Inimesed

Urvaste kandis sai pulli-laudast liikluslinnak (5)

MAARIUS SUVISTE, 14. juuni 2010 07:01
OMA TANKLA: Siin saab ka tankimist õppida. Linnapea Aivo Värton näitabki, kuidas tema linnas automaattankla töötab – nagu päriselt. Kuid kütuse asemel on siiski vesi. Foto: Aldo Luud
Kunagises pullilaudas on nüüd liikluslinn, elektriautod, diskoteek ja autokino, politseimaja ja kartser, tankla, maakonna ainus valgusfoor. Peagi tuleb kaubandustänav.

Too linnake, kus vaatamiseks New Yorgi linnavaated, asub Võrumaal Urvaste vallas Uue-Antsla külas. Linnapea on ka ametis: kohalik turismiedendaja Aivo Värton ehk liikluslinnaku idee autor ning A ja O.

Samal teemal

Kõigepealt ostis ta külas endise lahmaka katusealuse, kus kunagi muu hulgas olnud pullilaut ja jänesefarm. "Kunagi kolhoosiajal oli mu ema siin laudas brigadir, nüüd mina samas kohas linnapea," muigab Värton.

Liikluslinnakut hakkas ta rajama kolm aastat tagasi. Selles katusealuses on 1200 ruutmeetrit – see on 60 meetrit pikk ja 20 meetrit lai.

Keset linnakut, mille sisekujunduse on teinud kunstnik Vadim Fomitšev, on kohvik, ümber selle looklevad linnatänavad, kus sõidavad väikesed elektriautod ja müntidega töötavad autod. Jalakäija võib vaid temale ette nähtud kohas kõndida. Siin on liiklusmärgid, siin on Võrumaa ainus töötav valgusfoor. Elu käib nagu elu linnas ikka.

Uksed avati mais

Siin on oma takso, linnavalitsus, kiirabi-päästeametimajake, diskoteek ja humoorikad kõverpeeglid. On autokino ja lapsed saavad siin teha oma elu esimese (mängu)kindlustuse. Siin on veel mängupolitseimaja ja -kartser ning mängutankla.

Varsti tuleb ka mänguautopesula ja päriskaubandustänav, kus näha kirevad-rõõmsad vaateaknad. Aga valmis ei ole see linnake ikkagi. "Siin on küll ja küll veel teha," ütleb linnapea Aivo Värton. Mõtteid-ideid on palju: "Linn ei saa kunagi valmis, ja ei tohigi saada."

Uue-Antsla liikluslinnak avas uksed mais. Liikluslinnaku avamisega sai tööd kolm inimest. Peremees sai linnaku tegemiseks PRIAlt 1,1 miljonit krooni toetust – maaelu mitmekesistamiseks. "Minu meelest see just ongi maaelu mitmekesistamine," lausub Värton.