Inimesed

Ita Ever, Mai Murdmaa ja Edgar Valter said elutöö preemia 

Kristel Kirss , 10. detsember 2001 00:00
ELUTÖÖ TÄNUPREEMIA KRAPSAKAS LAUREAAT: “Teie tahate ju kavalat pilti, aga teeme kiiresti, mul on õhtul etendus,” teeb elutöö tänupreemia saanud Ita Ever kelmikalt silma ja tõttab siis tööpostile.Foto: Arno Saar
“Olen väga tänulik ja liigutatud, kuid tahaksin kõige selle juurde lisada, et minu näitlejatee algas just siit, Mustpeade Majast,” ütles armastatud näitlejatar, grand old lady Ita Ever Sihtasutuse Eesti Rahvuskultuuri Fond 50 000 krooni suurust elutöö tänuauhinna stipendiumi vastu võttes.

Peale näitlejatar Ita Everi said Sihtasutuse Eesti Rahvuskultuuri Fond (ERKF) 50 000 krooni suuruse elutöö tänuauhinna stipendiumi koreograaf Mai Murdmaa ning lastekirjanik ja karikaturist Edgar Valter.

“Nende inimeste elutee on olnud väga kaalukas, väljaantav tänuauhind ja meelespidamine on pisku võrreldes nende tehtud töö ja loomingulise panusega,” lausus ERKFi nõukogu esimees Eri Klas.

“Tead, laps, sinust saab näitleja.”

Ita Everi sõnul istus saatuse tahtel saalis üks kena näitlejast inimene Enn Toona, kes pani teda tähele ning kutsus oma isetegevusnäiteringi Vene tänavale.

“Seal oli palju tuttavaid nimesid, mis võib-olla nooremale generatsioonile midagi ei ütle, nagu näiteks Ruth Peramets ja Richard Peramets,” meenutas Ita Ever. “Seal see kõik algas, sealt läks kõik näitemängutegemise mõttes käima.”

Esimeste lavastuste ajal, mida mängiti Eesti Draamateatris, oli Ita Ever alles 10. klassi õpilane. “Arbuzovi “Tanja” etendusele olid positiivsed vastukajad, noh selles suhtes, et nii noor,” rääkis Ever tagasihoidlikult, jättes märkimata, et lisaks sõnale “noor” kasutati ka sõna “andekas”. “No, võib-olla öeldi ka seda. Aga lava taga oli siis inspitsient, üks härrasmees, kes kutsus mind pärast enda juurde ja ütles: “Tead, mis ma ütlen sulle, laps, sinust saab näitleja.””

Rahale otstarve juba teada

Ever meenutas veel seda, et kuigi toona armastas ta väga rahvatantsu ja deklameerimist, soovis ta saada hoopis tohtriks. “Saatuse teed läksid nii, et sattusin Moskva teatriinstituuti. Nii ta läks.”

Stipendiumi üle rõõmustas aga näitlejanna siiralt. “Raha kasutamine läheb väga õigesse kohta. Meil on Hiiumaal väike elamine, võib-olla õnnestub seda veidi täiendada,” lausus Ita Ever.

ERKFi tänupreemiate saajad aastatel 1993-2000.

Velda Otsus

Eugen Kapp

Villem Raam

Mari Adamson

Ferdinand Eisen

Hugo Lepnurm

Debora Vaarandi

Leida Laius

Eduard Leppik

Roman Matsov

Salme Reek

Olga Terri

Ain Kaalep

Voldemar Miller

Kirill Raudsepp

Bruno Tomberg

Valter Ojakäär

Helend Peep

Aarne Vinkel

Uno Järvela

Enn Kailvee

Ernst Puusepp

Rene Rätsnik

Rudolf Sirk

Veljo Tormis

Harald Uibo

Robert Vahisalu

Voldemar Valge

Georg Vetting