MÄRKA LAST! Suitsiid ei ole kunagi ühe päeva teema. See on pikk protsess ning tuli hõõgub pikalt. Tegu ise võib erinevalt täiskasvanutest tulla lastel aga väga impulsiivselt, sest noorte pidurid ei tööta veel nii hästi kui vanematel inimestel. Et last aidata, pane teda tähele ja märka alarmeerivaid muutusi.

Foto: Alamy / Vida Press
Kristiina Tilk 19. november 2021 23:30

Kümneaastane laps pakib oma asjad, võtab telgi kaenlasse ja kolib kodust metsa. Talle tundub seal turvalisem kui kodus, kus teda keegi ei kuula ega märka. 12aastane nooruk saab vene keeles halva hinde ning näeb ainsa väljapääsuna elust lahkumist. 15aastane noormees hakkab õnnetu armastuse järel saadud hingehaavu ravima enesevigastamisega.

Viimasel seitsmel aastal on Eestis lõpetanud oma elu suitsiidiga 39 last: 23 poissi ja 16 tüdrukut. Nende vanus jääb vahemikku 10–17aastat. Enesetapukatseid on aga palju rohkem, laste ja noorte vaimse tervise keskuse osakonnad on täis ning ruumi otsitakse mujaltki. Sagenenud on erakorraliselt ravile jõudvate laste hulk, kes vajavad kohest abi, sest on enesele ohtlikud. Paljud patsiendid on personalile juba varasemast tuttavad.

Edasi lugemiseks:

VÕIDA RAHA!

Telli Õhtuleht Kirjastuse digipakett ja saad

Vaata võimalusi
  • ligipääsu kogu Õhtulehe tasulisele sisule
  • vähem reklaami
  • jagada lugemisõigust nelja sõbraga
  • võimaluse võita 100 € lisatulu kuus
Näita vähem
1 € / kuu11.99 € / kuu
-92%
Telli

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
  • Ühe artikli lugemisõigus
Näita vähem
3.99