Rohelust ka vannituppa!

Kristel Kirss 26. november 2004 00:00
Aknata vannituba on rohelust armastavale inimesele tõeline probleem, sest enamik näeks kümbluskohta meelsasti kauni oaasina. Lillekauplustes käies leiab sellele murele lahenduse.

Esimeses järjekorras tuleb pesuruum varustada päevavalguslambi või spetslillelambiga, mille võimsus aknata ruumis võiks olla vähemalt 400 W. Oluline on valgusti kogu ööpäevaks põlema jätta, muidu ei ole valgusallikast mingit kasu.

«Tihti tehakse vannitubades üks ja seesama viga – ostetakse taimelamp, et lilled end hästi tunneks ning paigutatakse see seinale. Õige asetuse korral on lamp otse taimede kohal nagu looduseski – päike paistab ju ülalt,» toob Nurmiko esinduskaupluse müüja-konsultant Eevi Tallinn näite. Kui pesemisruumis on aken, tuleks õitsvad taimed valgusele lähemale asetada, sest valguseta lilled vannitoas kaua vastu ei pea. Valguse puudumise nukruse märgiks muutuvad nad peagi kahvatuks ja hõredaks.

Potililledest sobivad vannituppa leplik sulgvõhk ( Zamioculcas zamifolia), niisket õhku armastavad näiteks mätast meenutav samblikuline heklsiine (Helxine soleirolii) ja dekoratiivne pakssaba (Pachystachy).

Suure õhuniiskusega kasvukohas saavad hakkama ka ümaralehelise pellaea taimed ja gusmaania (Guzmania).

Proovida võib ka lehtdekoratiivseid niiskusega hästi toime tulevaid potililli, isegi tagasihoidlikult õitseva aglaoneema taimi võib vannitoaeluga harjutada.

Need potililled ei talu eriti varju, mistõttu tasub neid kas akna või valgusti läheduses hoida. Või veel parem, aeg-ajalt vannitoast tuppa puhkusele tuua. Samadel tingimustel võivad vannitoakapi nurgale sobida ka elujõuline rippuv luuderohi.