36 AASTAT! Jaak Treiman on Eesti ja Ameerika vahelisi suhteid hoidnud juba 36 aastat. 1986. aastal määrati ta Eesti aukonsuliks Los Angeleses.

Foto: Hindrek Pärg
Hindrek Pärg, Los Angeles 28. september 2022 11:55

Eesti aukonsul Los Angeleses Jaak Treiman põgenes perega Eestist 1943. aastal, olles ise vaid kolmekuune. Sünnimaale jõudis ta esimest korda tagasi 1992. aastal, ent oma elu Ameerikas üles ehitanud 79aastase mehe hing käib ikka Eesti rütmis. „Eesti vastu pole keeruline armastust hoida,“ lausub Treiman, kes muu hulgas räägib, miks peaksid Eesti ettevõtjad vaatama just Los Angelese poole, kas Eesti on võimalikult hästi kasutanud taasiseseisvumisega kätte antud võimalusi, mis on see üks asi, mis teda Eesti juures häirib ning mida peaksid eestlased ameeriklastelt õppima. Ja seda kõike soravas eesti keeles.

Kuidas on Eesti kasvanud Los Angelesest vaadatuna?

Käin küllalt tihti ka Eestis, aga on kasvanud väga hästi. Loodetavasti kasvab ja areneb veel. Vahetevahel arvan, et võib-olla hõiskame Eestist rohkem, kui seal reaalselt on. Loodan, et asjad lähevad veel edasi, enne kui nad hakkavad alla minema nagu kõikidel maadel lõpuks läheb.

Millised on kõige suuremad valdkonnad, milles Eestil oleks enim arenguruumi?

Raske ütelda. Poliitika üle ma ei taha hakata palju rääkima, aga mõnikord arvan, et eestlased on liiga uhked enda üle. Kindlasti on põhjust olla uhke, aga selle uhkusega tuleb mõnikord ka teatud kindlus, mida võib-olla ei tohiks olla veel. Peaks olema natukenegi rohkem skeptiline oma võimude üle. Mida skeptilisem oled, seda rohkem saab edasi areneda. Kui oled liiga uhke, siis juba arvad, et kõik on tehtud ja järel pole midagi, mida teha.

Miks arvate, et eestlased on liialt uhked?

Edasi lugemiseks vali endale sobiv plaan:

Telli Õhtulehe digipakett

Vaata võimalusi
  • 11 erinevat digiväljaannet
  • Üle 2000 artikli kuus
  • Jagamisõigus 4 sõbraga
  • Tellijatele mõeldud auhinnad
Näita vähem
€ 0 / nädal€ 11.99 / kuu
Telli

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
  • Ühe artikli lugemisõigus
Näita vähem
€ 3.99