Inimesed

Metsa eksinud Kertu Jukkum: Eesti metsas Eesti pinnal ära kaduda, ma ei kujuta seda ette! (15)

Ene Sepp, 19. juuli 2012 07:07
ENNE METSA EKSIMIST: «Ma arvan, et see üks öö ei tapa ja nagu ma olen mitu korda öelnud, mets on sellel aastal nii rikkalik marjadest ja seentest, et ma arvan – iga inimene saab hakkama,» ei kohutanud Kertu Jukkumit mõte, et RMK metsateelt eksinuna tuleb öö kuuse all veeta. «See oli lihtsalt väike kõrvalekalle, loominguline lähenemine sellele toredale RMK matkale.» Foto: RMK
Raadiohääl Kertu Jukkumist sai vastavatud RMK matkateel esimene äraeksinu. Esmaspäeval neli tundi metsas ekselnud Kertule polnud see esimene kord – ta on kooliekskursioonil ära kadudes üksi koduteed otsinud ja Gruusia reisil valesse linna sattunud.

Pühapäeval avati RMK pikim, 370kilomeetrine matkatee, mille läbimist alustas kuuest inimesest koosnev põhirühm. Kaasa löövad mitu Eesti kuulsust, nende hulgas ka raadiohääl Kertu Jukkum, kellest esmaspäeval sai vist esimene uhiuuel matkateel eksinu. Neli tundi Põhja-Kõrvemaa metsades seigelnud ja seejärel RMK abiauto poolt üles leitud Jukkum ennast sellel vahejuhtumil heidutada ei lase. Kertu on pidanud ka varem umbkaudu koduteed otsima, sest kuigi ta on maalaps ja palju metsas käinud, on tal orienteerumine nõrk külg ja seetõttu on pikemaid ning lühemaid eksimisi ette tulnud.

Hämmastas aga, et keegi teda otsima ei hakanud. "Keegi ei märganudki, et üks inimene on kadunud, sest olid erinevad grupid. Seda, et olen vist kadunud, nähti alles mitu tundi hiljem sihtpunkti jõudes. Sel ajal ju mobiiltelefone polnud, kontrollida ei saanud. Aga loodeti, et kuna on kodumaakonnaga tegu, et ehk ma ikkagi kodutee üles leian."

Vales linnas leidis Eesti fännidest pere

Hääletades terve Euroopa läbi rännanud ja enamikus USA osariikides käinud, ei näe Kertu ka välismaal äraeksimises ületamatut takistust. "Eks seda tuleb ikka ette, eriti kui ma üksinda seiklen, ja ma teen seda tihti. Aga see ei ole keeruline, sest suu on ju peas ja keel suus. Alati saab inimeste käest küsida, igal pool maailmas mistahes riigis."

Metsas olevat eksimine natuke raskem juhus. "Selline privaatne mets nagu siin Põhja-Kõrvemaa kandis, majapidamisi on terve selle pinna peal ainult kaks, siis ei pruugi tõesti neid üles leida. Vihmase ilmaga ei ole ka korilasi või teisi matkajaid metsas. Üksinduses ja ilma telefoni või muu abita on natuke keeruline."

Kuna kahe matkaseltsilise telefon oli juba niiskuse tõttu üles öelnud, aga Kertul oli telefoni kindlasti järgmisel hommikul otselülituseks raadiosse vaja, siis mobiili ta metsa kaasa ei võtnud. "Teadsin, et leian kellegi, kellel on telefon ja siis saaksin helistada juba mõnele lähedasele, kelle number on mul peas, kes saab logida minu meilboksi ja vaadata sealt või siis internetist vastavate RMK inimeste kontaktid," oli tal käitumisplaan valmis mõeldud, aga enne leiti ta juba üles.

Ekslemiste tõttu on Kertu sattunud ka nendesse kohtadesse, kuhu muidu poleks ehk kunagi jalg viinud. "Aprillis käisin Gruusias ja tahtsin jõuda hoopis teise linna, aga lõpetasin Signagis. See on itaalialik Gruusia linn, mis on äärmiselt ilus ja ma leidsin sealt ka perekonna, kes on majutanud aastakümneid eestlasi ja kes tõeliselt fännab eestlasi," kirjeldab Kertu, kes tolles väikelinnas ikka mitu päeva veetis.

Reisil naudib pigem kaootilisust

"On väga lahedaid kogemusi tänu äraeksimisele hangitud. Ma ei olegi väga selline planeeriv reisija. Pigem naudin just kaootilisust. Mitte et ma tahaks öelda, et esmaspäevane eksimine oli valitud tee. See oli ikkagi puhas juhus, aga taoline matkaviis ei ole kindlasti mulle võõras ega tekita probleemi. Ma tõemeeli ei kartnud, et midagi võib juhtuda. Alati tuleb lahendus ja tuleb kiiremini kui oodatagi oskad. Eesti metsas Eesti pinnal ära kaduda, ma ei kujuta seda ette! Vähemasti kui me räägime päevadest."

Siiski oli ta mõtetes juba valmistunud selleks, et ööseks metsa jääda. "Vaatasin välja isegi ühe varjendi, et kui ma nüüd peaksin tõesti metsa jääma ja jõud raugeb. Ja kui peaksin nii ära väsima, siis võtan kuuseoksad katusena peale."

Samal teemal

31.09.2014
Metsa kutse: RSVP igal ajal