HELILOOJA MUUSA: Liina Vahtriku kehastatava Lotte Lenya kohta öeldi, et ta oli veidi litsakas naine. “Ei meeldi mulle üldse see sõna,” tunnistab Liina. “Ta kasutas küll Kurti kurjasti ära, tal oli tohutult armulugusid kõrvalt. Kui meesterahvas nii teeb, nimetatakse seda romantiliselt nipernaadilikuks, aga kui naisterahvas, siis on kohe lits.”Foto: Aldo Luud
Helen Arusoo 20. mai 2002 00:00
“Ma pole muusikat üldse õppinud, ainult niipalju, kui lavakas oli laulutunde. Ja ma tahaks sellest kinni hoida, et ma ei õpi, vaid laulan südamest, nagu oskan. Muidu läheks kõik untsu,” arvab näitleja Liina Vahtrik, kes kontsertlavastuses “Sina ja mina” astub üles pearollis.

Reede õhtul Tartu Sadamateatris esietendunud lavastuses “Sina ja mina” teeb Liina Vahtrik seni oma mahukaima lavarolli: võrdselt näitlemisega tuleb Liinal läbi terve etenduse ka laulda. “Ma usaldan ennast lauljana rohkem, kui ma ei tea, mismoodi ei tohi laulda. Kui ma teaks, mismoodi peab, siis usuksin end palju vähem ja ei tuleks veenvat esitust, olen selles täitsa kindel. Seepärast ma ei julge hakata laulmist õppima,” ei usu Liina, et see asja paremaks muudaks - siis kaoks võib-olla siiras ja ehe laulmine ära ja alles jääks püüdlikult noote veeriv ja igavalt korrektne solist.

Muide - Liina kehastatav Lotte Lenya, kes eelmise sajandi esimesel poolel sai Viinis kuulsaks lauljaks, ei tundnud üldse nootigi, aga laulis mis ime. Lenyale ütles heliloojast abikaasa Kurt Weill, et ärgu ta jumala eest laulmise koha pealt püüdku end harida ega noote tundma õppida. “Lotte Lenya laulab imeliselt, hääl on tal vapustav, natuke piafilik. Igal õhtul kuulan teda plaadilt,” tunnistab Liina.

Reede õhtul kuulis publik Liinat neidsamu Lotte laule esitamas - ja oli vaimustuses, et tüdruk hästi ja põnevalt laulis. Liina ei hooli sellest, kui kriitiku terav kõrv tema laulmisest mõne ebatäpsuse leiab. “Tegelikult selle tüki eesmärk polegi laule perfektselt esitada. Peategelane meenutab oma elu, räägib ja laulab vaheldumisi. Kui tal hääl ära läheb või kui ta köhib, on see asjakohane.”

Ema pole sundinud muusikaga tegelema

Kõrvalt tundub uskumatu, et Helgi Sallo musikaalne tütar pole ühtegi muusikakooli lõpetanud. “Aga sellepärast, et ema on mul nii normaalne inimene,” põhjendab Liina. “Ta pole kunagi olnud selline, kes oma ambitsioone laste peal välja elaks. Pigem on ta käitunud nagu enamik näitlejaid, kes meelsasti näeks, et nende lapsed ei õpiks sama närvihaiget ametit kui neil on,” muigab ta.

Liina tunnistab siiski, et ta on lapsepõlves veidi klaverit õppinud. “Aga see pole tõesti midagi, ma tean, kus miski klaviatuuril asub, see on kõik. Meil oli kooli juures muusika-klass. Käisin vist Tallinna kõige kehvemas koolis - 47. keskkoolis, kuhu saadeti kõik hälvikud,” naerab Liina. “Mulle oli see rajoonikool.”

Viis aastat õppis Liina klaverit ja järeldas siis, et see pill talle ei istu. “Nii pika õppimise peale peaks olema võimeline juba võõrast nooti mängima, aga minu jaoks on see täiesti tume maa. Sellepärast mulle ka ei meeldi üldse õppida, mul läheb juhe jube kiiresti kokku, kui ma pean midagi päriselt omandama. Ma ei oska õpetatavast ivasid välja nokkida. Ma ei viitsi, ma ei taha, mul läheb siis kõik untsu,” teab Liina.

