Inimesed

Paljastamatu grafitikutt teenib sadu tuhandeid (4)

Triin Tael, 10. veebruar 2011 07:01
Banksy pani Andy Warholi kuulsat Marilyni sarja matkinud pildil Monroe asemele Kate Mossi – ning pastišš müüdi 2008. aasta oksjonil 96 000 naelsterlingiga. Foto: afp/scanpix
Bristoli majaseintele šablooni abil pilte suhistavast grafitikutist on saanud maailmakuulus kunstnik, kelle taieseid soetatakse sadade tuhandete dollarite eest ning kelle fännide seas on Angelina Jolie ja Brad Pitt. Ometi pole peaaegu keegi Banksyt näinud.

Teismelisena esimesed seinamaalingud teinud Banksy on kunstimaailma superstaar, salapärane ja osav provokaator. Bristolist Londonisse siirdudes oma šabloonpiltidega kuulsust kogunud ja tänavakunstnike edule teed rajanud inglane ei piirdu enam ammu grafitiga: küll on sõja-, kapitalismi- ja establishmenti-vastase hoiakuga kunstnik sokutanud Disneylandi tara külge rippuma Guantanamo vangi mulaaži, küll teinud aerosoolvärvidega üheksa maali Iisraeli Palestiina territooriumist eraldavale müürile.

Samal teemal

Banksy kätetöö oli ka seltskonnatibi Paris Hiltoni 500 libaplaadi sokutamine Briti poodidesse: mõnel kaanepildil oli blondiini pluusike kadunud, mõnel oli Parise keha külge siiratud koerapea. Oma esimese suurnäituse avamisel Los Angeleses lasi Banksy Hollywoodi koorekihi sekka tammuma saata liiliamustriliseks maalitud elevandi. Kas kunstnik aga ise kohal viibiski? Kahtlane.

Väidetavalt 37aastase Banksy debüütfilm, parima dokfilmi Oscari kandidaadiks esitatud "Banksy: elevant kingipoes", mis praegu ka Tallinna kinos Sõprus jookseb, ei too samuti tema isikusse mingit selgust. Filmi algul räägib musta kapuutsi kandev moonutatud häälega kogu, et linateos ei räägi temast, vaid tänavakunsti jäädvustajast Thierry Guettast.

Briti leht The Guardian küsis oma lugejatelt: "Kui Banksy dokfilm võidab Oscari, kas tänavakunstnik peaks oma isiku paljastama?" Ligi 85% vastanuist oli veendumusel: Banksy isik peab jääma saladuseks ka siis, kui Ameerika Filmiakadeemia tema filmi Oscariga tunnustab. Ning kes suudaks kindlustada, et kuldmehikest läheb Banksy nime all lavale vastu võtma skandalist ise?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee