Inimesed

Festivali «Uus laine» korraldaja: «Maarja on meie lemmik!» 

Verni Leivak, 2. august 2004 00:00
SEKSIKAS: Maarja lipsas Dzintari kontserdisaali lavatagusest välja vaid hetkeks, et läti fotograafile poseerida. «Veel seksikamalt, veel seksikamalt!» utsitas piltnik teda tagant. «Cool,» tänas Maarja teda naeratades.Foto: Mati Hiis
Läti kuurordis Jurmalas peetud «Uue laine» konkursist jäävad meelde linnakese vallutanud teismeliste autogrammiküttide hordid ning jõukust demonstreeriv publik. Eestit esindanud Maarjat meenutatakse kui korraldajate lemmikut.

Reede pärastlõunal kihab Läti kuurortlinna Jurmala kontserdisaali Dzintari ümbrus nagu mesilasepesa. Lisaks üllatavalt suurele arvule politseinikele, kes saali ümbritsevat aeda piiravad, on liikvel ka üllatavalt palju – kümneid ja kümneid – varases teismeeas tüdrukuid, vähemal hulgal ka väikesi poisse, kes püüavad, märkmikud käes, staaridega kohtuda ning neilt autogrammi saada.

Lähedalasuva hotelli Eiropa ees on veel üks hord neiukesi. Ütlevad, et majas pesitseb Muz TV saate- ja «Uue laine» galakontsertide üks juhte Oskar Kutšera. 15aastaste riialannade Leonara, Lilia ja Vera meelest peitubki konkursi võlu peamiselt selles, et on võimalik ihusilmaga tähti näha. Tütarlapsed ei ole meelt heitnud, et seni on märkmik ilma ühegi autogrammita ja kinnitavad, et on igal õhtul teleülekannet jälginud. Kuidas neile Maarja esinemine meeldinud on? «Ausõna, ei jäänud meelde. Meie meelest esinesid kõik hästi, välja arvatud ameeriklased. Hüppasid natuke laval ringi ja oligi kõik,» sädistavad piigad läbisegi.

Maarjas peitub tohutu potentsiaal!

Laulukonkursi pressiesindaja Svetlana ütleb telefonis, et tunneme ta tumedate prillide ja mustade pükste järgi ära. Ja kuigi veel paari päeva eest kinnitas daam üliviisakalt, et kahjuks oleme akrediteerimisega hiljaks jäänud, muudab kõne festivali peadirektorile olukorra kiiresti.

Teel kopituse järele lõhnavasse nõukogudeaegsesse hotelli Baltija, kus asub akrediteerimiskeskus, räägib ta festivalist ülivõrdes. Kõneleb, et artistid saabusid Jurmalasse juba 19. juulil ning on pidevalt seotud proovide ja stuudiolindistustega. Millekski muuks polegi aega jäänud.

«Tänavune konkurss on eriline selle poolest, et osalejate tase on äärmiselt kõrge,» kiidab Svetlana. «Kindlasti on nendevahelist võistlust põnev jälgida. Tavaliselt ju arvatakse, et kõik auhinnakohad on «ära ostetud». Senine ˛ürii töö on aga näidanud, et lauljaid hinnatakse objektiivselt.»

Pressiesindaja sõnab, et tänavu saab ka publiku lemmik autasu. Juhul, kui võitjaks osutub tütarlaps, kingitakse talle Vene firmas Smolenskije Brilliantõ valmistatud suure briljandiga ehe, kui noormees, siis suure briljandiga sõrmus. Aga kui võidab hoopis mitmest liikmest koosnev ansambel? «Ilmselt saavad sel juhul ehte kõik liikmed,» vastab Svetlana naerdes. Tema sõnul on meie Maarja nii konkursil osalejate kui ka korraldajate lemmik. «Te ju nägite, kui kenasti Maarja esineb, kui vabalt ta laval liigub! Väike tulevane täht, selles tüdrukus peitub tohutu potentsiaal – selles pole absoluutselt kahtlust. Aga kuidas tal läheb, eks seda näitab konkurss...»

Sel ajal, kui akrediteerimiskeskuses printimiseks paberit otsitakse, kostab hotelli kolmandalt korruselt laulu. Varakult mustadesse esinemisfrakkidesse riietunud konkursi liider, lätlaste vokaalansambel Cosmos teeb proovi.

Paberi otsimisele kulub oma 20 minutit. Vabandatakse: «See pole mingi ime. Kujutage ette – saali mahub 2000 inimest, aga ainuüksi akrediteerituid on hetkel 2200...»

