole tagasi jalutama.

Kas taoline ligitikkumine on topless-päevitades tavaline?

"Arvan, et see oli lihtsalt juhus, tavaliselt ei ole nii. Purjus inimene sattus meie lähedusse ja hakkas huvi tundma: miks meil ikka rinnad paljad on, ning esitas muid ebaviisakaid küsimusi," pakub Fideelia

Välismaal päevitamistest on Fideelial aga ainult meeldivad kogemused.

"Reisil olles võtan iga kord palja rindkerega päikest. Ja nudistide rannas olen ka käinud. Eestis on selles suhtes tekkinud mingi imelik tabu – õigemini: on alati olnud. Millegipärast ei saa ega saa seda ametlikku nudistide rannariba välja mõõdetud. Miks see nii suur probleem on, ma ei tea. Igal pool mujal on alasti päevitamise rannad olemas, ja sildid on üleval: kes ei taha, ei pea sinna ju minema," arutleb kunstnik. "Tegelikult on ju alasti tunduvalt mõnusam ja vabam päevitada või palli mängida! On ka teatud tegevused, mida on paljalt väga ebamugav teha, näiteks metsas matkamine. Siis peaks ikka riided selga panema. Ma ükskord katsetasin huvi pärast – ikka väga õudne oli: kõik lehed ja oksad torkisid kogu aeg."

Rinnahoidjata või alasti, aga oma nahka kaitseb Fideelia alati päikesekaitsekreemiga. "Kuna mul on hele nahk, siis pean sellele rõhku panema. Ja ma ei külasta solaariume, kuna usun arste, kes ütlevad, et see on nahale väga kahjulik," selgitab kunstnik.

Krista Lensin: ei poolda päikesekaitsekreemi!

Kroonika peatoimetaja Krista saab enda jume lihtsalt ringi liikudes ja askeldades. "Ma ei ole võimeline ennast kokku võtma, randa pikali minema ja siis seal terve päeva olema – see on tohutult igav," räägib ta.

"Solaariume ma ei kasuta, kuna arvan, et tume veri teeb oma töö ja ma ei pea nii palju sellepärast muretsema. Samas, kui on talvel mingi tähtsam üritus, siis olen spray-päevitust kasutanud," arutleb naine. "Aga et läheksin ennast kuskile praadima – seda kindlasti mitte."

Kuidas suhtub Krista aga topless- ja alasti päevitamisse? "Issand jumal, tehku mis tahavad – mul ükskõik! Kui inimene tunneb tohutut vajadust oma rindu paljastada, siis võib-olla ta saab rahuldatud oma sellise nudistliku olemise. Aga kas see on okei? Ma ei tea, mind jätab täitsa külmaks."

Ise ei harrasta te kumbagi? Oi, ma ei tuleks selle pealegi, et minna kuskile rahvarohkesse kohta rindu paljastama."

Kristat rannas väga tihti ei näe. "Ma ei viitsi meie meres lihtsalt ujuda, sest siin on tohutult pikk kõmpimismaa. Olen pigem järvede fänn – karsumm sisse ja välja. Aga ka sinna lähen ikka seltskonna mõttes," jutustab ta.

Peale selle ei poolda naine ühtegi kaitsekreemi: ta kasutab ainult kookosõli. Kas te seetõttu nahavähki ei karda saada? "Ma arvan, et kookosõli kaitseb kindlasti paremini. Olen teinud eksperimente nii Tais kui mujal riikides. Kui kasutada vaid seda, siis sa ei põle ja pole ka mingi keemiaga koos. Lapsi tuleb hoida, aga ise olen suutnud ilma kaitsefaktoriteta päevitada."

Lilian Lõhmus: mul ei ole tegelikult midagi alasti päevitamise vastu, aga kõik sõltub asukohast!

Telesarjas "Unistuste printsess" kuulsust kogunud modell Lilian armastab väga päikest ja rannas patareide laadimist. Küll aga teadvustab ta endale sellega kaasnevaid kahjulikke mõjusid.

Kuidas meeldib kaunitarile päikest võtta: bikiinides või paljalt? "Kõik oleneb asukohast, aga avalikus rannas viibin siiski kaetult. Nudistide plaažid on minu jaoks pisut hirmutavad ja nendest hoian eemale."

Samas ei ole Lilianil midagi alasti päevitamise vastu. "Olen ka ise topless-päevitanud, kuid ma ei kujuta ette, et läheksin keset Pirita randa ja kooriksin end rahvamassi ees alasti. Aga privaatses maakohas, kus lähimad naabrid alles kilomeetrite kaugusel, on see täiesti mõnus ja vabastav tunne. Kuid ilma rinnahoidjata päevitaksin siiski vaid elukaaslase juuresolekul," arutleb naine.

Kaunitar on see suvi kahe eri bikiinipaariga päevitanud. Seega jooksevad ta kehal kahed erinevad randid, kuid ta ei pea neid koledaks. "Olen leppinud päevitusrantidega," tõdeb ta. "See kuidas naised rannas oma bikiine imetillukeseks voldivad ja paaniliselt nendega võitlevad, on pisut naljakas."

Aga kuidas te ennast päikese eest kaitsete?

