Inimesed

Pierce Brosnan: Charlotte võitles vähiga väärikalt (1)

Katrin Pauts, 3. juuli 2013 07:00
VALGUSES JA VARJUS: Hiilgava näitlejakarjääriga Pierce Brosnan on pidanud eraelus taluma raskeid lööke: munasarjavähk on talt röövinud abikaasa; 28. juunil suri samasse haigusse ka tema kasutütar Charlotte Brosnan. Foto: All Over Press
Näitleja tütar suri pärast 3aastast heitlust munasarjavähiga.

Korduvalt superagent James Bondi rollis säranud Pierce Brosnani õlule on taas langenud ränkraske lein: tema tütar Charlotte Brosnan pidi munasarjavähiga võideldes alla vanduma. Sama vähivorm röövis elu ka Charlotte’i emalt ja eksnaise piinarikas surm kummitavat Brosnanit veel tänagi.

"Mu armas tütar Charlotte Emily lahkus 28. juunil kell kaks pärastlõunal igavikku," lausus leinast murtud iiri filmitäht Pierce Brosnan (60) ajakirjale People.

"Charlotte võitles vähiga väärikalt, inimlikult ja vapralt. Meie kõigi südamed on leinast rasked – kaotasime kauni ja kalli tüdruku. Palvetame tema eest ja loodame, et sellele piinavale haigusele leitakse varsti ravi."

Näitleja kinnitusel viibisid kolm aastat munasarjavähiga sõdinud tütre Charlotte`i (41) surivoodil tema abikaasa, tütar ja poeg, samuti vennad Christopher ja Sean.

Tõenäoliselt oli Charlotte Brosnanile saatuslikuks saanud vähivorm pärilik. Munasarjavähk võttis 22 aastat tagasi elu ka tema emalt, Pierce Brosnani esimeselt abikaasalt Cassandra Harriselt.

Austraaliast pärit näitlejanna Cassandra võitles vähiga neli aastat ning suri 43aastaselt. Tänavu pihtis Brosnan, et eksnaise surm piinab teda ikka veel. "Sellised asjad jätavad kogu eluks südamele armi," ütles ta Daily Mailile.

"Kui oled oma silmaga näinud, kuidas kohutav haigus kellegi elu tükk tüki haaval neelab, saab sellest su hinge lahutamatu osa."

"Tean, mida tähendab olla lesk."

Varalahkunud Charlotte polnud Brosnani bioloogiline järeltulija. Filmitäht adopteeris Charlotte`i ja tema venna Chrisi pärast nende isa, Cassandra eelmise abikaasa Dermot Harrise surma. Brosnan sai Cassandraga poja Seani, kes oli ema surmahetkel vaid kaheksa-aastane.

Charlotte ja Chris ei suutnud ema surmast kuidagi üle saada ning pidid rinda pistma nii narko- kui alkoholisõltuvusega. Veel 30ndates eluaastates vaevles Charlotte depressioonis. Aastaid tagasi sahistas Briti meedia, et probleemsed kasutütar ja -poeg põhjustavad Brosnanile lugematuid unetuid öid.

Vanemate eeskujul tegeles ka Charlotte näitlemisega, kehastades filmides pisirolle.

Praegu elab Brosnan koos ajakirjanik Keely Shaye-Smithiga. Neil on kaks ühist poega.

"Tean, mida tähendab olla lesk ja tean ka, mida tähendab uuesti armastust leida. Alati on lootust, tuleb vaid õppida eluga edasi minema. Elu koosnebki tõusudest ja langustest. Keely on olnud kannatlik ja kaastundlik ning julgustanud mind Cassandrat leinama," tunnustas Brosnan oma abikaasat Daily Maili intervjuus.

Munasarjavähk tappis tuntud ilublogija

Munasarjavähk on üks salalikumaid ja mõrvarlikumaid vähkkasvajaid. Eesti Ekspress kirjutas 17. jaanuaril, et arstide hulgas "vaikseks tapjaks" ristitud haigusest on raske eluga pääseda, kuna avastamishetkel on vähk pahatihti juba lõppstaadiumis.

Enne tõsise diagnoosi kuulmist võivad naised oma haiguse sümptomeid pidada tavalisteks seedehäireteks – täpselt nii juhtus ka vaid 26aastaseks elanud ilublogija Kärt Krikmanniga. Oma blogis kirjutas ta, et läks arsti juurde paisunud kõhu ja seedehäirete pärast. Ultrahelis selgus, et tal on kõhuõõnes vedelik ning suur moodustis, mis osutus kolmandas staadiumis munasarjavähiks. Elu agressiivse kasvajaga kestis noorel naisel vähem kui aasta. Liigutava avameelsusega internetis oma surmavõitlusest kirjutanud Kärt alistus vähile jaanuari alguses.

Süüdi sama geen, mis röövis Jolielt rinnad?

Charlotte Brosnan ja tema ema Cassandra pole oma suguvõsas ainsad, kes noorelt vähile alla vandusid. Kui Cassandra oli veel teismeline, suri munasarjavähki tema ema, Charlotte’i vanaema.

Seega kimbutab surmakülvav haigus suguvõsa naisliini vähemalt kolmandat põlve. Daily Mail spekuleerib, et süüdi võib olla muteerunud geen BRCA1 või BRCA2, mis tuvastati ka Angelina Joliel.

Elukaaslase Brad Pittiga kahasse kuut last kasvatav Jolie teatas sel kevadel, et lasi eemaldada oma rinnad. Tulevikus olevat tal plaanis lasta ära opereerida ka munasarjad – et vähiriski veelgi vähendada.

Jolie ema Marcheline Bertrand suri 56aastaselt munasarjavähki, emapoone tädi Debbie Martin alistus tänavu mais 61aastaselt rinnavähile. Jolie vanaema suri munasarjavähki 45aastaselt.

Kuna Joliel on vigane BRCA1 geen, on tal 70. eluaastaks 85protsendiline tõenäosus haigestuda rinnavähki. Kõrge on ka munasarjavähi risk – 63 protsenti.

Tavaliselt tabab munasarjavähk mitte enam väga noori naisi, 80 protsenti haigestunutest on vanemad kui 50 eluaastat. Muteerunud geenide korral võivad aga haigestuda ka palju nooremad daamid. Kui naisel on rinna- või munasarjavähk diagnoositud enne 50. eluaastat, on tema järeltulijate vähirisk oluliselt kõrgem. (Õhtuleht.ee)

Samal teemal

12.04.2018
Pierce Brosnan vähki surnud abikaasast: „Cassie on igast mu ihukiust igaveseks läbi põimunud...“
06.03.2017
Pierce Brosnani naise ja tütre murdis vähk
22.08.2014
FOTOD: Pierce Brosnan tähistas Hawaiil abikaasa 51. sünnipäeva
03.06.2013
Pierce Brosnani tütar jõudis vaid mõned päevad enne surma abielluda

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee