Foto: ERR
Katharina Toomemets 10. aprill 2013 07:01
"Tegemist on täiesti rumala ja piinliku apsuga. See pole suunatud ühegi televaataja vastu. Mul on tõepoolest piinlik, et see niimoodi eetrisse sattus," palub ETV diktor Kerli Dello vabandust oma äparduse pärast otsesaates, kus tema paberitelt paistis televaatajale kenasti kätte kiri "mine pe**e".

Kui Kerli Dello reedehommikuses "Terevisioonis" poole kaheksaste uudiste ettelugemise lõpetas ja diktorilaual oma pabereid korrastas, võis televaataja selgelt näha ühele lehele maalitud kirja "mine pe**e".

Eile internetiportaalides levima hakanud uudis Dello apsakast kogus kiiresti kuhja kommentaar, kus muu hulgas pakuti, et otse-eetrisse lipsanud loosung oli kihlveo tagajärg või vastus abieluettepanekule.

Kuidas selline asi siis juhtuda sai? Oli kärkiva loosungi eetrisse pääsemine tööõnnetus või mõne kolleegi rumal nali?

"Muidugi ma tean, kuidas see sinna sattus, aga see ei ole enam üldse tähtis," ütleb Kerli Dello. "Tähtis on see, et ma ise ei pannud tähele ja olin hooletu. Mul on selle pärast piinlik ja ma vabandan!"

Kuigi kuri kaader reedesest "Terevisioonist" hakkas kulutulena internetis levima alles eile, oli Kerli juhtunuga ammu kursis: "Ma sain teada, et see sellisel kujul eetris oli, kohe pärast seda, kui olin toolilt püsti tõusnud ja paberid teistpidi kokku keerasin."

Esimesest ehmatusest ja häbitundest üle saanud, suutis Dello eile piinlikust vahejuhtumist juba üle olla. Küsimusele, kas sellise kaliibriga äpardusi tal ka varem on juhtunud, naeris diktor lõbustatult, et õnneks mitte.

Millega lugu aga tööandja, ETV poolt lõpeb? Kas Dello pääseb pisukese etteheitega või peab hakkama uut töökohta otsima?

"See kõik on toimunud peadpööritava kiirusega. Lugu juhtus ju reedel ja levis täna (eile – K. T.) niimoodi plahvatuslikult. Ma ei oska küll vastata," kehitab Dello õlgu.

Telekanali poolt kinnitatakse Õhtulehele, et diktorit siiski lahti ei lasta.

"Kerli Dello palus vabandust nii avalikkuselt kui ka kolleegidelt, sellega me lepime ja võtame juhtunut nii nagu tema isegi – piinliku otse-eetri apsuna. Tema töö ERRis läheb ikka edasi," kinnitab ERRi meediasuhete juht Anneli Tõevere-Kaur.

Kerli Dello kirjutas ka oma Facebooki-kontole postituse, kus kinnitab, et avalikkuse ette lipsanud avaldus pole suunatud kellegi vastu ega ole ka tema isiklik seisukohavõtt kellegi ega millegi suhtes.

Kui uudis kohatust sõnaühendist eile portaalidesse jõudis, eemaldati reedene "Terevisioon" üsna kiiresti ERRi kodulehelt. "Võtame ainult selle paarisekundise lõigu välja ja paneme saate siis jälle uuesti üles," ütleb Tõevere-Kaur.

Apsakaid juhtunud ennegi

Kerli Dellol on asju eetris vussi läinud varemgi, kuid senini on need apsud olnud naljakad, mitte piinlikud.

2008. aastal kirjutas Õhtuleht, kuidas Dello otse-eetris eelarveuudist lugedes ohjeldamatult naerma puhkes. "Kui tuleb, siis tuleb, seep see häda ongi! Ja enam lihtsalt mitte kuidagi pidama ei saa," muigas ta oma eetrinaeru kommenteerides. Tegelikult polnud uudises midagi naljakat. Dello selgitas, et kolleegidega tehti kaadri taga nalja ja tema pidi ruttu eetrisse minema, aga naeru pidama ei saanud. Eks igaüks teab seda tunnet.

Teine naljakas aps juhtus Dellol veel varem. Eetris oli lugu Imavere piimandusmuuseumist ja tema pidi pärast seda sisse juhatama ilmateate. Ilmselt veel mõtetega eelmise loo juures, ütles uudistelugeja ilmateate-teadustamise asemel: "Ja nüüd siis piimast."

Mõistnud keelevääratust, parandas ta ennast siiski kiiresti ja naerusuiselt.

Marko Reikop: kui heaks näitlejaks ei saa, on elu s*tt?

Mullu maikuus intervjueeris Marko Reikop "Ringvaate" otse-eetris näitlejat ja lavastajat Hendrik Toompere juuniori, kes oli stuudios koo pojaga ja rääkis suvel esietenduvast lavastusest. Kuna jutt pööras õige kähku hoopis Toomperede teatridünastia peale, uuris Reikop üsna otsekoheselt, kas isa pole järeltulijale tutvustanud teatritegemise ohte. "Kas seda juttu polegi pojaga olnud, et kui heaks näitlejaks ei saa, siis elu on s*tt?" soovis Reikop Toomperelt teada. Hetk hiljem sai saatejuht muidugi aru, et öeldu polnud rahvusringhäälingu eetri jaoks vast kõige sobilikum, ja palus vabandust. Toompere vastas viisakalt, et näitlejatöö nõuab küll väga palju, aga on ka väga ilus.

