Foto: Erakogu
Terttu Jazepov 1. oktoober 2022 12:00

Paljud meist tunnevad igapäevaselt, et miski on nende elus justkui puudu; midagi pidevalt kripeldab ega anna meile asu. Aga oled sa kunagi mõelnud, et võib-olla pole sa oma elus leidnud piisavalt rahu?

Jay Shetty on tuntud taskuhäälingu „On Purpose“ saatejuht, motivatsioonikõneleja ning endine munk, kes räägib oma raamatus „Mõtle nagu munk“ (Helios, 2021) sellest, kuidas elada oma igapäevaelu nii, et me oleksime rohkem hetkes ega muretseks üleliia asjade pärast, mis pole olulised.

Jay Shetty oli noorena nagu paljud teised – pidutses, õppis kõrgkoolis ega tundnud vaimse maailma vastu väga suurt huvi. Ühel päeval kutsus aga üks sõber teda kaasa kuulama üht munka. Kuigi see ei kõnetanud teda üldse, oli ta siiski nõus kaasa minema. Ning see õhtu muutis tema elu.

„Kogu elu olid mind paelunud inimesed, kes olid jõudnud eikusagilt kuhugi – rentslist rikkaks saamise lood. Nüüd, esimest korda, nägin ma kedagi, kes oli teadlikult teinud vastupidist. Ta oli loobunud sellisest elust, mille kohta maailm oli mulle öelnud, et me kõik peaksime seda tahtma. Kuid ta ei olnud kibestunud äpard, vaid paistis olevat rõõmus, enesekindel ja rahu leidnud. Õigupoolest tundus ta olevat õnnelikum kui keegi, keda olin eales kohanud. Kaheksateistaastasena olin kohtunud paljude rikaste inimestega. Olin kuulanud paljusid inimesi, kes olid kuulsad, tugevad, hea välimusega või kõike korraga. Aga ma ei usu, et olin kohanud kedagi, kes oli tõeliselt õnnelik.“ (Lk 10)

Shetty räägib raamatus oma kogemusest mungana, õppetundidest ja ka sellest, kui raske oli alguses kõigest maisest lahti öelda ning enda seest tõeline õnn leida. Usun, et igaüks leiab teosest midagi motiveerivat, mis aitab ligihiiliva pimeda perioodi veidigi helgemaks teha – ka autor ise jagab selleks küllaga praktilisi näpunäiteid. Kui peaksid sel aastal lugema läbi vaid ühe raamatu, siis olgu selleks just „Mõtle nagu munk“.