Peep PreeFoto: Aldo Luud
Õhtuleht Online 19. märts 2009 12:00
Doktor Peep Pree on suurte kogemustega plastikakirurg esteetilis-plastilise kirurgia alal ja erakliiniku Clinica juhataja ning asutaja. Ta on end täiendanud nii Põhjamaades, Kesk-Euroopas, USAs ja on suuteline läbi viima erinevaid iluoperatsioone.

Lugejate küsimused, Peep Pree vastused:

Tere! Olete tuntuim ilukirurg Eestis. Kuidas tuli Teil omal ajal idee hakata tegelema just ilukirurgiaga?

Pärast Tartu Ülikooli arstiteaduskonna lõpetamist töötasin arstiteaduskonna topograafilise anatoomia ja operatiivkirurgia kateedris õppejõuna ning ülikooli Maarjamõisa haiglas üldkirurgina. Minu abikaasa töötas aga kosmeetikuna ja ilmselt seetõttu tekkiski minu huvi inimese välimuse kirurgilise korrigeerimise/opereerimise vastu. 1990. aastal alustasin spetsialiseerumisega tollases Kosmetoloogi ja Plastilise Kirurgia Keskuses Tallinnas, kus töötasid juba sellised tunnustatud kirurgid nagu doktorid Kaur ja Raie, Kullamaa ja Sellend. Sealt edasi viisisd õpingud ja täiendused juba suuremate võimalustega keskustesse maailma erinevates riikides.

Milliseid operatsioone Teile kõige rohkem meeldib teha ja miks? Ja milliseid olete sunnitud kõige rohkem tegema? Kui suur on töökoormus?

Minust ja meie kliinikust räägitakse ikka rohkem kui rinnaoperatsioonide kliinikust ja seetõttu on neid operatsioone ka loomulikult kõige rohkem, kuid meeldib mulle teha ja ma teengi küllaltki palju ka näo ja silmaümbruse plastilisi operatsioone. Samuti meeldivad mulle kui "suurest kirurgiast" tulnule väga kõhuseina pingutusoperatsioonid. Usun, et meie majanduse kasvu ja inimeste sissetulekute teatav ajutine aeglustumine võimaldab ka minul natuke oma töökoormust vähendada ja saan rohkem aega oma teisteks meelistegevusteks ja lähedaste ja sõpradega koosolemiseks.

Kas ilukirurg teenib paremini kui muu arst?

Kindlasti teenivad meil Eestis kirurgid erinevalt, kuid olen kuulnud, et näiteks Tartu Ülikooli Kliinikumis teenib nii mõnigi kirurg suuremaid palganumbreid kui mina.

Peep, näed välja nagu tavaline Eesti mees, seda mitte halvas mõttes. Miks Sa endaga midagi teinud ei ole? Oleksid parim reklaam! 

Suur tänu komplimendi eest, kuid paraku olen ikka ka mina endale plastilist operatsiooni teha lasknud. Soovid ja plaanid on kindlasti suuremad, kuid "need iluoperatsioonid on ju niiiiiii... kallid!!!"

Kas inimestega suheldes tekib automaatselt mõte, kust võiks kedagi korrigeerida?

Kindlasti ei ole see nii, et kogu aeg vaataks, mida või kuidas kedagi opereerida saaks. Loomulikult on teatavat "professionaalset kretinismi" ka minus ja mõnd inetut ja häirivat iluviga nähes tahaks vahest seda ka öelda. Loodan, et ei ole selliste "soovitustega" elus liiale läinud.

Kas patsiendid on palunud teha absurdseid ja radiaalseid operatsioone? Kui jah, siis mida?

Üldiselt on meie Eesti inimesed oma soovides välimuse kirurgilise muutmise-korrigeerimise osas küllalti realistlikud ja mõistlikud. Loomulikult on ka meie erialal selliseid operatsioone, mida ma ühel või teisel põhjusel ei tee ja siis pean ma inimesele loomulikult ära ütlema. "Jänese kõrvu" pole ma tõesti kellelegi veel opereerinud.