Rain Kelku susis põhjapõder tagumikku

Rain Kelk on teleajakirjas Nädal meenutanud kaht naljakamat intervjuud. "Näiteks suht raske on teleintervjuud teha, kui sul põhjapõder samal ajal oma sarvedega tagumikus susib, nagu ühes turismitalus juhtus. Põhjapõdral on ikka väga peened ja teravad sarved. Albu vallas tegime lugu talvistest sportimisvõimalustest, läksime suusarajale, aga kui sain 100 meetrit suuskadel sõita, käisin keset intervjuud – kõmm! – täies pikkuses pikali. Kuid polnud hullu, tõusin püsti ja intervjuu jätkus."

Lauri Pedaja ropendas "Tantsud tähtedega" avasaates

Aastal 2008 osales näitlev juuksur Lauri Pedaja menusaates "Tantsud tähtedega". Avasaates tundis ta end lausa nii koduselt, et ütles saatejuht Mart Sanderile, et loodab tantsides oma imagot leevendada – ta polevatki filmist "Klass" tuntud rusikas-näkku-jalaga-p***e tüüp. "Tundsin ennast saates nii vabalt, et kuidagi väga koduseks läks see asi. Ja kui see p***e tuli üle huulte, siis olin nagu, et oi, mida ma nüüd tegin! See on ju otse-eeter! Mul oli ülipiinlik, pugesin ruttu Kristina selja taha peitu," muljetas Lauri hiljem. Kui ta pärast tantsu lavatagusesse ruumi astus, tabasid teda imestunud pilgud, mis oleks nagu öelnud: mees, kontrolli ennast! Sama teadet edastasid Mart Sanderi ja Lauri tantsupartneri Kristina Tennokese näoilmed. Saalis jälgis Laurit ka tema perekond – ema, õde, tädi ja kõik, kes tulla olid saanud. Riielda polevat ta aga saanud ja ropendamist talle nina alla ei hõõrutud.

Siret Rüübergi kimbutasid herilane ja vallatu tuuleiil

"See oli herilane! Appike, ma nii ehmatasin ära!" pistis ilmatüdruk

Siret Rüüberg 2008. aastal jaanipäevaõhtuse Kanal 2 uudistesaate lõpus järsku kisama ja kätega vehkima. Ilmateate ja horoskoobi oli piiga juba edukalt vaatajate ette toonud, aga herilasehirm mängis saate eelviimasel minutil vingerpussi, nii et kuulmata jäi lubatud "väike ennustus neile, kes armastavad öösiti ringi kooserdada". Pärast öeldud lauset: "Täna öösel sajab meil mitmel pool hoovihma," ehmus neiu koledal kombel ja jooksis kiljudes kaamera vaateväljast eemale. Siret Rüüberg ise lõbusat vahejuhtumit toona kommenteerida ei soovinud. Mõni aeg enne seda kimbutasid teda veel mõned apsakad – ühes saates segas Siretit vallatu tuuleiil, mis lennutas ta kleiti nagu Marilyn Monroel. Kaks päeva hiljem jäi ilmateade üldse edastamata, sest neiu puhkes keset teadustamist laginal naerma, suutes öelda vaid: "Ma ei saa!"

Harri Kingo unustas mikrofoni välja lülitada ja kukkus ropendama

Aastal 2000 meenutas Harri Kingo Õhtulehes, et tal on õnnestunud enese teadmata eetris ropendada. "Oli vaja lastele kell kaheksa õhtul multifilm "Kaelkirjak ja karumõmm" välja öelda. Enne teadustamist hakkasime aga Alice Talvikuga neid sõnu naljapärast ringi tegema – kaelmõmm, karukirjak, karukael jne. Kui eetrisse läksin, hakkasin mõtlema: kael...kirjak ja karu...mõmm. Pärast ütlemist käratasin omaette, et kurradi-kurat, p...sse kogu see värk. Paraku olin unustanud mikrofoni välja lülitada."

Katrin Viirpalu: Saaremaa ralli, mis toimub Pariisis

Monika Tamla rääkis 2011. aastal Publikule, et naljakad apsud käivad nii otse-eetri kui ka elu juurde. "Kõige legendaarsem minu puhul on vist "Ärapanijassegi" jõudnud segamini uudistekstidega paberitega sahmerdamine koos seda tegevust saatnud sõnadega "issand jumal – issand jumal – issand jumal...". Aga selliste juhtumite puhul ei tohi lasta tujul langeda, sest eksimine on inimlik ja uudistetoimetuseski töötavad ju kõige tavalisemad inimesed," rääkis ta.

Postimehe kunagine laupäevalisa Extra uuris 1998. aastal telediktoritelt nende suurimate apsude kohta. "Otse-eetris lõhkes prožektor ja mina tõstsin kavateadustuse lehed näo ette, et seda klaasikildude eest kaitsta," meenutas Merle-Randma Aru üht pisut ohtlikku juhtumit. Diana Lorents aga meenutas, kuidas ütles kord sõna "kartul" asemel viis korda "kartur". "Viis korda ei pidanud teadustuses seda sõna ütlema, aga ma mõtlesin aina lauseid juurde, et kõik aru saaksid, et ma ikka oskan kartul öelda. Pärast viiendat korda loobusin. Hiljem harjutasin seda sõna spetsiaalselt." Katrin Viirpalu meenutas: "Ütlesin eetrisse: Saaremaa ralli, mis toimub Pariisis."