Inimesed

Kunstnik Andrus Peegel korraldas rahapesupäeva 

Aigi Viira, 7. veebruar 2009 00:00
RAHAMEES: Andrus Peegel kleepis pildiks hulga Eesti rahatähti ja viimaste väärtus hakkab kunstiks raiutuna ilmselgelt tõusma. Isegi juhul, kui kroon ise kukkuma peaks. Foto: Aldo Luud
"Seaduse järgi ei tohi raha rikkuda, aga kuidas seda kunsti puhul arvestatakse, ei tea," muigab Andrus Peegel, kelle kümme Eesti rahatähtedest ning nägudest kollaaži (udupeene nimega – stencyl art) praegu Tartu Gildi galerii seina kaunistavad.

"Läksin panka ja ostsin 160 krooni eest kahekrooniseid," mõõdab Peegel oma piltide eelarvelist poolt. Ülejäänud rahatähed (25-, 100- ja 500kroonised) on värviprinteri töö. Ühesõnaga, Peegel on lahkel käel valeraha tootnud. Samas avastas ta hiilgava võimaluse, mil moel kunsti kaudu raha pesta: "Kleebin kupüürid pildile, panen müüki ja saan investeeritu kolmekordselt tagasi." Veel enam – eeldusel, et kunsti hind tõuseb ajapikku ka siis, kui raha väärtus langeb, on Peegel igal juhul kasudega kaubelnud.

Mis põhjusel põlgas aga Peegel kunstilukku raiumast viie- ja kümnekrooniseid? Sellele ei oska rahakunstnik vastata. Ilmselt lihtsalt unustas.