PIINAVAD VALUD: „Diagnoosi saamine oli rohkem kergendus kui šokk. Olin isegi rohkem hirmul, et operatsiooni käigus ei leita midagi ning asi jääbki sinnapaika,“ tunnistab Kristina.

Foto: Erakogu
Liisa Mugra 11. märts 2023 16:09

„Endometrioosiga toimetulek võib olla keerukas ning nii vaimselt kui ka füüsiliselt rusuv,“ tunnistab 24aastane Kristina Kivilaid. Tartlanna on abivalmis ja heasüdamlik õde, kes töötab vähiraviosakonnas. Tema endagi igapäevaelu varjutab aga raske haigus, mis tekitab talle valusid ja verejookse.

Endometrioos on valdavalt viljakas eas naistel esinev krooniline haigus, mille korral emaka limaskesta kude paikneb ja toimib väljaspool emakat ning võib põhjustada piinavaid valusid. „Enamasti esinevad alakõhuvalud päevade ajal või pidevalt kogu menstruatsioonitsükli vältel. Kaasneda võib valulik suguühe, valulikkus urineerimisel, valulik sooletegevus ja roojamine, eriti menstruatsiooni ajal,“ selgitab Kristina. Sagedaseks kaasnevaks probleemiks on tema sõnul ka lastetus. Sealjuures tunnistab ta, et endometrioosi pole võimalik täielikult välja ravida. Välja arvatud juhul, kui eemaldada nii emakas ja munasarjad kui ka kõik endometrioosi kolded. 

Edasi lugemiseks:

VÕIDA RAHA!

Telli Õhtuleht Kirjastuse digipakett ja saad

Vaata võimalusi
  • ligipääsu kogu Õhtulehe tasulisele sisule
  • vähem reklaami
  • jagada lugemisõigust nelja sõbraga
  • võimaluse võita 100 € lisatulu kuus
Näita vähem
1 € / kuu11.99 € / kuu
-92%
Telli

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
  • Ühe artikli lugemisõigus
Näita vähem
3.99