Räägitaks, et laulutäht Cher on lasknud alumised ribid eemaldada, et piht tunduks saledam. Mida arvate sellisest operatsioonist ja kas Eestis on võimalik seda teha?

Räägitakse palju asju. Tehnilises mõttes saaksid meie Eesti kirurgid loomulikult sellise operatsiooniga hakkama, kuid nagu juba eespool sai öeldud, on meie inimeste soovid jäänud siiani ikka mõistlikesse piiridesse.

Ilukirurgid teevad tänapäeval naisi ilusamaks nii väljast kui seest. Ehk minu küsimus puudutab neitsinaha paigaldamist. Kas Eestis tehakse ka selliseid operatsioone ja kui vanad need naised on, kes sellist operatsiooni soovivad? 

Selliseid operatsioone meil Eestis teevad reeglina naistearstid-günekoloogid. Mina selliste günekoplastiliste operatsioonidega ise ei tegele ja seetõttu ei oska ka võimalike patsientide vanuse kohta vastust anda.

Kes on Teie arvates välismaa või Eesti kuulsustest iluoppidega üle piiri läinud ja miks?

Sellele küsimusele jätan vastamata.

Tere! Kas ilma operatsioonideta pole võimalik kortse siluda? Aastaid on ju kosmeetikud soovitanud harjutusi, näomaske ja kreeme?

Kindlasti on harjutustel-kreemidel-maskidel-protseduuridel positiivne mõju naha toonusele-elastsusele ja mõnel inimesel aitab see hoida naha piisavalt pingul kuni surmani. Paraku on inimese naha vananemine ikka vägagi individuaalne ja see "mis teeb head Marile, ei pruugi sobida Mallele".

Kõrvaltvaatajale võib ju ka näiteks iluuisutaminevõi võistlustants äärmiselt lihtsana tunduda. Plastikakirurgid ise peavad korralikku näo-kaela pingutusoperatsiooni küll keerulisemate operatsioonide hulka kuuluvaks. Odavus-kallidus on ikka vägagi suhteline ja meie oleme ju harjunud ikka veel sellega, et meditsiin oleks justkui tasuta ja "taeva kingitus".

Tere! Kas Teie olete kokku puutunud nn iluoperatsioonide sõltlastega? Kui jah, siis palju neid Eestis on ja mida nad täiustada soovivad?

Kas inimene, kes laseb nooremana endal näiteks rindu suurendada, pärast sünnitusi aga teeb läbi väljaveninud kõhu pingutusoperatsiooni ja vanemana laseb endal silmade ümbrust või ka kogu nägi korrigeerida on sõltlane ? Kui jah, siis neid on Eestis ikka päris mitmeid.

Kas olete pidanud mõne kliendi koju saatma, sest ta näeb ilus välja ega vaja iluoperatsioone?

Jah, olen.

Mitu operatsiooni olete kõige rohkem ühele patsiendile teinud?

Ühe korraga ehk 3-4 kuid aastate jooksul võib neid operatsioone ühele inimesele koguneda ikka oluliselt rohkem.

Kui palju läheks maksma mehel rindade vähendamise lõikus? Rinnad ei ole eriti suured, aga kuju on vale, naiselik. Häirib väga, ei saa rannas käia ja häbenen naiste ees.

Kui seda operatsiooni saab lahendada rasvaimu-operatsiooni abil, siis 26 000 krooni. Kui on vajalik rinnanäärmete vahetu kirurgiline eemaldamine, võib maksumus ulatuda 60 000 krooni piiresse.

Kas on soovitatav rinnavähendus operatsioon teha peale laste sündi või võib ka ennem? Kui piiranguid ei ole ja operatsiooni saab teha enne, siis mis muutused toimuvad rinnas raseduse ajal ja kui suur on tõenäosus, et operatsioon tuleb uuesti teha? Ja kuhu jäävad operatsiooni armid?

Kindlasti on kindlam lapsed enne rinnavähendusoperatsiooni sünnitada-imetada, sest uued rasedused-imetamised võivad ju ka opereeritud rinna kuju muuta . Rinnavähendusoperatsiooni armid jäävad ümber rinna nibuvälja ja selle keskosast alla rinnaaluse voldini.

Kas on olemas rinnalõikust või implantaate, mis ei suurendaks rindu, kuid annaks rindadele kenama ümarama kuju?

Rindade tõstmisoperatsioonidel modelleeritakse ümber rinna kuju ilma midagi võõrast lisamata. Kui midagi lisame – implantaadid –, siis ikka rinna suurus muutub.

Kas teie kliinikus tegeldakse ka täitesüstidega? Olen 36 aastane ja tahaks mõne kortsu nähtamatuks muuta, kas selles vanuses on see ohutu ja milline süst oleks kõige efektiivseim? Kui teie kliinikus seda ei tehta, siis missuguse kosmeetiku või arsti juures oleks teie arvates kõige mõistlikum pöörduda? Iga kosmeetiku juurde ei tahaks minna.

Tegeldakse ikka. Mina pean õigeks ainult nn "imenduvate" täitegeelide kasutamist, neid on erinevate firmade toodangut.

Mida arvate Botoxist, on see tõesti nii imeline nagu paljud kiidavad või mitte? Mida soovitaksite kortsude silumiseks?

Õige näidustuse korral on miimiliste lihaste liikumist ajutiselt halvavate botulismi-toksiini süstimise efekt tõesti väga hea ja teatavate kortsude silumiseks lausa ainuke võimalus.

Palju maksab Eestis rasvaimu operatsioon ja kas selleks mingeid soodustusi ka saab, näiteks puudega inimene

Sõltuvalt operatsiooni mahukusest võib rasvaimu operatsioon meie kliinikus maksta 12 000 kuni 63 800 krooni. Meie kliinikus on kõik inimesed võrdsed.

Olen 28aastane ja peale laste sündi jäid koledad rebendid nii kõhule kui rindadele, kas on võimalik neid siluda, et nad nii silma torkavad poleks? Kas on mingit salvi või aitab ainult operatsioon?

Kindlasti tasuks proovida kosmeetikasalongides pakutavaid erinevaid massaaži- ja pingutus/silendamisprotseduure, toitvaid/trimmivaid maske-kreeme. Kirurgia tuleks naharebendite puhul arvesse ikka ainult siis, kui esineb ka naha üldist lõtvust. Samuti ei tasu unustada, et iga operatsioon jätab ju armid.

Kas rindade vähendamine on keeruline ja riskantne protseduur ja kui palju see maksab? Kas peale operatsiooni jäävad rinnanibud ikka õigele kohale?

Rindade vähendusoperatsioon on rinnakirurgia "kõrgeim pilotaaž" ja omad riskid on ka palju lihtsamatel operatsioonidel. Rinnavähendusoperatsioonide kogumaksumused Clinicas algavad 68 500 kroonist. Rindade vähendusoperatsiooni korral siirdataksegi rinnanibud õigele kohale.

Soovin pisut näonahka pingutada, olen 49aastane (eriti hull polegi, näen oma vanusest nooremgi välja, aga need kaks nina juurest suunurkade suunas kulgevat kortsu hakkavad silma ja põsed on ka pisut vajunud), millal peaks end järjekorda panema, kui lõikuse soovin teha jaanuari- veebruari kuus ja kui pikalt peale oppi peaksin töölt ära olema (näo ringlõikus)?

Usun, et kui peate silmas 2010. aasta jaanuari-veebruari, siis võiks sügisel ikka esmasele konsultatsioonile tulla. Kuna ka näo-kaela pingutusoperatsioone on erineva raskusastmega ja inimesed on ju erinevad, on taastumisaja pikkus varieeruv. Kesmiselt 3-4 nädalat oluliste kohustuste ja kokkusaamiste-vaba aega soovitaksin ikka planeerida.