Hoiak Maarja suhtes positiivne

Kaks tundi enne kolmanda festivalipäeva kontserdi algust hakkavad tähed tasapisi kontserdipaika saabuma. Mida tuntum täht, seda läbilõikavama kiljumisega plikakesed neid sissepääsuvärava juures vastu võtavad.

Muusikaprodutsent, Downtown stuudio omanik Fred Krieger, kes «Uuel lainel» juba teist aastat järjest kohal, ütleb, et Maarja istub juba kaks tundi soengu- ja meigimeistrite juures, kes kõik pärit Moskva agentuurist Persona. Igal konkursipäeval, räägib Krieger, saavad osalejad hommikupoolikul oma laulu kolm-neli korda läbi laulda. «Kuna lava koosneb astmetest, siis Soul Militia poistel, kes taustal tantsivad ja tausta laulavad, oli vaja just selle astmestikuga kohaneda,» kirjeldab ta hommikust proovi. «Muidu sujus kõik väga hästi.»

Krieger meenutab soojalt igaõhtusi afterparty’sid, kuhu valitud seltskond eriliste pääsmetega saab. Tema sõnul on Vene staaride puhul tähelepanuväärseim nende riietus. «Sellist asja Eestis ei näe. Kirkorov näiteks on iga päev mõne imeliku kombinesooniga ringi liikunud. Leonid Agutin on seevastu soliidsem mees, aga naisteriietes mees Verka Serdjutška on peolgi naljanina seisuses. Nad on staarid sõna otseses mõttes ja eks see, nagu kontserdi piletihindki (20–50 latti – toim.) paneb nende käitumise paika.»

Kriegeri sõnul on Maarja vastu huvi üles näidanud eeskätt Läti press. «Korraldajadki suhtuvad soosivalt. Pealavastaja ja peadirektor on korduvalt öelnud, et Maarja on tema lemmik. Kuivõrd see tulemust mõjutab – eks see selgub. Hoiak on aga sada protsenti positiivne.»

Soundcheck nähtamatu laulja saatel

Kell saab kuus õhtul, kui lavale astub soundcheck’i tegema maestro Raimonds Pauls isiklikult. Klimberdab fonogrammi saatel Estonia klaveril. Pala «Listja ˛oltõje» ajal hakkab kostma ka Laima Vaikule häält – keda aga laval pole, on Vaikule. Kas pole huvitav, et eksklusiivse õhtuna väljakuulutatud kontserdil – eksklusiivne sellepärast, et ette astuvad ˛üriiliikmed, kes ilmselt peaksid oma oskustega popstaariks pürgijaile eeskuju näitama –, maigutatakse laval vaid suud? Või ongi see konkurss tegelikult pidu iseendale?

Kontserdi alguseni aega parajaks tehes selgub veel mõndagi huvitavat. Näiteks astub USA ansambli Qwan üks liige õlut müütava tütarlapse juurde ning hakkab temaga soravas vene keeles vestlema. Või siis see, et Iisraeli esindavat Shay’d ümbritseb samuti vene keelt kõnelev saatjaskond. Räägitakse, et iisraeli-maroko taustaga noormees ei kohanenud Baltikumi rõske kliimaga ning haigestus keskkõrvapõletikku. Arstid on teinud tublit tööd – noormees saadab ümbritsejaile vaid säravaid naeratusi.

Maarjat kontserdipaiga ümbruses näha pole. Vaid hetkeks tuleb ta lavatagusest välja, et ühele Läti fotograafile poseerida, ning kaob kohe sinna, kust tuli.

Jõukusega uhkeldav publik

Kui publikut saali laskma hakatakse, jääb üle vaid õhku ahmida – sellist jõukusega uhkeldamist juba Eestis ei näe. Parfüümipilv ümbritsemas, saabuvad vanemad daamid, kes rõivastuse ja oleku järgi otsustades ei saa olla viletsama firma kui Surgutneftegazi omanike naised.

Mõned mehed rõhutavad heal järjel olekut sellega, et on Rolexi kella nii «lohakalt» ümber randme kinnitanud, et see küütleb tahes-tahtmata pintsakuvarruka alt pidevalt välja. Nooremad naised eelistavad võimalikult rohkem keha paljastavaid kostüüme. Neid jälgides on raske otsustada, kes siin üldse tõelised staarid on.