"Olen viimasel ajal palju lugenud päikesekaitsekreemide kahjulikust mõjust ja see on mind pisut segadusse ajanud. Väljatoodud faktid on täiesti reaalsed ja usutavad. Seepärast ma polegi sel aastal Eestis kreeme kasutanud, kuid näiteks ekvaatori lähedastes riikides kreemitan end alati."

Kairit Tuhkanen: ei ole küll suur päevitaja, aga päikest võtan ikka bikiinidega!

Meikar Kairitile ei meeldi eriti ühe koha peal olemine, seepärast pole ta ka väga suur päevitamise sõber. "Kui päevitamas käin, siis ikkagi bikiinidega. Aga pigem olen ikka liikuvamas variandis ja eeldatavalt on mul siis ka riided seljas," ütleb ta. "See aasta olen ainult kolm korda rannas käinud, kuid puhkuse ajal loodan ikka veidi rohkem sinna sattuda. Aga nagu ma juba ütlesin, siis üldiselt ma väga kaua koha peal ei püsi – selline paari tunnine päikese käes olemine on minu jaoks täiesti piisav."

Aga mida arvate alasti päevitamisest? "No eks igaüks teab, mida ta teeb. Alati võib ju pilgu ära pöörata ja ma ei usu tõesti, et neid inimesi palju on, kes ebasobivas kohas topless´ilt või täiesti alasti päevitavad."

Päevitama minnes niisutab naine oma naha alati ilusti ära, kui ta tunnistab, et päris iga kord päikesekaitsekreeme ei kasuta. "Aga kuna ma hooldan ja kreemitan igapäevaselt oma nahka, siis tõenäoliselt olen niisutatud ja siiamaani päris ära põlenud ei ole," lausub Kairit.

Naisterahvas tõdeb, et käib ka solaariumis – isegi suvisel ajal. "Aga seda tõesti mõistlikkuse piires: korra paari nädala tagant ja maksimaalselt 7-8 minutit," ütleb ta. "Püüan nii käia, aga see on täiesti teadlikult ja mõõdukalt."

Siiski pole solaariumis käimine mingi ilumääraja või selline kohustuslik asi tema jaoks. "See on enesetunde küsimus, aga veidikene jumekust ei tee ju kunagi paha," räägib Kairit.

Gerli Rosenfeld: päevitusrandid on seksikad!

Seltskonnatäht Gerli armastab päikest, aga seda mõõdukuse piirides. "Päevitan umbes 2-3 korda nädalas, korraga maksimum tund aega," ütleb ta. Kuna päevitamine on naise jaoks aeg iseendale, siis eelistab ta seda teha vaiksemas kohas, kui Pirita rand. "Mulle meeldib päikest võtta oma aias või mõnel rahulikul rannaliival, kus ei ole väga palju inimesi," räägib Gerli.

Kuigi alasti päevitamine on tema jaoks vastuvõetav, siis eelistab ta ise ikkagi bikiinides päikese käes olla. "Leian, et päevitusrandid on seksikad. Aga topless- ja alasti päevitamine on okei, niikaua kuni seda tehakse, kas natukene kõrvalisemas kohas või oma aias," lausub ta. "Lihtsalt paljude teiste inimeste jaoks ei pruugi see vaatepilt aktsepteeritav olla."

Kaunitari päevitamise mõistlikkus väljendub ka asjaolus, et solaariumi külastamisi tal eriti ette ei tule – viimast korda ta isegi ei mäleta. "Olen kasutanud küll isepruunistavaid kreeme, aga saanud halva kogemuse osaliseks," tõdeb Gerli. "Päikese käes ei unusta ma kunagi ka oma nahka kaitsmast. Proovin kasutada selleks võimalikult looduslikke päikesekaitse vahendeid, näiteks õlisid."

Kristina Karjalainen: ma ei päevitaks kunagi topless´ilt, kardan rinnavähki!

Miss Estonia 2013 on küll harjunud ennast rahva ees eksponeerima, kuid randa ta ilma bikiinideta ei läheks. "Mere ääres käin ma ainult lõõgastumas ja ujumas ning seda teen ma ikka päevitusriietes. Alasti ja topless´ilt ei võtaks ma kunagi päikest. Esiteks rinnavähi riski tõttu ja teiseks ei tunne ma vajadust oma paljast keha avalikult näidata," räägib Kristina.

Naine on väga teadlik päikese kahjulikust mõjust ning seetõttu kasutab ta alati enne päikese kätte minekut kaitsekreemi või -õlisid. Samuti soovitab ta seda teistele, kuna ei või iial teada, kuidas päike meie nahka tulevikus mõjutab. "Solaariumis ma ka ei käi, kuna tean, et see on ohtlik ja nahale kahjulik," lausub kaunitar. "Kasutan selle asemel isepruunistuvaid kreeme."

Nagu seltskonnatäht Gerli, nii arvab ka Kristina, et päevitusrandid on ilusad ning ta peab neid täiesti normaalseks päevitamise osaks. Aga nagu eelnevalt mainitud, käib miss pigem rannas ujumas ja puhkamas – päevitamist ta eriti ei harrasta.