Inimesed

Eesti vanim näitlejanna saab täna 100aastaseks 

Ragne Jõerand , 29. märts 2001, 23:00
NOBE JUUBILAR: Ka oma 100. sünnipäevaks ei oota Agate ebatavalisi kingitusi. Tema tunneb rõõmu praktilistest asjadest, seetõttu kingib teatrirahvas auväärt kolleegile 2000 krooni eest ravipesu. Foto: Vadim Vlassov
Plikana lubas Agate Hiielo, et tema elab 100aastaseks. Täna, 30. märtsil saab Eesti Teatriliidu auliikme ja kauaaegse Pärnu Endla teatri näitlejanna Agate Hiielo lubadus täidetud.

Oma 100 aasta juubelipeo peab Agate Endla teatris, mis on olnud talle koduks, lapseks, abikaasaks ja armastajaks terve elu. Miss Võrumaaks kroonitud ja noore neiuna Pärnusse elama tulnud, armus Agate teatrisse jäägitult ja otsustas end tervenisti sellele pühendada. Pere ja lapsed enam tema ellu ei mahtunud.

Sajanda sünnipäeva künnisel tunnistab Agate, et võib-olla oleks temalgi olnud teatri kõrval pere, kui saatus oleks tema kõrvale jätnud “selle õige” mehe. Paraku viis elutee Agate esimese armastuse, tollase Võru prefekti välismaale ja teisi mehi Agate südamesse enam ei mahtunud. Kuigi Agate pole aastakümneid oma esimesest armastusest midagi kuulnud, heldib ta pilk noorus-aja romaani meenutades.

“Oh, miks nad kõik seda mu käest pärivad. See mälestus on minu isiklik. Ja see kuulub ainult mulle, mitte ilmale jagamiseks,” ütleb Agate.

Kõrged trepid alistab mängeldes

Veel 92aastaselt töötas Agate Hiielo Endla teatri valvelauas ja jooksis nobedasti mööda treppe kolleege telefonile kutsuma. Seetõttu pole ka Pärnu Tammsaare tänava vanurite hooldekodu 20 järsku trepiastet, millest teise korruse toakeses elaval Agatel tuleb iga päev mitu korda üles-alla käia, talle probleemiks. Agate sammub järsust trepist alla nagu noor tüdruk ja fotograafil on lausa tegu, et trepist alla tulevat 100aastast prouat pildile püüda.

Agate hea vormi saladus on lihtne - tuleb palju liikuda ja tervislikult elada. Iga päev käib vanaproua toanaabriga Pärnu rannas jalutamas. Kangemat kraami pole Agate suu sisse võtnud ka isegi mitte oma sünnipäevadel. “Ega ma oma 100. sünnipäeval torti ka ei söö, see pole mu tervisele hea. