Põline Elva rahvas mäletab tänaseni väikest kasvu kirjanikepaari – Astrid ja Boris Kaburit –, kes suure osa ajast Peedul kirjanike majas elas. Pilt on aastast 1993.

Foto: Harald Leppikson / Filmiarhiiv
Sirje Presnal 30. jaanuar 2022 22:30

60 aastat tagasi kirjeldas Eesti füüsikust kirjanik Boris Kabur elu tulevikus, ajal, kui liigeldakse õhubussidega, suhtlus käib raadiokellade abil, terved raamatukogud mahuvad kaasaskantavasse mäluploki kohvrisse ja kasutatakse veel suurt hulka tehnoloogilisi imevidinaid. Kes veel oskas toona sellistest asjadest unistada?

60ndate keskel ei teadnud veel keegi midagi sülearvutitest, mobiiltelefonidest või internetist. Ei saanud teada ka kirjanik Boris Kabur, kui ta 1963. aastal kirjutas raamatu pealkirjaga „Kosmose rannavetes“, mis sai kaante vahele aastal 1966. Selle ulmeloo tegevus toimub umbes 300 aastat pärast Suurt Katastroofi 2000ndate alguses. Juba mitmendat sajandit valitseb maailmas rahu, siin ei ole enam ei relvi ega sõjaväelasi. Et asi oli kunagi teisiti, seda küll teatakse, kuid räägitakse veel ainult ajalootundides.

Edasi lugemiseks vali endale sobiv plaan:
Üks artikkel
3,99
Ühe artikli lugemisõigus
Digipakett
0,00/kuu
11 erinevat digiväljaannetÜle 2000 artikli kuusJagamisõigus 4 sõbragaTellijatele mõeldud auhinnad