HARITUD TALISMANITEGIJA: Rety on talismaniteadust õppinud Saksamaal veedalikus akadeemias. Päris otsast lõpuni ta talismane valmis ei tee, küll aga on tema tehtud kavandid, mille järgi need Indiast tellitakse.
Greta Kaupmees 28. november 2007 00:00
"Mina sain oma talismani kihluskingituseks ja mu elu muutus pärast seda päris palju. Aga oli see nüüd talismani või kihluse tõttu, kes seda teab," ütleb Rety Tänavots, kes joonistab kavandeid talismanidele, mida valmistatakse iidse India traditsiooni Navaratna järgi.

Navaratna-nimelist talismani on veedalikud astroloogid kasutanud juba enam kui 5000 aastat, et aidata inimestel saavutada õnne, edu ja head tervist ning vabaneda negatiivsetest mõjudest. Need talismanid on olulisel kohal Rety Tänavotsa elus.

"Päris ise ma neid küll ei valmista, aga olen teinud kavandid ja joonised, mille järgi need Indiast tellin," kinnitab ta.

Veeda­likku teadust on Rety õppinud Saksamaal veedalikus akadeemias.

Üheksast vääriskivist talisman

Navaratna on sanskritikeelne sõna, kus nava tähendab üheksat ja ratna kalliskivi. Navaratna ühendab endas vääriskivide kombinatsiooni, millest igaüks esindab ühte veedalikus astroloogias tuntud üheksast planeedist.

"Veedaliku astroloogia kohaselt on planeetidel tugev mõju meie saatusele, õnnele ja tervisele. Navaratna talisman on disaini­tud täpselt veedalikes pühakirjades antud juhiste järgi. See ühendab endas üheksa planeedi jõu. Sellise ehte kandja saab positiivset eluenergiat, see aga aitab omakorda kaasa õnne, tervise ja jõukuse saabumisele inimese ellu. Samal ajal neutraliseerib talisman negatiivsete planeetide mõju," on Rety ehte mõjus kindel.

Rety ütleb, et veedaliku astroloogia järgi mõjutab iga planeet maapealseid elanikke ja protsesse läbi värvilise kiirguse: "Iga planeet on seotud ühe kindla vääriskiviga, mis sellele planeedile vastab."

Rety sõnul on planeetide mõju igale inimesele isesugune ja sõltub sellest, milline on sünnihetkel planeetide seis taevakaardil. "Muidu on astroloogias nii, et mõni planeet on sünnikaardis negatiivne. Näiteks minul on negatiivne Merkuur ja smaragdi ei tohiks ma üldse kanda, sest see avaldaks negatiivset mõju. Kuna Navaratnal on need kivid aga õiges vahekorras ja ühtses süsteemis, siis mulle smaradgi negatiivne mõju ei avaldu," selgitab Rety.

Talismani laetakse täiskuuööl

Inimesed tunnevad intuitiivselt ära, milline kivi neile sobib. Enne kui aga kellelegi mingi kivi kinkida, tasuks uurida tema tähtede seisu sünnikaardil ja nõu pidada astroloogiga, soovitab Rety.

Rety sõnul tuleb talismani, mis sisaldab vääriskive, aeg-ajalt ka laadida ja puhastada. "Seda tuleb teha täiskuuööl. Tavaliselt pannakse talisman terveks ööks soola sisse: see neutraliseerib kividesse kogunenud negatiivse energia ja puhastab," väidab Rety.

Rety ütleb, et enda pealt ei saa ta täpselt küll aru, kuidas on talismani kandmine tema elu mõjutanud: "Mina sain oma talismani kihluskingituseks ja mu elu muutus pärast seda päris palju. Aga oli see nüüd tänu Navaratna­le või kihlusele, kes seda teab," muigab Rety.

Kuid lähim näide on tema sõbranna, kelle elus oli eneseleidmise kriis – tema elu pöördus pärast talismani kaelariputamist vaid paremuse suunas.

"Sõbranna elu läks allamäge. Kinkisin talle Navaratna. Sõbranna ei teadnud sellest suurt midagi, aga juba nädala pärast ütles ta mulle, et tead, see asi töötab! Ta tundis, et tal on rohkem energiat ja ta saab teha julgemalt otsuseid. Tal hakkas paremini minema ja ta hakkas taas tegema asju, millega vahepeal ei tegelenud.

Minu jaoks oli see väga konkreetne näide. Täiesti hämmastav! No muidugi, see on ju 5000 aastat vana teadmine. Neid talismane ei kasutataks nii kaua, kui need ei töötaks," kinnitab talismanimüüja oma kauba toimet.

"Kui uskuda, siis töötavad kah!"

Väljavõtteid talismanide alaseid kogemusi vahendavast internetifoorumist:

Kunagi ammu-ammu kinkis üks meremees mulle ühedollarilise ja ütles, et niikaua, kui sul see rahakotis on, tuleb sinna raha ikka tagasi. Poolteist aastat tagasi leidis pätt selle üles ja nüüd ongi alalõpmata rahaga jama.

Mulle kingiti paar aastat tagasi üks kaelaehe – kullast süda tumehalli keti küljes, peal sõnad "always follow your heart" (järgi alati oma südant – toim). Nii ilus mõte! Sellest ajast kannan ka. Võib-olla on olnud ka talismaniks...

Saatusel on meie elus kindlasti oma roll.

Üritan enda läheduses hoida estide kaitseruune. Nende töötavuses pole ma küll 100% kindel, aga arvan, et kui uskuda, siis töötavad kah!

Pikemat aega olen kandnud kaelas väljatulistamata automaadikuule.

Mul pigem üks kiiksuga asi... kannan aastaid rahakotis ühe kunagise elukaaslase töötõendit (mida tal enam vaja polnud) – tegin talle omal ajal väga haiget ja läksime lahku, see on mul justkui... ma ei oska seletada... meeldetuletus sellest, et ma kellelegi teisele enam kunagi nii ei teeks. Kuigi – kui mu elukaaslane selle leiaks, siis ta seda ei mõistaks...

Mul oli kunagi ammu Saksamaalt kaasa toodud tammetõru, seda isegi keskkooli lõpuni. Nüüd ei tunne millegipärast vajadust mingi eseme järele, aga see tõru – arvata võib, et ta mul kapis olemas kuskil veel on. Nii igaks juhuks.

Mul on juba kolm aastat talisman-mobiiltelefon, selleta on võimatu kuskile minna!