Foto: Erakogu
Terttu Jazepov 24. september 2022 12:00

Viljandist pärit Paul Johnson on pikka aega elanud Ameerikas, kuid naasnud pisikesse kodulinna, kus plaanib avada oma eradetektiivibüroo. Juba loetud tundide jooksul saab ta puremiseks tõelise pähkli, mis viib ta kokku eriti värvikate tegelastega.

Gert Kiileri „Eranuhke ei armasta keegi“ (Postimees Kirjastus, 2022) on hoogsalt kulgev põnevuslugu, milles piisavalt ruumi ka huumoril. Ja kes vähegi Viljandit teab, sel on mõnusat avastamist küllaga, olgugi et tegevus toimub 1961. aastal ning mitmed kohad on väljamõeldud.

Paul Johnsoni eradetektiivibüroost tuleb kohe esimesel päeval abi otsima Robert Schmidt, kes nägi pealt, kuidas tema sõber Karl Berg maha lasti. Juhtumit uurima asudes saab Paul kohalikest allilmategelastest rohkem aimu, kuid eriti ootamatuks läheb asi siis, kui Johnsonilt tuleb abi otsima mees, keda politsei peab mõrvariks.

Teoses on palju värvikaid tegelaskujusid, kellest mitmed võiksid mõrvatöö eest vastutada. Proovisin isegi loo ajal ära arvata, kes tegelik mõrvar on, kuid Kiiler eksitas mind piisavalt palju, et õigetele inimestele ma jälile ei jõudnudki.

Raamat on mõnus lugemine mõnel laisemal päeval, mil tahaks kogeda natuke põnevust, veidi huumorit, ent samas mitte väga palju mõelda. „Eranuhke ei armasta keegi“ haarab juba esimestel lehekülgedel lugeja endasse ja pakub palju ootamatuid pöördeid, kuid kuna raamat on (kahjuks) üsna õhuke, saab see kiiremal lugejal juba ühe päevaga loetud. Jääb vaid loota, et saame Paul Johnsonist ja tema seiklustest veel kuulda.