Hendrik Sal-Saller ja Berit Veiber
Kais Allkivi 29. september 2012 09:04
Mis on David ja Victoria Beckhami 15 aastat kestnud harmoonilise liidu taga? Või mis muutis Paul ja Linda McCartney nii lähedaseks, et nad veetsid 29aastase abielu vältel lahus vaid 11 ööd? Briti maalikunstnik Suzi Malin usub, et täiusliku sobivuse valemis on koos samasuguse kujuga kulmukaar, ülemine silmalaug ja ülahuul.

Et välimuses – iseäranis silmades ja suu kujus – peegeldub meie olemus, on sarnaste näojoontega inimesed sageli ka loomult sarnased.

Kui sageli olete mõnda õnnelikku paari vaadates imestanud, mida naine küll selles mehes näeb, või vastupidi? Miks armume just neisse, kellesse armume? Enamasti ei oska me seletada, mis meid teise inimese juures silmapilkselt köidab – veel enne, kui oleme temaga sõnagi vahetanud. Suzi Malin arvab, et armastus pole kaugeltki pime ning meie partnerivalik on tugevas seoses me enda näojoontega.

Paljud paarid on justkui ühte nägu. Malin avastas oma üllatuseks, et sarnasuse määravad alati kolm näojoont: samasuguse kujuga kulmud, ülemised silmalaud ja ülahuul. Kunstnik nimetab seda kajastuseks. Paaril võib olla teisigi ühisjooni, nagu lõua- ja põsekuju ning sarnased kurrud. Näojoonte suhteline suurus seejuures rolli ei mängi.

Kajastajad tunnevad teises inimeses alateadlikult ära iseenda. Nad võivad jääda ka üksteise ees üdini iseendaks. Kajastuslik side ületab suurest vanusevahest, erinevast rahvusest või klassikuuluvusest tingitud lõhe. Ka siis, kui esimene kirehoog vaibub, jääb kajastajast paaridele alles tugev sõprus ja mõistmine. Kajastuslik sarnasus torkab iseäranis hästi silma, kui armastajad jäljendavad teineteise näoilmeid.

Ainult sarnasusest alati ei piisa

Omavahelist füüsilist sobivust tunnetavad ka inimesed, kel kattuvad lauba ja ninaselja, ninaaluse ja suu ning suu ja lõua suhteline vahekaugus. Neil on sama kõrge laup ja sama pikk lõug. Nii sarnaneb ka nende näokuju, ehkki näojooned ei pruugi olla ühtemoodi vormitud. See visuaalse armastuse kategooria – harmonism – põhineb matemaatilisel alateadvusel. Harmonistid tunnevad endid seltskonnas liikudes mugavalt ja enesekindlalt ning mõjuvad koos efektselt – selliseid paare armastab rahvas imetleda ajakirjafotodel. Tihtipeale avalduvad kajastus ja harmonism korraga.

Kattuvate näojoontega pikaajalistest paaridest võiks näiteks tuua Melanie Griffithi ja Antonio Banderase, Steffi Grafi ja Andre Agassi, Elton Johni ja David Furnishi, John Lennoni ja Yoko Ono, Margaret ja Denis Thatcheri, Mihhail Gorbatšovi ja Raissa Gorbatšova ning Charlie ja Oona Chaplini. Kajastus oli ka Marilyn Monroel ja John F. Kennedyl, kelle lugu lõppes paraku traagiliselt.

Muidugi on väline köitvus ainult armastuse ja sobivuse lähtepunkt, aga sellest üksi edukaks armusuhteks ei piisa. Elvis ja Priscilla Presley viieaastane abielu kulges üle kivide ja kändude.

Inimesed, kelle vahel on ainult harmonism, rajavadki suhte sageli peamiselt visuaalsele klapile. Harmonistlikud paarid on olnud näiteks prints Charles ja Diana Spencer, Hugh Grant ja Elizabeth Hurley ning Madonna ja Guy Ritchie.

Merle Klandorf: me isegi tüseneme Kallega võrdselt

Ka siinsete tuntud paaride fotosid vaadeldes ja kokku sobitades ilmneb palju sarnasusi. Hea näide on Merle ja Kalle Klandorf, kes on abielus juba üle 36 aasta. "Kui me Kallega 1974. aasta septembris kohtusime, siis tutvustasin teda kõigepealt oma emale ja vanaemale. Minu vanaema ütleski esimesena: "Issand, te olete ju nii ühte nägu!" Tol ajal ei teadnud ma veel, et see on hea märk, nüüd juba tean," räägib Merle.

