Inimesed

Koolitüdruk ihkab maailmas läbi lüüa: "Tahan, et mu kirjutatud laule teaksid kõik!" (14)

Aigi Viira, 6. märts 2012 07:00
ÕPIB LAULMA: Täiuslikkusele püüdlev lauljatar Renate liitus hiljuti WAFi laulu- ja tantsukooliga ning on nüüdseks oma otsusega Catherine Sadolini vokaaltehnikat järgida rahul: «Olen tohutult arenenud ning avastanud enda jaoks mugava laulmise ega tee enam endale lauldes haiget.» Foto: Tairo Lutter
"Soovin kirjutada sellise laulu, mida teavad piltlikult öeldes kõik," kinnitab 17aastane Renate Saluste, kel on kinnis-idee läbi lüüa nii laulja kui ka heliloojana, ja tal on tõsi taga. Sõbrapäeval paiskas ta muusikaportaali YouTube omaloodud-lauldud loo "MAS", pisut enne seda tegi klaveri-koveri Ott Leplandi loost "Kuula".

Lugu, millega Lepland Eurovisionile läheb ja mille Renate omaks klaverdas, pole omasuguste seas ainuke. "Olen klaveri-kovereid vast üle saja teinud," püüab muusikuks pürgija oma toodangut kokku lugeda. "Kuigi välismaal tehakse kuulmise järgi klaveri-kovereid üsna palju, pole see Eestis väga levinud. Seepärast olengi kolme aasta ringis oma YouTube’i kontole üles riputanud videoid, mida olen kuulmise ja oma nägemuse järgi ära klaverdanud."

Hittlugudest kuulmise järgi ja klaveri toel koverite tegemist nimetab Renate järjekindlalt klaverdamiseks. Isemoodi muusikaharrastust alustas praegune XI klassi õpilane juba siis, kui VII klassi tüdrukuna koolipinki nühkis.

Samal teemal

Breketid segasid laulmist

Indu klaverdajal jagus ja nüüdseks võib ta uhkustada oma klaveri-koveriga "Sierra Leone", mis on kogunud üle poole miljoni kliki. Renate, kes on ka peokeskuse Tre artist, ei piirdu üksnes klaverdamisega, vaid tegeleb veel meloodiate ja tekstide loomise ning laulmisega. Repertuaaripõhi on algajal artistil igal juhul koos: "Päris tundi kokku ei tule, aga 30minutilise seti saan tehtud küll."

Renate ühiselu klaveriga, millest ta päevagi eemal ei püsi, algas õige varajases eas. Tõsi, mitte just eriti soojalt: "Heliredelid tundusid rasked ja nende harjutamine käis närvidele," meenutab neidis, kelle esimeseks palaks, mida ta juba koolieelikuna klaveril mängima õppis, oli PS Troika "Põdrakasvataja laul". Selle järel kohe kultusfilmi "Titanic" tunnusmeloodia. "Olin siis vist viie-kuueaastane. See tuli lihtsalt juhuslikult vanaema juures klaverit klimberdades."

Renate kirg tantsumuusikagi vastu on pärit lapseeast. Nii harrastas ta diskorist isa tagant diskovilkureid laenata. "Vedasin tihtipeale need enda tuppa ja mitmeid aastaid tegin oma lõbuks diskosid," kirjutab piiga oma blogis. "Kujutasin ka tihtipeale ette, et olen suure publiku ees. Batuut oli lavaks, panin Eurovisioni lood käima ning teesklesin, et olen mõjuvõimas esineja."

Batuudikogemusest oli kasu, mistap sai Albu tüdrukust innukas osaleja kohalikel lauluvõistlustel. Kuid et VI klassi tüdruk sai suhu breketid, jäi võistlemine mõneks ajaks soiku. "Need segasid laulmist väga kõvasti, tundsin end ebakindlamalt kui varem, ei tahtnud võistlustest osa võtta," meenutab Renate. "Tihtipeale oli ka valus rääkida ja laulda, diktsioon sai kannatada. Hiljem, kui breketitest lahti sain, hakkasin jälle tegelema sellega, et korralik diktsioon tagasi saada."

Laulu õppima minna ei plaani

Ka klaveriõpingud käisid hooti üle kivide ja kändude. "Tohutu pinge oli peal, olen alati tahtnud kõike võimalikult hästi teha ning tundsin mingil hetkel, kuidas klaver käib üle jõu," poetab Renate. "Arvasin, et nii peabki olema. Alles hiljem, veel veidi enne oma konto avamist YouTube’is, mängisin mõningaid Eesti poplaule klaveril ning kui koolikaaslased mind kiitsid, hakkasin mõtlema, et ehk tõesti peaks sellega tõsisemalt tegelema hakkama.

Klaverdamist nautiv Renate lisab, et klaver-koveri tegemisel sõltub asjade kulg sellest, kas ta võtab ette täiesti võõra loo või mõne oma lemmiku, mida on sadu kordi kuulanud. "Viimasel juhul on laulu meloodia ja ülesehitus juba üpriski pähe kulunud," kirjeldab ta. "Tuleb ainult klaveri taha minna, otsida välja bassi – vasaku käe noodid, ja parem käsi – meloodia – tuleb iseenesest. Mõne loo puhul aitab kahest korrast harjutamisest, mõnel aga tuleb harjutuskordi 25."

Innukas klaverdaja, kes vapralt ilmutab soovi mõjukaks lauljaks saada, kinnitab, et tema suurim iidol on Michael Jackson. Lisaks veel The Beatles. "Mind köidavadki lauljad ja ansamblid, kes kirjutavad oma lood ise – neid on huvitavam jälgida," sõnab Renate, kes pärast põhikooli lõppu tahtis Georg Otsa muusikakooli pop- ja džässlaulu õppima siirduda. Ei õnnestunud. Nüüd usub ta, et keskkooli lõpetamise järel ei tunne ta tungi laulu tudeerima minnagi: "Sain aru, et muusika on midagi, mis sünnib su sees, mitte koolis. Sa võid küll seda õppida – jah, see arendab sind ning ma ei laidagi seda maha, aga see pole lihtsalt minu jaoks."

Renate leiab, et ta võib küll võtta häälekoolitust, aga mõte muusikat õppima minna talle lihtsalt ei istu, ja sestap flirdib ta mõttega hoopis turundust õppida. kui läheb nii, et mu unistused ei täitu, siis suudan turundusega ikkagi end muusika keskele sebida."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee