Inimesed

Eesti muusikaauhinnad jaotusid tänavu ühtlasemalt (1)

Kais Allkivi, 15. veebruar 2013 07:11
Foto: Viljar Voog
Sellist ülemvõimu, nagu näitas Ewert and The Two Dragons mullu viie auhinnaga ning Lenna 2011. aastal nelja preemiaga, ei suutnud tänavusel Eesti muusikaauhindade jagamisel demonstreerida keegi. Aarne Valmise sõnul valitses Eesti muusikas möödunud aastal lihtsalt kirjum pilt.

"Kui on niivõrd palju uudisloomingut, siis tuleb nimesid lauda rohkem. Plaate, mis kandideerimiseks kvalifitseerusid (vähemalt 51% albumist peab moodustama uudislooming), oli 2011. aastal 96 ja eelmisel aastal 136. See lööb paratamatult kaardipaki natuke rohkem segi," selgitab Eesti Fonogrammitootjate Ühingu juhatuse liige Aarne Valmis, miks ei saanud sedapuhku ühelegi artistile osaks ülekaalukat auhinnasadu. "Asi võib olla ka selles, et viimasel aastal ei olnud ühte konkreetset nii tugevat tegijat nagu eelmisel aastal Ewert and The Two Dragons."

Samal teemal

Iiris Vesik kandideeris küll viies kategoorias, ent võitis ühe auhinna. Ott Leplandil õnnestus neljast võimalikust auhinnast napsata kaks, Põhja-Tallinnal kolm. Samuti neli nominatsiooni pälvinud Marten Kuningas jäi sootuks trofeeta, nagu juhtus tunamullu Koit Toomega. "Mis parata! Ma ütleksin lohutuseks, et Oscarite puhul on tähtis juba see, et film on auhinnale kandideerinud. Nominendiks saamine on juba nagu pool võitu," täheldab Valmis.

Plaadimüük Eestis isegi kasvab

Silma paistab seegi, et mõjule on pääsenud suhteliselt uued noored tegijad: Põhja-Tallinn, Iiris, Tenfold Rabbit, Tiger Milk. "See näitab, et hästi palju uusi tegijaid on peale tulnud. Muusika vajabki kogu aeg uusi nimesid," nendib muusikaärimees. "Kuigi Eestis peab tohutult panustama, et kuhugi jõuda: tõenäoliselt seda sulle rahaliselt tagasi ei anta, nii et sul peab olema nooruslikku jonni ja tegemistahet – mis siis, et süüa ja peavarju saad võib-olla ema-isa käest," arutleb Valmis. "Vanematel muusikutel on isegi natuke keerulisem. Neil tekivad pered ja muud finantskohustused, enam ei saa olla nii hipi ja hommikust õhtuni stuudios oma lugusid tinistada."

Viimase muusika-aasta positiivseimaks üllatuseks peab Valmis aga tõika, et kui Põhjamaades üldine plaadimüük kahaneb, siis Eestis üha kasvab. "Kuigi artist ja plaaditootja tunnetavad üha vähenevat suunda, liigume me ometi selle poole, et plaate müüakse siin rohkem. Minu jaoks oli meeldiv äratundmine, et muusika arvutisse tõmbamise taustal ei ole Eestis loobutud plaatide ostmisest."

Aasta parim laul: Lenna võttis Otilt revanši

Aasta parima laulu kategoorias kandideeris Vaiko Epliku loo "Soorebased" kõrval ka kaks mulluse "Eesti laulu" tugevaimat lugu. Lenna võttis siinkohal Otilt revanši: kui Ott Leplandi "Kuula" valiti mullu Eesti eurolauluks ning selle tunnistasid aasta parimaks lauluks ka raadiojaamade Elmar ja Uuno kuulajad, siis fonogrammitootjate ühing hääletas nüüd võitjaks mullu "Eesti laulul" napilt teiseks jäänud Lenna Kuurmaa balladi "Mina jään".

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee