KREMLI PRINTSESS: Kui Svetlana oli väike, poputas Stalin tütart ja külvas kingitustega üle. Ent hiljem ilmutas ta Svetlana vastu ülimat jõhkrust. «Ta purustas mu elu,» ütles türanni ainus tütar mulluses intervjuus. Foto: aop/getty images
Triin Tael 30. november 2011 06:57
"Inimesed ütlevad: Stalini tütar, Stalini tütar, nagu ma peaksin jahipüssiga ringi käima ja ameeriklasi maha nottima," sõnas Svetlana Allilujeva kunagi. Kodumaast ja oma isast lahti öelnud Kremli väike printsess suri 22. novembril USAs Wisconsini osariigi hooldekodus vähki.

Kunagises intervjuus kurtis Allilujeva, et ameeriklased ei mõista tema minevikku ega pidetut olekut. Ta polnud ei Ameerika-vastane ega ka mitte truu Ameerika kodanik. "Ma olen midagi vahepealset. Vaat seda vahepealsust, seda nad ei suuda mõista." Lana Petersi nime all tuntud 85aastase vanaproua viis USA võimude teatel hauda käärsoolevähk. Hooldekodus elas ta viimased kolm aastat.

Svetlana ema, Nõukogude türanni Stalini teine abikaasa Nadežda Allilujeva tappis end 1932. aastal, kui tütar oli alles kuuene. Tüdrukule öeldi, et ema suri pimesoolepõletikku. Tõde kuulis ta alles kümme aastat hiljem. Isaga oli Svetlana aastaid lähedane. Nõukogude Liidu juht nimetas tütart oma väikeseks värvukeseks, külvas ta üle kingitustega ning lõbustas Ameerika filmidega. Svetlanat võrreldi USA lapstähe Shirley Temple’iga ja tema järgi pandi tuhandetele vene tüdrukutele nimeks Svetlana. Isegi üks lõhnaõli sai riigipea tütre nime.

Ent Suure Isamaasõja ajal muutusid Stalini ja tema tütre suhted vaenulikuks. Isa, kes oli varem olnud helluse kehastus, jäi ühtäkki kaugeks ja muutus vahel vägivaldseks.

Svetlana vend Jakob suri natside koonduslaagris, kui isa keeldus teda Saksa kindrali vastu vahetamast. (Teine vend Vassili suri hiljem 40 aasta vanuses viinavea tõttu.)

Stalin saatis tütre peigmehe Siberisse

Kui Moskva Ülikooli astunud neiu 18aastasena vastu isa tahtmist oma kaastudengist kallima, juudi soost kineastiga abiellus, lasi Stalin abielu kehtetuks kuulutada ning saatis noormehe Siberi sunnitöölaagrisse, kus too suri. Kui Svetlana aasta hiljem teatas, et tahab abielluda teise juudi Grigori Morozoviga, andis Stalin tütrele kõrvakiilu ning keeldus tulevase väiga kohtumast. Ent Svetlana sai oma tahtmise ja abiellus Morozoviga 1945. aastal. Kaks aastat vastu pidanud abielu ajal sündis poeg Jossif.

Tütre järgmine abielu oli Stalinile rohkem meeltmööda – väimeheks sai tema liitlase Ždanovi poeg Juri. 1950. aastal sünnitas Svetlana tütre Jekaterina, ent seejärel sai armastus peagi otsa. Isa ja tütre vahekord ei paranenud ka Stalini surma eel. 1952. aasta vana-aastaõhtu peol krahmas Stalin tütrel juustest ja sundis teda tantsima. Kui isa 1953. aastal suri, võttis Svetlana ema neiupõlvenime.

Nõukogude esinduslaps põgenes Läände

1949. aastal Moskva ülikooli lõpetanud Svetlana töötas aastaid õpetajana ja tõlkijana. Riigi uus juhtkond võttis Svetlanalt paljud privileegid ära. Kui ta 1960ndate keskel armus India kommunistisse Brajesh Singhisse, ei lubanud Nõukogude võimud neil abielluda. Kui Singh haigestus ja 1966. aasta lõpus suri, anti Allilujevale pärast pikka mangumist luba toimetada kallima põrm Indiasse. Selle asemel et Nõukogude Liitu naasta, sammus Stalini tütar New Delhis Ühendriikide saatkonda poliitilist varjupaika nõudma. Temast sai kuulsaim Nõukogude põgenik pärast 1961. aastal ärakaranud balletiartisti Rudolf Nurejevit. Omaaegse Nõukogude Liidu esinduslapsukese Läände putkamine oli USAle pöörane propagandavõit.

1967. aasta kevadel CIA abiga Itaalia ja Šveitsi kaudu viimaks Ühendriikidesse jõudnud, seisis Allilujeva silmitsi reporterite hordiga. Ta mõistis hukka kommunistliku režiimi ja oma isa, keda ta nimetas koletiseks. Svetlana põletas ära oma passi ning kuulutas Ameerika Hääles Nõukogude kodanikele, et USA on "vaba, rõõmus ja tulvil eredaid värve". Kommunistliku partei toonane juht Aleksei Kossõgin tembeldas Allilujeva haigeks inimeseks. Väidetavalt kaalus KGB jooksiku tapmise plaane, kuid loobus neist hirmus, et mõrva tellijatele jõutakse liiga kergelt jälile.

Allilujeva esimene mälestusteraamat "Kakskümmend kirja sõbrale" ilmus juba 1967. aastal ning tõi sisse üle 2,5 miljoni dollari. Kaks aastat hiljem avaldas Allilujeva oma pagemisest rääkiva teose "Ainult üks aasta". Lana Petersi nime võttis ta pärast abiellumist ameerika arhitekti William Wesley Petersiga – kuulsa Frank Lloyd Wrighti õpipoisiga. Saatuse iroonia: et Petersi esimene naine, Wrighti kasutütar, oli olnud samuti Svetlana. Peters ja Allilujeva asusid elama Wisconsini keskossa ja said tütre, kellele nad panid nimeks Olga. Kuid 1973. aastaks jooksis abielu karile.

Naases mõneks ajaks laste juurde sünnimaale

1980ndate algul lubasid Nõukogude võimud selleks ajaks juba Inglismaale siirdunud Svetlanal taas suhelda oma lastega, kelle järele ta tohutut igatsust tundis. Ent kui poeg Jossifit emale külla ei lubatud, tegi Svetlana midagi ootamatut: 1984. aasta novembris naasis ta koos teismelise tütrega Moskvasse ja palus, et tal lubataks Nõukogude Liitu elama jääda. Svetlana mõistis Lääne hukka ning vandus: ta polevat seal end ainsatki päeva vabana tundnud!

Kuid suhted vanemate lastega halvenesid, abi polnud ka kolimisest Thbilisisse Stalini sünnimaal Gruusias. 1986 naasis Svetlana USAsse. Nüüd tuli tal lahti öelda Lääne-vastastest avaldustest – Svetlana väitis, et teda oli valesti tõlgitud. Rahutu hingena siirdus ta peagi Inglismaale, siis Prantsusmaale, siis tagasi Ameerikasse, siis uuesti Inglismaale... 1990ndatel aastatel Briti lehele The Independent antud intervjuus tunnistas ta, et memuaaride müügiedust hoolimata pole tal üldse raha ja ta elab koos Olgaga üürimajas.

Olga on nüüd 40aastane ning elab Chrese Evansi nime all Oregoni osariigis. New York Timesile ütles ta, et ema elas viimased kolm aastat hooldekodus. Svetlana vanem tütar Jekaterina Ždanova on Kaug-Idas vulkaaniuurija. Jossif suri kolm aastat tagasi.

Mulluses intervjuus Wisconsin State Journalile soovis Svetlana tagasi võtta sõnad, mis ta dokfilmis "Svetlana Svetlanast" öelnud oli. Ta väljendas seal nimelt kahetsust, et oli USAsse elama tulnud. Stalini tütar soovinuks enda sõnul jääda mõnda neutraalsesse riiki, näiteks Šveitsi. "Olen siin täitsa õnnelik," kinnitas vanaproua hiljem, lisades: "Jääksin nagunii ükskõik kus oma isa nime poliitvangiks."