VANNIVESI: Kalev Kesküla ja Barbi Pilvre mõõdavad, kas on juba piisavalt kuum.Foto: Andres Treial
Ivar Sild 16. detsember 2002 00:00
«Kui siia nüüd pomm panna, oleks lähituleviku eesti kirjandusega korras!» õelutses noorkirjanik Wimberg Lastemaailma galeriis, kuhu oli kogunenud Eesti kirjandus- ja meediamaastikul tuntud tegelased Hans H. Luik, Kalev Kesküla, Barbi Pilvre, Doris Kareva, Andres Maimik, Karl-Martin Sinijärv, Mihkel Mutt jpt.

Seltskonna kogunemiseks kolmapäeva õhtul andsid põhjust kaks esseeraamatut: Kalev Kesküla «Külma kodumaa...» ning Barbi Pilvre «Formaat». Pika ja veidi ülepaisutatud kõne pidas oma alluvatele ajakirjanikele-esseistidele, sõpradele, endistele töökaaslastele ja kõigile kokkutulnuile meediamogul Hans H. Luik, kes kahe uue raamatu sündi Eesti Ekspressi kirjastuse kaudu ka isiklikult toetanud. Mõlema ajakirjaniku-esseisti raamatusse on kogutud palad, mis viimase kümnendi jooksul ilmunud enamasti Eesti Ekspressis. Valvefeministi taaka kandva Barbi Pilvre esseed keskenduvad mõistetavalt suuremas osas naisküsimustele, Kalev Kesküla raamatu keskseks teljeks on võimu ja vaimu vahekord.

Kellele need esseeraamatud ennekõike on mõeldud?

Kalev Kesküla: «Kõikidele inimestele, kes loevad ajalehti, eriti neid raskemaid. Loomulikult nendele, kellel on kirjasõna vastu mingi huvi, kes tahaks teada, mis tegelikult toimub. See on katse vastata küsimusele, mis tegelikult toimub, kuigi ma tean, et seda vastust ei saa kunagi välja mõelda.»

Barbi Pilvre: «Kuna suur osa tekstidest on ilmunud ajalehtedes, siis on need tekstid kahtlemata lehelugejale, kes on ärgas, sotsiaalselt tundlik, kaasa mõtelda sooviv – lai lugejaskond tegelikult. Üks osa raamatust võib olla on suunatud rohkem tudengitele, kes käivad naisuurimuse loengutel ja kellel on sealt hea võtta õppematerjali.»

Hans H Luik: «Suunatud inimestele, kes suudavad lugeda lauseid, mis on pikemad kui kaheksa sõna. Ega neid lehti palju ei ole, mis nii pikkade lausetega artikleid avaldavad. Kõikidele, keda huvitab üleminekuaeg.»