Riiklik toetus puudub

ÕL 1. oktoober 2010 06:56
"Paari aasta jooksul on Veronika läbi teinud tohutu arengu. Päris üksi elamisega ei saa ta ilmselt kunagi hakkama, kuid vähese kõrvalabi olemasolul tuleb paljuga toime," rõõmustab Maarja tugikeskuse juhataja Helle Känd.

Ta toob näiteks, et rahaga arvestamine, pangatoimingud ja üksi võõrasse kohta minek on need, millega Veronika kindlalt hätta jääb.

Seda, kas telesaate "Rääkimata lugu" kaudu kingitud pimedate juhtkoer Veronika elu tegelikult kergendab, selgub siis, kui neljajalgne lõpuks kasvuperest oma uue perenaise juurde jõuab. "Tavaliselt loomi tugikeskustesse ei lubata, kuid meie võtsime selle riski. Kui suudame üheskoos Veronikaga tagada, et maja on ka pärast koera tulekut puhas ja hügieeniline, siis probleeme tulla ei tohiks," lausub Helle Känd.

Tugikeskuse juhataja sõnul oleks Veronikal potentsiaali töötada ka väljaspool tugikeskust, näiteks muinasjutuvestja või käsitöölisena. "Tegelik elu on aga reaalsem ja selliseid ametikohti meil peaaegu et pole," nendib ta. Rääkimata sellest, et riiklik hoolekandesüsteem ei soosi sellise puudega inimestega toetamist kodus. "Tänavu pole enam raha ühegi teenuse jaoks," ohkab Helle Känd.

Ometi võiks olla, sest nagu näitab Veronika kogemus – vähese toega on ka neil võimalik hakkama saada hooldekodus elamata. Kui ainult abi ja sobivat tegevust jätkuks.