Foto: Teele Koppel
Toimetas Geidi Raud 11. mai 2023 09:51

Reedel, 12. mail selguvad Kultuurikatlas Eesti parimad õpilasfirmad. Auväärset tiitlit püüab tänavu 24 noorte loodud ettevõtet. Võitja esindab Eestit ka juulis Istanbulis Euroopa õpilasfirmade võistlusel.

Õpilasfirmade esindusorganisatsiooni ja võistluse korraldaja Junior Achievement Eesti tegevjuhi Kersti Loori sõnul on tase tänavu erakordselt kõrge. „Noorte ideed, loovus ja nutikus üllatasid positiivselt kõiki žüriiliikmeid ja muljetavaldavad on ka õpilasfirmade käibenumbrid, mis ulatuvad juba praegu kümnetesse tuhandetesse eurodesse,“ märkis Loor ja lisas, et selle aasta parimad valiti välja rohkem kui 400 õpilasfirma hulgast üle Eesti.

Teiste seas on noored viimase aasta jooksul välja mõelnud ja turule toonud NFC-tehnoloogial põhineva visiitkaardi, e-sigareti kestadest valmistatud taskulambi, 3D ruumilise pusle, sõduri näo maskeerimiseks mõeldud kamuflaaž sprei, keskkonnasõbraliku õhupuhastaja, aga ka mitmeid seltskonnamänge, raamatuid ning loodusest inspireeritud ehteid, deodorante ja šampoonikuubikuid.

„Ehkki toote innovatsioon ja kvaliteet on võistluse kontekstis olulised, hindab žürii võistlusel parimat firmat, kes töötab hästi koos meeskonnana, on leidnud ja kasutanud võimalusi, ületanud raskusi ja lahendanud probleeme, saanud ägeda õpikogemuse ning jagab ka ettevõtte finantspoolt. Parima välja selgitamine saab sel aastal olema väga raske,“ kinnitas Loor. 

Eesti parim õpilasfirma esindab Eestit juulis Istanbulis toimuval Euroopa õpilasfirmade võistlusel, kus tuleb rinda pista üle 40 Euroopa riigi parima ettevõttega. Parima õpilasfirma tiitliga pärjatud firma osaleb ka mai lõpus Latitude59 konverentsil. Kolme parima õpilasfirma liikmeid premeerib Estonian Business School aastase täisstipendiumiga.

2023. aasta parima õpilasfirma tiitlit püüab kokku 24 õpilasfirmat üle Eesti:

1. Võru Gümnaasiumi õpilasfirma MilSpray tooteks on sõdurite nägude maskeerimiseks mõeldud kamuflaaž sprei, millele on oma heakskiidu andnud ka Eesti kaitseväe juhataja Martin Herem.  

2. Pirita Majandusgümnaasiumi õpilasfirma E-Light toodab taaslaetavaid taskulampe, mis on valmistatud ühekordsetest e-sigareti kestadest. Ühe laadimisega põleb taskulamp kuni 12 tundi.

3. Tallinna Reaalkooli õpilasfirma Pela eestikeelne seltskonnamäng „Mida MEEMI?!“ koosneb igapäevaelu koomilisi situatsioone kirjeldavatest teksti- ja pildikaartidest, millel kohtame ka tuntud Eesti inimesi, teiste seas peaministrit Kaja Kallast ja lauljat Ivo Linnat. Õpilasfirma on tänaseks müünud juba üle 500 seltskonnamängu. 

4. Tartu Rakendusliku Kolledži õpilaste loodud õpilasfirma Rahatähed rahatarkuse vestlus- ja tegevuskaardid on mõeldud investeerimis- ja finantshuvilistele inimestele, kes soovivad vahetada üksteisega investeerimisalaseid hirme, kogemusi ja õnnestumisi. Mängu on andnud panuse ka investor ja rahatarkuse õpetaja Liisi Kirch.

5. Tallinna 21.kooli ja Vanalinna Hariduskolleegiumi õpilasfirma Šmull on toonud turule sulfaadivabad ning ebavajalikest lõhna- ja värvainetest priid tahked šampoonikuubikud, mida on lihtne reisile kaasa võtta. 

6. Tallinna Lilleküla Gümnaasiumi õpilasfirma HILK toodab nahasõbralikke deodorante, mille ainulaadsed 3D-prinditud ümbrised on korduvtäidetavad. Erilõhnalised täitesisud on alumiiniumivabad, higilõhna neutraliseeriva ja antibakteriaalse toimega. Õpilasfirma toode pääses ka Negavati konkursil 20 parima roheidee ja Ajujahi konkursi 40 parima hulka.

7. Rocca al Mare kooli õpilasfirma Logado toodab ruumilisi 3D-puslesid, mille kokkupanek on väljakutsuv, põnev ja arendav. Pusle koosneb Einsteini peast ja lahendatavast ajust, mis loovad kokkupaneku järel erilise dekoratsiooni. 

8. Tallinna 32. Keskkooli õpilasfirma Teekond on loonud seltskondliku tegevusraamatu „Seiklushimuliste raamat“, mis innustab pere- ja sõpruskondi ühiselt aega veetma. Raamatust leiab ühtekokku kuusteist erinevat tegevust.

9. Gustav Adolfi Gümnaasiumi õpilasfirma PAKILINE valmistab diivanifirmade tootmisest üle jäänud kunstnahast esmaabikotte. Kõik õpilasfirma valikus olevad esmaabikotid on õmmeldud erivajadusega inimeste poolt.

10. Läänemaa Ühisgümnaasiumi õpilasfirma Toolik toodab päästevestide materjalidest veekindlaid ja kaasaskantavaid istumisaluseid. Tooliku sees on ka pehmendav kiht porolooni ja termokile kiht, mis peegeldab tagasi kuni 80% inimese kehasoojusest. 

11.Tallinna Kuristiku Gümnaasiumi Baby Cash poemäng õpetab lasteaialastele rahatarkust ja aitab valmistuda kooliks. Mängus õpib laps sotsiaalseid oskusi, rahaga ümberkäimist ja kirjutama-arvutama-lugema.

12. Tallinna Õismäe Vene Lütseumi Enigma toodab varjuteatri efektidega lasteraamatuid ja varjuteatri komplekte. Pimedas toas saab taskulambi abil projitseerida seinale raamatu tegelaskujusid või seinale hoopis iseenda loo etendada. 

13. Pärnu Koidula Gümnaasiumi Lenda tooteks on naturaalsest kasepuidust ja motiveerivate tsitaatidega kalender, mille alusel on võimalik hoida ka muid esemeid, näiteks tahvelarvutit või telefoni.

14. Võru Gümnaasiumi RURI müüb oksjonil tuntud Eesti inimeste loodud kunsti ja annetab 70 protsenti müügitulust spinaalse lihasatroofia diagnoosiga Miinale, kes vajab lihaste liikuvuse säilitamiseks füsioteraapia abi. Teiste seas on oma töid pannud oksjonile ka nublu, Hanna Martinson, Vahur Kersna ja Kristjan Jõekalda. 

15. EBS Gümnaasiumi õpilasfirma Linky toodab NFC-tehnoloogial põhinevaid visiitkaarte. Kui Linky kaarti viibatakse telefoni vastu, avaneb veebileht, kust saab kätte omaniku kontaktandmed ja muu olulise informatsiooni.

16. Luunja Keskkooli õpilasfirma Digiabi pakub elukogenud inimestele digiabiteenuseid ja digiringe. Noored õpetavad eakatele, kuidas kasutada nutiseadmeid ja sotsiaalmeediat.

17. Tallinna Lilleküla Gümnaasiumi õpilasfirma Õisik valmistab Eestimaa loodusest inspireeritud käsitööehteid. Ehted on valmistatud käsitsi korjatud ja seejärel kuivatatud taimedest ja kaetud bio epoksiidvaiguga, mis toob tagasi taimede erksad värvid. 

18. Gustav Adolfi Gümnaasiumi, Tallinna Reaalkooli ja EBS Gümnaasiumi ühisõpilasfirma Marie Pokaal ontoonud turule ainulaadsed käsitöö- ja kristallpokaalid, mille kuju on inspireeritud Prantsusmaa kuninganna Marie Antoinette’i vasakust rinnast. Õpilasfirma eesmärk on innustada naisi tähistama elu ja võtma aega iseenda jaoks. Eesti naiste tervise toetamiseks annetab õpilasfirma 10 protsenti kasumist Vähiliidule. Õpilasfirma on müünud tänaseks juba ligi 400 pokaali. 

19. Tallinna 21. Kooli õpilasfirma Mossy toodab õhupuhasteid, mis kasutavad filtrina vaid looduslikke materjale. Mossy eemaldab õhust kahjulikud osakesed, on innovaatilise disainiga ja sobib hästi koju ning kontorisse. Mossy õhupuhasti jõudis ka Negavati konkursil 10 parima idee ja Ajujahi konkursi 40 parima hulka.

20. Hugo Treffneri Gümnaasiumi õpilasfirma RUF teeb taaskasutatud auto turvavöödest ja helkurribaga täiustatud koerte kaela- ja jalutusrihmasid ning trakse. Õpilasfirmade loodud rihmadel ja traksidel on tänase seisuga juba ligi 70 õnnelikku omanikku. 

21.Tallinna Lilleküla Gümnaasiumi õpilasfirma Ränet toodab vahvelkangast magnetkinnitusega pea- ja keharätikuid, mida on müüdud juba ligi 300 eksemplari.

22. Vanalinna Hariduskolleegiumi õpilasfirma SailShop on loonud veebiplatvormi purjeriiete, paatide, purjede, mastide ja muu purjevarustuse ostu-müügi vahendamiseks. Teenus on loodud noorpurjetajatele, kel tuleb kasvades tihti varustust uuendada.

23. Jakob Westholmi Gümnaasiumi ja Vanalinna Hariduskolleegiumi õpilasfirma Longfold on Euroopa esimene kokkupandav pikkrula, mis on valmistatud vineeri ülejääkidest. 

24. Gustav Adolfi Gümnaasiumi õpilasfirma GraphIt koordinaatteljestiku kleepsud teevad matemaatikatunnid õpilase ja õpetaja jaoks mugavamaks. Neljakümnest koordinaatteljestiku kleepsust koosneva abivahendi on võtnud kasutusele juba mitmed koolid üle Eesti.