„Võitlus tuleviku pärast“, Tauno Vahter, OÜ Heliades, lk 400.

Foto: Marvel Riik
Marvel Riik 30. märts 2022 21:31

Tarmo Vahteri raamat „Võitlus tuleviku pärast. 1933–1936 Pätsi aja rääkimata lood“ paneb proovile romantiseeritud Eesti wabariigi. Sarnaselt talurahvakultuuri idealiseerimisele, peitub ka esimese Eesti ilusa fassaadi taga palju hämaraid, koomilisi ja traagilisi seiku.

Kuhugi pole kadunud häälepaelad, mis meenutavad heldimusega möödunud riigikordi. Põhjused on erinevad: siis oldi noored, siis oli „kord majas“, siis oli olemas töökoht-elamispind jne. Sama kehtib ka nende kohta, kes elasid Eesti nn esimeses wabariigis. See oli aeg, kus peenhäälestuse asemel tegeleti riigi ülesehitamisega. Sellise romantilise lähenemisega pole vahet, kes oli riigi eesotsas. Rahvas meenutaks märgilist aega ikka ennekõike hea sõnaga – see on suur peatükk kogu Eesti ajaloos! Isamaa on kallis, patriotism pimestab.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

Kommentaarid  (1)

vahtus riitik 31. märts 2022 00:26
Viimased 30 aastat on segane aeg, kus mõni autor (nt Laar) jätkab rahva hullutamist valedega mineviku kohta. Eriti laastavad olid tõe suhtes eelnevad 50 aastat, mil koolis jm muud ei tehtudki, kui lauldi Pätsile halleluuja. Seda tuleb tasakaalustada. Nüüd on aeg kirjutada nii, et rahva silmad avaneksid: aastail 1920-40 polnud midagi head ega järgimistväärivat. Ärgem kuulakem eksinud vanainimesi, lugegem seda raamatut ja pühendugem sõjaeelsete "saavutuste" kõrvaldamisele (eestikeelne haridus, natslikud kampaaniad, miniriik).

SISUTURUNDUS