Kui ˛ürii on oma esinemise lõpetanud, tühjeneb saali keskel istunud ja eelmisel ööl Lielupe jõe ääres suurejoonelisel erapeol 50. sünnipäeva tähistanud ˛ürii esimehe ja võistluse idee ühe autori Igor Krutoi kaaskonna pingirida. Konkursiosa ei huvita lisaks tema sõpradele ja tuttavatele ei Krutoi abikaasat, kellele mehe sünnipäeva puhul äsja kogu saali plaksutada paluti, ega tema ema.

Kontserdisaali taga, kus avatud üks baaridest, on ka mõned plastmassist toolid ja lauad, mille ümber lõbus seltskond pidutseb. Taas on tunda tugevat mammonalõhna – seda hoovab rasketest kuldehetest. Üks meesterahvas näeb, pea joogi-klaaside keskel laual, juba und ning tõmbab kogemata kogu laua ümber. Asi lahendatakse kiiresti uute jookide tellimisega.

Kui seltskonnahing, laiaõlgne, kõige enam kulda kandev mees näeb, et temast möödub Vene näitleja Emmanuil Vitorgan koos abikaasaga, piiratakse nad sedamaid ümber ning laud tuuakse ohtrasti konjakit, viina ja šampanjat täis. Vitorgan võtab koos naisega viisakalt ühe lonksu ning kaob tagasi vipi-loo˛i.

Soul Militia jäi tulemusega rahule

««My Heart Will Go On!» Na stsene – Maarja, Estonija!» kostab lavalt paatoslik hüüd. Saalis õõtsub koos Maarja ja Soul Militia poistega kaasa kaks väikest Eesti lippu. Võrreldes nii mõnegi teise artistiga, võetakse meie omad viisaka tagasihoidlikkusega vastu. «Lugupeetud daamid ja härrad! Suur palve teile – olge konkursantide toetamisel aktiivsemad. Nad on väga, väga pabinas,» soovib naissoost õhtujuht asja parandada ning saali enam plaksutama ärgitada.

«Vapustav hääl ja väga tuntud meloodia,» kinnitavad Maarjale kehaliigutamisega kaasa elanud neiud – üks Lätist, teine Venemaalt. «Arvame, et Maarjal on üsna kõrged šansid. Ainult teda toetati saalis vähe – meie märkasime vaid üht Eesti lippu.»

Mõni aeg pärast eestlaste etteastet astuvad Soul Militia poisid juba Dzintari saalist välja. «Vinge oli,» ütleb Lauri Pihlap. Noormehed kinnitavad, et jäid ˛ürii hinnetega rahule. «Kaheksad ja üheksad... Lätlaste Cosmose võit on suhteliselt kindel, nad väärivad võitu igati. Väga andekad,» räägivad poisid. Lauri lisab, et ilmselt jätkub õhtu peomeeleolus. «Aga mitte nii piduselt, et olla jalutu või ajutu. Laupäeval on meil Soul Militiaga kaks esinemist Kuressaares.»

Kontsert saab läbi ning Dzintari tühjeneb kiiresti. Nooremad seavad sammud mõnekümne meetri kaugusel rannas peetavale diskole. Jurmalast Riiga viival kiirteel vuhisevad liiklusviisakatest juhtidest mööda d˛iibid ja luksusautod. Nende kiirus võib läheneda 180 kilomeetrini tunnis. Politseinikud ei tee seda märkamagi.

Ühte Riia diskoteeki laekub hommikupoole ööd «Uue laine» möödunudaastane laureaat, praegu koos Kirkoroviga Venemaal kiiret karjääri tegev 22aastane Anastassia Stotskaja. Neiuga on kaasas kolm turvameest, kes kõik võimalike kavaleride katsed teda valsile paluda nurjavad. Nii peabki Anastassia üksinda keset turvajatest moodustatud ringi tantsu vihtuma.

Vaat mis kõik kuulsusega kaasas käib. Ja vaevalt et meie Maarja endale sellist saatust igatseski. Ja kui igatseski, jäi see saamata: konkursi võitis ja 25 000 dollari võrra sai rikkamaks Läti ansambel Cosmos (204 punkti), teiseks jäi 20 000 dollariga Irina Dubtsova (187 punkti) Venemaalt ja kolmandaks 15 000 rohelise krabisevaga Deema (186 punkti). Publiku lemmikuks osutus Vincence Norrast (181 punkti). Täpselt sama palju punkte – 181 – kogus ka Maarja. Ehkki võitjad kuulutati välja eile hilisõhtul, avaldas võistluse pressiesindaja meile lehe trükkimineku ajaks, et esialgseil andmeil saavutas Maarja viienda koha.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee