TAARIPAAR: Sarja algul oli magnetiks Kaljo Kiisk kingsepp Johannese rollis. Majanaabri Almaga (Helgi Sallo) viisid stsenaristid ta paari mitmeid hooaegu hiljem. Foto: ERR
Rainer Kerge 27. september 2008 00:00
Selle Alma ja Margna dialoogiga startis 30. oktoobril 1993 kell 21.35 ETVs seriaal "Õnne 13".

Rootsieestlane Margna hiilis varjunime all oma majaga tutvuma. Kohale veeres Rootsi riigi jõukas alam punase Opel Kadetiga, pilte tegi Margna moodsa välismaise fotoaparaadiga. Tõsi küll – filmi tuli sellel käsitsi edasi kerida. Aga teravustas masin ise – erinevalt Smenast või Zenidist.

Esialgu plaaniti 15 osa

Veevärgita korteris elavatel Petersonidel oli 1993. aastal aktuaalseid argimuresid kuhjaga.

Raamatukogus töötaval Marel katkesid sukkpüksid: "See oli eelviimane paar! Neid silmi enam üles ei võta."

Royali-piiritusega mekutav Johannes ohkas: "Kingi parandavad teised mehed. Mina parandan vanasid kottasid."

Prügiautot juhtiv Allan selgitas, miks ta kuskil kasutuks tunnistatud vanni koju tassis: "Seal on natukene seda roostet happega maha tõmmata ja valge emailiga üle tupsutada ja..."

Ühelt poolt loeti sente – rõõmustati odava vorsti üle. Kahetseti, et kohvikoor on liiga kallis. Teisalt arvestati uue aja võimaluste ja väljakutsetega: Jaanus pidi minema diplomaatide kooli...

Õnne tänava lugusid pidi algse plaani järgi jõudma ekraanile 15 osa.

"Ega meie ei teadnud, et see esimene hooaeg on," meenutab "Õnne 13" idee autor ja režissöör Tõnis Kask aastat 1993.

Praeguseks on seriaalis osalenud umbes 200 näitlejat. Kandvaid rolle on 30 kandis. Osatäitja surm on "Õnnest" välja kirjutanud Evald Hermaküla, Helle-Reet

Helenurme, Kaljo Kiisa.

Praegu valab "Õnne" tegelastele sõnad suhu kolmas stsenarist.

Teet Kallase välkotsus

1996. aasta sügisel oli Teet Kallas end just Sõnumilehe arvamustoimetaja kohale sisse seadnud, kui tema laua kõrvale ilmus Tõnis Kask.

Paar nädalat varem olid mehed tänaval kokku põrganud ja Teet Kallas tunnistas Kasele: olukord on nii sant, et hakka või seepi kirjutama. "Ma ei mäleta, kas ma olin mingi viletsa honorari saanud või mis," meenutab Teet Kallas, kes mõni päev hiljem kutsuti Sõnumilehe palgale. No ja siis tuli kohe ka Kask ettepanekuga hakata "Õnne 13" stsenaristiks.

"Kaua mul järelemõtlemiseks aega on?" uuris Kallas. "Tund," sõnas Kask. Niimoodi mäletab lugu Kallas.

Kask teab, et rääkis Kallasega "Õnne 13st" juba siis, kui ta dokumentaalseriaali alles plaanis. Aga kõigepealt sai stsenaristiks Astrid Reinla, kes kujundas koos Kasega peamised tegelaskujud ja andis Mornale näo – üsna Elva sarnase, sest kõik suved veetis Reinla Peedul. Kui Astrid Reinla 1. jaanuaril 1995. aastal suri, kutsus Kask stsenaristiks Kati Murutari.

Aatekaaslasteks Kask ja Murutar "Õnnet" tehes ei saanud. "Tõnis pidas väga vajalikuks vanemate meeste filosoofia sissetoomist. Mina olin tookord aga liiga noor ja roheline, et aru saada selle mõtte õigsusest," arutleb Murutar praegu. "Nüüd, 40sena ma saan aru, kui kuradi õigus Tõnis Kasel oli."

Kati Murutari hoiatus

Murutar tõi seriaali mööblitööstur Põdra, kelle ta lõi Andres Dvinjaninovi "ähvarduse" peale talle "Õnnes" roll leida. Ähvardus leidis Dvinjaninovi teada aset kohvikus Illegaard. Murutar väidab küll, et teatri Vanemuine personalile mõeldud einelas.

Kui Tõnis Kask käis välja idee kirjutada loosse talunik, põrutas Murutar: "See peab olema Hannes Kaljujärv, ei keegi teine!" Richardi prototüübiks oli Päärn Hint – Aadu Hindi ja Minni Nurme poeg.

Murutar: "Meil oli vaja Richardi tegelaskujuga anda edasi sõnum, et kui eestlane ise sittagi ei tooda, ainult vahendab ja müüb toorainet, siis eestlane satub majanduskriisi. Aga kuna eestlane jäi ikkagi selle laenamise ja vahendamise ja müümise peale, siis tema sinna majanduskriisi sattuski – vat nad ei kuulanud meid, ja näe, mis juhtus!"

Kati Murutari stsenaristiks olemise ajal sündis Elina Reinoldi mängitud õpetaja Kristile tütar, kes sai nimeks Astrid. Siis hakkas lähenema 1997. aasta, mille alguses pidi Kati Murutar ise taas tütre emaks saama, ja stsenaristi koht vajas täitmist.

Teet Kallas võttis Tõnis Kase pakkumise vastu ja rühib praegu 12. või 13. hooaega – sõltub, kuidas lugeda 97. aasta kevadtalvel ekraanile jõudnud osi. Kallas on kujundanud lahkunud Evaldi ja Ümera Ülu (passis Ülo) tegelaskuju. Ning toonud seriaali terve plejaadi noori näitlejaid. Aga ka Aarne Üksküla, Lembit Ulfsaki ja Tõnu Aava.

Kaljo Kiisa kõrvale valiti vähetuntud näitlejad

"Helgi Sallo oli draamaloos peaaegu tundmatu inimene," selgitab "Õnne 13" ellukutsuja režissöör Tõnis Kask, miks ta aguliproua Alma rolli just operetitäht Sallo palus. Kuigi Kase peast käis Almana läbi ka Ita Everi nimi.

Suhteliselt vähene tuntus sai osatäitja valikul otsustavaks ka Mare puhul. Anne Veesaart teadsid 1993. aastal eelkõige Rakvere teatri repertuaariga kursis olijad. Projekti ellukutsumise ajal nägi Tõnis Kask vaimusilmas Mare rollis ka teisi näitlejaid.

Raivo E. Tamm alustas aastal 1993 esimest hooaega vabakutselise näitlejana ja oli Allani rolliga kohe päri.

Aga nende näitlejate kõnetamise ajaks oli Tõnis Kasel taskus jaasõna, milleta "Õnne 13" poleks üldse sündinud – kingsepp Johannes sai olla üksnes Kaljo Kiisk.