"Ka mõned noorpõlvesõbrad täheldasid meievahelist sarnasust. Olime mõlemad pikad ja saledad – Kalle 186 ja mina 170 cm pikk. Kõik, kes meid tunnevad, teavad, et proportsioonides pole me aastate möödumisel hinnaalandust teinud – me isegi tüseneme võrdselt!" muigab võistlustantsuõpetaja.

Näojooni nad omavahel otseselt võrrelnud pole. "Rohkem tajume sarnasusi ellusuhtumises ja hoiakutes ehk enamuse ajast oleme vaadanud samas suunas."

Merle möönab, et ilmselt miski teineteise näos neid magnetina tõmbas: "Kahtlemata nähakse esmakohtumisel kõigepealt inimese välimust, ilmet ja näojooni, teadmata veel, kui toreda iseloomuga või kui tubli töömees või perenaine teine pool on. Ma ei oska seletada, mis meie pilgud kokku naelutas. Ja ega vist paremat seletust polegi, kui et armumine esimesest silmapilgust."

Praeguse Tallinna abilinnapea Kalle Klandorfiga ristusid nende pilgud Peda esmakursuslastena, kui tudengid enne Tallinna vabastamise aastapäeva puhul korraldatud rahvamatka ülikooli fuajees kogunesid. "Seal jäid minu silmad äkki pikaks ajaks ühe noormehe silmadesse pidama. Ma ei saanud üldse aru, mis toimub: inimesed käisid meie vahelt läbi, aga mina olin otsekui lummatud," on Merle ajakirjale Elukiri jutustanud.

Kadrioru trammipeatuses astunud Kalle ühes semu Andres Sõbraga talle ja ta sõbrannale juurde ja palunud laenuks trammipiletit.

"Eks poisid leiavad ju alati ettekäände, kui vaja. Nad hakkasid siis tasakesi rääkima, et õhtul on Pedas pidu, ei tea, kas tüdrukud ka plaanivad tulla. Mispeale mina teatasin nipsakalt, et minul on sel ajal trenn. Aga nii harva. kui üks tantsutreening üldse ära jääb, just sel õhtul see juhtus! Tormasin koju, panin ruttu teised riided selga ja peole. Kalle oli juba seal. Nii me end sel õhtul kokku tantsisimegi."

Kati Toots: oleme Jaaniga ka iseloomult sarnased

Ka kaheksa aastat ettevõtja Jaan Tootsiga koos elanud Kati Toots kinnitab: "Meile on sageli öeldud – kui tutvume uute inimestega –, et meie näojooned on sarnased." Nähes enda ja Jaani nägu Õhtulehe fotomontaažil pea täpselt üheks sulamas, pahvatab ta üllatunult: "Väga huvitav tulemus! Meie ise ei ole sel teemal omavahel vestelnud."

Tootside puhul näib paika pidavat, et sarnane nägu näitab ka iseloomude samasust. "Kui nüüd mõelda, siis need on meil tõesti sarnased. Mõlemad oleme sündinud

kukeaastal, mina Lõvi ja Jaan Neitsi tähtkujus. Oleme piisavalt temperamentsed, korraarmastajad, peame lugu sõnapidamisest ja solvume, kui reedetakse," loetleb Kati ühisjooni.

"Mind võlub jätkuvalt Katist õhkuv soojus, siirus, armastus ja see naeratus, millega ta mind koduuksel ootab," iseloomustas Jaan armsamat mullu Kroonikale.

Katitki paelub mehe hoolitsus ja tähelepanu: "Jaan on väga hooliv ja armastav mees minule ning isa lapsele. Jaan ei unusta mind ära isegi väga kiirel tööpäeval: ta leiab aja, et võtta ühendust ja tunda huvi, kuidas mul läheb. Jaani sõnad, lubadused ja teod on omavahel kooskõlas." Enam kui 20aastane vanusevahe polevat nende suhte juures probleemiks.

Smilersi solist Hendrik Sal-Saller ja Berit Veiber on olnud koos kaheksa ja abielus kaks aastat. Nad armusid üleöö. Vastselt ülikoolis majandushariduse omandanud Berit plaanis Ameerikas sisearhitektuuri õppima asuda ja pidas mõni päev enne ärasõitu sõbrannadega lahkumispidu. Samal õhtul silmas Hendrik teda tänaval ja tundis, et lihtsalt peab selle neiuga tuttavaks saama. "Rääkisime öö läbi ja hommikuks oli selge, et nüüd nii ongi – armastus lõi pähe ja oimetuks," meenutab muusik aasta algul Eesti Naise usutluses.

Berit jäi ookeani taha vaid nädalaks. "Olin juba suhte alguses kindel, et Berit on see, kellega ma päris perekonda soovin," kinnitab Hendrik. Õhtulehe fotomontaaži kohta arvab ta: "Väga tore ja põnev."