Tahaks laulda veel ja veel

Liina tunnistab, et talle väga meeldib laulda ja on õnnelik, et teda etendusse kutsuti, ehkki tükk on tema sõnul paras pähkel: esimene pearoll ja lavastatud pole üldsegi traditsioonilises teatrivõtmes. Liina jutustab ja laulab laval poolteist tundi järjest Kurt Weilli ja Lenya armu- ning elulugu. “Mul oli alguses jube hirm, et kas saan hakkama - pole ju varem pidanud üksinda lavastust vedama,” tunnistab Liina.

Aga oma jaa-sõna ütles ta kohe, kui seda rolli pakuti. “Teadsin, et Weilli muusika peaks olema kihvt. Võlus muidugi see, et saab laulda. Need on tõesti nii imeilusad laulud, ehkki rasked,” kiidab Liina.

“Mulle tõesti õudselt meeldib laulda, mul on isegi natuke kahju, et ma ei ole julgenud ise ennast kuhugi toppida,” tunnistab ta. Oma kunagise soleerimise peale underground-bändis Lobsand Dorje ta naerab: “Nojah, see on rohkem nagu armas noorpõlvemälestus. See oli väga kihvt, aga teiselaadne asi. Pigem lõbutsemine. Aga ma olen nüüd mõelnud, et pakuks end kuhugi, et proovige mind - võiks olla selline projekt, kus oleks natuke näitlemist ja natuke laulmist. Mul pole kunagi olnud repertuaari, aga selle tükiga seoses tekkis mõte, et otsiks mõned prantsuse šansoonid välja - kunagi ei tea, millal võib vaja minna.”

Tuntud ja tundmatu Kurt Weill

Kontsertetendus “Sina ja mina” räägib helilooja Kurt Weilli ja tema abikaasa ning muusa Lotte Lenya elust ja loomingust. Kurt Weilli (1900-1950) laule tunneb laiem publik tänu Bertold Brechtile, kelle tükkidele Weill kirjutas meeldejääva muusika - näiteks “Kolmekrossiooper”.

“Weillil on selliseid tuntud laule, millest mul polnud aimugi, et need on tema kirjutatud,” tunnistab Liina Vahtrik. “Näiteks kindlasti teab enamik publikust Väitsa Mäki laulu, seda esitab etenduses ka Lotte.”

Tuntumad Weilli laulud jätavad pealtnäha lihtsa mulje - nagu šlaagrid. “Tegelikult Weill võrsus ju tõsise muusika vallast, tahtis omal ajal isegi Schönbergi juurde õppima minna,” teab Liina “Ta oli nii rafineeritud mees, et kui ta midagi lihtsat kirjutas, pani sinna ikka vimka sisse. Mis teebki ta muusika jube kihvtiks - jääb mulje, et tegu on lihtsalt laulukeses ega, aga alati on seal ikka midagi lisaks.”

Peeter Sauteri stsenaarium põhineb Weilli ja Lenya kirjavahetusel ning mõlema elust kirjutatud biograafiatel.

Lavastaja Mart Kampus, kunstnik Liina Keevallik, koreograaf Kristina Paškevitčius, laulude arran˛eerija Andrus Rannaääre (klaver) ja näitleja/laulja Liina Vahtrik. Kaasa teevad Triin Ella, René Soom ja Jaak Jõekallas Estonia teatri ooperikoorist, Kristina Vähi ja pillimehed Andrus Rannaääre (klaver), Teet Raik (kitarr), Ivo Lille (saksofon), Andrus Lillepea (trummid), Henno Kelt (bass), Simmu Vasar (trompet).

Etendused: 20. ja 21. mail Vene Draamateatris, 3. juunil Kuressaare Linnateatris.