Saund

Korraldaja Jüri Makarov: ""Rock Summer 25" on ikkagi ennekõike festival, mitte staaride paraad." (18)

Jaanus Kulli, 28. veebruar 2013 06:59
KAKSKÜMMEND AASTAT HILJEM: Summeri korraldustoimkond eesotsas Jüri Makaroviga avalikustas eile esimesed viisteist artisti, kes festivalil «Rock Summer 25» Lauluväljakul üles astuvad. Foto: Arno Saar
"Siin tekib küsimus, kes on staar," vastas "Rock Summer 25" peakorraldaja Jüri Makarov omakorda küsimusega Õhtulehe pärimisele, miks eile summeri pressikonverentsil avalikustatud festivali esinejate hulgas pole tänaseid esimese järgu nimesid.

"Rock Summer 25" toimub 15. ja 16. juunil Tallinna Lauluväljakul, kui tähistatakse veerandsajandi möödumist 1988. aasta suve ühest suurejoonelisemast üritustest "Rock Summer – Glasnost Rock ’88".

Samal teemal

"Staar on väga individuaalne mõiste," väitis Makarov. Lisades, et ennekõike ongi lähtutud selle suvise suurürituse puhul mõistest "festival". "Et see oleks artistide kogum, mitte staaride paraad," täpsustas Makarov. "Seda enam, et väga paljud suured staarid ei esinegi festivalidel. Nad annavad vaid oma kontserte, teevad oma tuure ja tulevad koos oma aparatuuriga. Ma rõhutan veel kord: meie tahame teha festivali – võimalikult head festivali – ning tuua Tallinna võimalikult erinevaid artiste, kes sel ajahetkel ja meie võimalustega saadaval on."

Tähtis on just feeling

Makarov ei nõustunud ka väitega, et tänaseid suuri nimesid polegi sedavõrd lühikese ettevalmistusperioodiga võimalik siia tuua, kuna nende esinemisgraafikud on pandud paika juba neli-viis aastat tagasi. "Nii oli see aastaid tagasi. Kui plaadid veel müüsid ja selliseid otsuseid tehti plaadifirmades. Täna on oma aastapikkuste tuuride graafiku pannud paika ehk vaid viis protsenti artistidest. Ülejäänud teevad oma otsused ennekõike Youtube´is toimuva põhjal," väitis Makarov.

Kas viieteistkümne veel avalikustamata artisti seas võiks olla nimesid, kes kunagi erinevatel summeritel käinud? Makarov vastas, et ka see on võimalik. Küll pole aga kahepäevase ürituse fännidel võimalik jääda tema sõnul lootma sellele, et ööbimisprobleemidega tegeleks summeri korralduskomitee. "Kui on ettevõtlikke inimesi, kes selle enda õlule võtaksid, siis palun väga," lubas Jüri Makarov lahkelt. "Kunagi oli Pirita metsaalused telke täis ja probleeme polnud."

Inimesed tulevad platsile kuulama mõnda oma lemmikut, selgitas Makarov oma ideed festivali korraldamisel. "Sellist, keda nad varem kontserdil pole näinud. Ja selle kõrval avastavad ka mõne uue nime. See oleks nagu kaks päeva kulgemist, kus ühelt lavalt teisele minnes ja sellega hiljaks jäädes avastad kolmandalt lavalt hoopis uue lemmiku," tõi Makarov välja festivali feeling’u ühe olulise komponendi.

Festivali üks korraldajatest Mikk Targo meenutas aga, kuidas selle suve summeri aastapäeva tähistamise idee tegelikult idanema hakkas. Kuidas ta kolm aastat tagasi märkas näguripäevi näinud auto tagaklaasil kleepsu "Kohtumispaik Rock Summer", mis teda kummitama hakkas, sellest ka Jüri Makarovile teada andis ning kuidas Makarov esiotsa jäärapäiselt summeri aastapäeva tähistamisest midagi kuulda ei tahtnud. "Sest ma läksin oma lammaste juurde, rääkisin neile selle loo ära, mille peale nemad aga kostsid "mää"," viskas Makarov Targo jutu peale nalja.

Juba enne pressikonverentsi summeri korraldajate aadressil kõlanud süüdistusi, et "Rock Summer 25" müüb põrsast kotis, kuna eilseni polnud teada ühegi artisti nime, kes Lauluväljakul publiku ette peaksid astuma, pareeris Makarov sellega, et maailm on viimaste aastatega tohutult muutunud ja plaadimüüki praktiliselt enam ei toimu. "Seega teevad pillimehed otsuse, kas minna tuurile või mitte, alles pärast seda, kui on selge, kui palju neid Youtube´is vaadatakse ja mis toimub sotsiaalmeedias. Seega on täna ka täiesti tavapärane maailmapraktika, et festivali piletid pannakse müüki ilma ühegi artisti nimeta või tullakse välja väga väheste nimedega," väitis Makarov.

"Oleme planeerinud ja prognoosinud, et kahel päeval külastab festivali 20 000 inimest," uskus ta samas. "Üritame neid meelitada kolme lavaga. Kui me müüme üle 20 000 pileti, siis ülejäänud tulu läheb neljandasse lavasse ning ostame sisse veel kümmekond artisti. Praegu oleme aga plaaninud hakkama saada 35 artistiga."

Kuigi veerandsaja aasta tagust fenomeni on võimatu korrata ning see polegi eesmärk, tahaks korraldajad kavandatava rokipeoga luua summeritel käinutele tuttavliku festivalimeeleolu, kinnitab Makarov. "Neile aga, kes on sellest kõigest kuulnud vaid ema-isa juttudest, anda võimalus räägitu kogemiseks," tõi peakorraldaja Jüri Makarov välja veel ühes "Rock Summer 25" idee. "Kõige paremini annab põlvkondade järjepidevust edasi see, et tänavuse festivali konferansjee Ivo Linna jagab suvel seda ametit poja Robertiga, kes esimese festivali aegu oli alles 5aastane."

Fännipileti hind tõuseb pidevalt

Festivalipassi ehk kahe päeva pileti hind:

kuni 1. märtsini 50 eurot

alates 1. märtsist 60 eurot

alates 1. aprillist 70 eurot

alates 1. maist 80 eurot

alates1. juunist 90 eurot

Pooled esinejad on teada

Eesti artistidest astuvad üles Sinine, Marya Roxx, Dramamama, Metsatöll, Ivo Linna & In Spe; piiritagused nimed on aga Andy C (UK), Sakari Kuosmanen (Soome), John Lydon & Public Image Limited (UK), Duff McKagan & Walking Papers (USA), Sharon Corr (Iirimaa), Mumiy Troll (Venemaa), Aura Dione (Taani), Skindred (UK), Zucchero (Itaalia) ja Bryan Adams (Kanada).

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee