Mitsch Kohn

Foto: Eross Mariann
Anu Saagim 15. jaanuar 2023 21:36

Saksamaalt pärit Mitsch Kohn, kes astub 14. aprillil üles Eestis tervendaval muusikalisel tseremoonial I AM ALIVE, nimetab end muusikuks, reisijaks, avastajaks, isaks, pojaks, abikaasaks, armastajaks, mõtlejaks. Ta ütleb, et muusika on tema ellu kuulunud alati, aga selle sügavamast mõttest sai ta aru alles12 aastat tagasi ühel kontserdil Madridis.

„Sain aru, et tähtis pole mitte esinemine ega mina muusikuna, vaid tähtis on hoida ruumi, et kõik saaksid sügavama kogemuse,“ räägib ta. Sellest taipamisest alates hakkas ta oma „muusikalist ego“ lavast eraldama, lasi lahti endast kui esinejast ning hüppas teekonnale, mis viis ta sisemise kasvuni, mida ta pidas varem võimatuks.

Maailmas toimuv sunnib meid endasse vaatama

Mitsch usub, et maailm vajab praegu inimesi, kes on avatud oma sisemisele tõele ning võtavad enda eest vastutuse. Ta usub, et ei piisa pinnapealsest „me oleme kõik valgus“ vaimsusest, et vaadata otsa valule, vastupanule, hirmudele ja ebameeldivustele meis endas. Ta usub, et ühiskond seisab tugevatel ja hoolivatel inimestel, kes teavad, kes nad on ning toetavad teisi. Ta usub, et ka maailmas toimuv sunnib meid aina enam endasse vaatama ning kasvama – olema muutus, mida soovime maailmas näha. Ta usub, et just muusika aitab meil jõuda tõeni enda sees.

Mitsch leiab, et muusika võimendab kõike – emotsioone, tundeid, rõõmu, hirmu, kõrget vibratsiooni, aga ka halba. Viimane tähendab, et muusika ei muuda tingimata maailma paremaks paigaks. Kuna see on nii võimas tööriist, kasutatakse muusikat ka kurjasti ära. Aga kui seda tööriista kasutada hästi, muudab see maailma loomuikult paremaks kohaks. Mitsch kirjeldab, et kõik meie ümber on vibratsioon ja kõla ning heli luues mõjutame väga oma energiavälja.

Kas maailmas saabki saavutada rahu – selle üle on mõtisklenud paljud

Mitsch usub, et me saame õppida ning olla ise rahu. „Seda võib saavutada ennast paremini mõistes ning aru saades, mis eraldab meid rahust ja hoiab meid enda egos. Kui me leiame ühenduse, on otsustamine lihtsam. Siis me tunneme ega süüdista enam kedagi,“ räägib ta. Tunded on normaalsed, ka viha. Kuid seda teadvustades saame hetke istuda, seda vaadelda ja mõista ning siis vabaks lasta. Mitschi arvates on väga võimas ütlemine – mida külvad, seda lõikad.

Meie õnn oleneb sellest, kas laseme endal vaatamata kõigele olla õnnelikud

Küsimuse peale, kas kogu aeg saab olla õnnelik, ütleb Mitsch, et küsimus on pigem selles, kas me ise otsustame vaatamata kõigele elus olla õnnelikud. „Tavaliselt kui oleme õnnetud, ei võta me vastu seda, mida elu meile pakub. Võib olla kehv päev, aga me võime selle üle ikka rõõmustada ning olla avatud heale, mida halvas olukorras ehk ei näe,“ arvab ta ja lisab, et samas peaks laskma endal ka õnnetu olla.

Ta peab oluliseks, et oleksime enda suhtes ausad ja aktsepteeriksime, et elus ei ole midagi püsivat – on väiksed ja suured lained ning iga lainega on võimalus näha varjatud mustreid ja alla surutud emotsioone, neid aktsepteerida, alistuda, minna lasta ja armastada.

Ta jagab, et I AM ALIVE kontserdi saladus on see, et seal ei „tehta“ midagi. Luuakse ruum, kus lastakse maagial sündida. „See on lihtne. Ma sukeldume tundmatusse, lülitame välja masina enda peas ning usaldame oma intuitsiooni,“ kirjeldab ta, et seal saab nautida nii rõõmu kui pisaraid samal ajal. See on protsess oma sisemise tõe juurde läbi muusika, mis luuakse hetkel. Aga mis see on, oleneb inimesest endast – see võib olla kas lihtne kontsert või sügav tervendav tseremoonia.

„Puuduta mind“ saate külaline heaolu strateeg Maria Baydar; saatejuht Anu Saagim