Kuidas saaks lahti pigmendilaikudest silmade ümber? Kas selleks on vaja erilist protseduuri või saab abi ka kosmeetikutelt?

Soovitaksin kindlasti alustada kosmeetikasalongides spetsiaalsete protseduuride ja hooldus/ravipreparaatidega.

Kas põletusarme on võimalik eemaldada?

Päris 100%-liselt pole kahjuks võimalik ühtegi armi "eemaldada", kui teatud juhtudel on võimalik põletusarme oluliselt ilusamaks opereerida.

Kui kulukaks läheb alumiste silmalaugude korrigeerimine ja kaua võtab aega taastumine, et olla jälle töökõlblik?

Alalaugude plastikaoperatsioon kohaliku tuimestusega maksab Clinicas 17 900 krooni ja vaba aega soovitaksin varud umbes nädala.

Tere, olen 49aastane naine. Ülemised silmalaud vajuvad ripsmetele peale. Kas silmalaugude operatsioon on lihtne (komplikatsioonid), kas seda tuleb teha korduvalt või on tulemus jääv? Kaua võtab aega taastumine, palju võiks selline lõikus maksta?

Ülemiste laugude operatsioon on kindlasti lihtsamate plastikaoperatsioonide hulka kuuluv. Ükski operatsioon ei pane aja kulgu ega vananemist seisma, seetõttu võib olla põhjust ka ülemiste laugude operatsiooni aastate möödudes korrata. Taastumiseks soovitan varuda umbes nädal aega. Ülalaugede plastikaoperatsioonkohaliku tuimestusega maksab Clinicas 15 500 krooni.

Mis tea arvate, kas eesti rahvas võiks rohkem iluoperatsioone teha kui ta seda praegu teeb?

Arvestades teiste maade, ka meie lähinaabrite, statistikat, on meil siin Eestis arenguruumi veel küllaga.

Tere. Minu nina on liiga piklik. Kui palju maksab keskmiselt nina otsa vähendamise lõikus. Nina pole lai, vaid külje pealt vaadates liiga pikk. Kaua võtab sellisest operatsioonist taastumine?

Kahuks meie kliinikus ninaopertasioone ei tehta ja seetõttu ei saa ma ka Teie küsimusele täpset vastust anda.

Tere! Lugesin, et Madonnale on tehtud uudne iluprotseduur Beverly Hillsi kliinikus. Tegu on naha alla paigutatava "lahustuva paelaga", mille abil tõmmatakse nahk kõrvade taha. Pael ise lahustub kahe kuuga, kuid tulemused püsivad umbes kolm aastat. Kas sellist protseduur on Eestis tehtav? Kui jah, siis kus ja palju see maksab? Samas sooviks teie isiklikku arvamust selle protseduuri kohta! Tänan!

Sellised operatsioonid koguvad populaarsust kogu maailmas ja neid tehtakse ka minu teada Eestis, kuid kahjuks mitte Clinicas. Nii et kahjuks ei oska ma hinna osas Teile vastust anda. Usun, et õigele patsiendile tehtuna on see küllaltki hea operatsioon.

Kui palju maksavad keskmise suurusega rinnasilikoonid ja kas on võimalik saada makseid ka järelmaksuga? Kui ohtlik on nendega näiteks lennukisõit või libedal jääl kukkumine. Mis ohud üldse olla võivad, ise tegelen aktiivselt spordiga ja traumasid ikka tekib. Tänud ette!

Rinnasuurendusoperatsioonide kogumaksumused Clinicas algavad 56 800 kroonist, meie kliinikus järelmaksu-võimalust paraku pole. Kindlasti ei kujuta ei lennukisõit ega libedaga kukkumine endast ohtu. Kui aga kukute nii kõrgelt või õnnetult et purunevad ka roided, võivad loomulikult ka rinnaimplantaadid puruneda. Olen arvamusel, et rinnasuurendusoperatsiooni läbitegemine ei tohiks inimese tavaelu ega harjumisi segada/muuta.