HARULDANE HULK MUUSIKUID: Tšehhi rahvusromantilise helilooja Antonín Dvořáki pooleteisetunnine kompositsioon tõuseb esile kui „Stabat Materi“ üks kõige monumentaalsem ja liigutavam muusikaline kehastus. Selle esitamiseks astub lavale 170 muusikut.Foto: Martin Ahven
Inimesed
13. aprill 2022, 18:00

GALERII | Ukraina sõjapõgenikud on oodatud tasuta kontserdile: „Stabat Mater“ teeb pühade ajal kummarduse Ukraina emadele

Ülestõusmispühade ajal on kõik ukrainlased, kes sõja eest Eestisse põgenenud, oodatud tasuta kuulama Antonín Dvořáki monumentaalset suurvormi „Stabat Mater“. Publiku ette astub haruldane hulk muusikuid – 90liikmeline oratooriumikoor, solistid ja Eesti riiklik sümfooniaorkester Arvo Volmeri juhatusel. Pidades meeles Ukraina sõja õudusi, on muusikud soovinud seekordse esituse pühendada kõigile Ukraina emadele, kes kannatavad ja leinavad.

Eesti Kontserdi kommunikatsioonijuht Andri Maimets räägib, et plaanivad kontserte enam-vähem aasta ette, ja nii oli ka suurejooneline vokaaloratoorne suurvorm ammu plaanis ülestõusmispühadel publiku ette tuua. Kuna tegemist on „Stabat Materiga“ (eesti k „Leinav ema“),  soovis maestro Arvo Volmer suurejoonelise oratoriaalse teose esitusega kõnetada just praegust olukorda: „Neid inimlikke kannatusi ja leina, mida on põhjustanud siin samas Euroopas iga päev toimuvad sõjasündmused,“ selgitab korraldaja.

Maimetsa sõnul on kontserdi korraldus kulgenud kenasti. 170 inimese lavale paigutamine nõuab küll teistsugust ettevalmistust kui soolopianisti või kammerlikemate kontsertide korraldamine, kuid Eesti Kontserdile pole see midagi uut. Samas on viimaseid koroona-aastaid arvestades tegemist pigem haruldase ettevõtmisega. „Ainuüksi sellise suurvormi ettekandmine on haruldane ning muidugi suur väljakutse. Ka nii suuri masse pole laval väga kaua aega nähtud. Muidugi on omajagu tegemist ka nii suurte koosseisude liigutamisega ringreisil Pärnu-Tartu-Tallinn – selleks läheb tarvis viit reisibussi ja eraldi pilliautot. Küll aga usun, et tulemus on neid pingutusi väärt.“

Spetsiaalne koor

Kuna Eestil puudub suur segakoor, on korraldad püüdnud loendamatutel kordadel oratooriumikoori moodustada. „See ongi nüüd üks nendest – muuseas, väga paljutõotav. Koor on paindlik ja nõtke kõlaga, kenasti tasakaalus,“ rõõmustab Maimets. See, et tänavusel esitusel on veel ka üks olulisem sõnum kanda, meeldis korraldaja sõnul kõigile.

„Muusika ei tohi vaikida ka sõja ajal, vaid peab kandma kindlat agressioonivastast sõnumit, andma võimaluse kokku tulla ja pakkuma tröösti.“ Seda vajavad vaimu turgutamiseks Maimetsa sõnul praegu kõik – nii need, kes sõja eest pakku saanud; need, kes mõtlevad iga päev oma Ukrainas elavatele lähedastele; kui ka kõik need, kes püüavad toime tulla uudistega sõjaõudustest.

Lisaks kaunile ja sügavale muusikalisele elamusele tahavad korraldajad kontserdiga väljendada oma veendumust vabale ning demokraatlikule maailmavaatele ja anda selge sõnumi, et nendel õudust tekitavatel hetkedel ollakse koos Ukrainaga. „Mõistame igati hukka Putini režiimi jõhkra genotsiidi Ukraina pinnal ning teeme oma muusikaga hingele pai, tuletades meelde, et maailm on ja peab jätkuvalt jääma paigaks, kus on hea elada.“

Lisaks Antonín Dvořáki „Stabat Materile“ tulevad esitusele reekviemid ja passioonid. „Need on suured ja hingeminevad teosed, mida kannatusajal leiab kõikide maade, kollektiivide ja korraldajate kontserdikalendritest, nii ka meilt. Lihtsalt tänane olukord võimendab seda sajanditevanust sõnumit. Pealegi, see on väga ilus muusika,“ ütleb Maimets. Tšehhi rahvusromantilise helilooja Antonín Dvořáki pooleteisttunnine kompositsioon tõuseb esile kui „Stabat Materi“ üks kõige monumentaalsem ja liigutavam muusikaline kehastus.

Ka kultuur aitab

Maimets toonitab, et ka läbi kultuuri tuleb Ukrainale toetust avaldada. „Meie muusikutest sõbrad ja kolleegid Ukrainas on pidanud oma pillid relvade vastu vahetama ning noodikirja asemel õppima, kuidas valmistada Molotovi kokteile. Ilma naljata. Ooperi- ja kontserdimajad on purustatud, inimesed pagenud varjenditesse või läinud rindele oma kodusid kaitsma. Kultuur ei tohi tummaks pealtvaatajaks jääda.“

Eesti Kontsert on Maimetsa sõnul sõja algusest peale püüdnud leida viise, kuidas sõjas laastatud Ukrainat ja sõjapõgenikke aidata – korraldanud toetuskontserte ja kogunud annetusi Ukraina kultuurikeskusele, lisaks kõlab kontsertidel rohkem Ukraina heliloojaid. Veel sel kuul võõrustatakse Eestis Euroopasse lõksu jäänud Ukraina tippmuusikutest koosnevat Kiievi Solistide kammerorkestrit. Muide, „Stabat Materi“ kontserdi alguses kõlab 170 muusiku esituses ka Ukraina hümn. „Need sammud on meie viis öelda, et Ukraina ja ukrainlased, me oleme teiega,“ lausub Maimets.

Kontserdid toimuvad 14. aprillil Pärnu kontserdimajas, 15. aprillil Tallinnas Estonia kontserdisaalis ja 16. aprillil Tartus Vanemuise kontserdimajas. Ukraina sõjapõgenikele on kontserdid tasuta. Tasuta piletid saab välja võtta kontserdimajade kassadest isikut tõendava dokumendi (Ukraina passi või ajutise elamisloa) alusel.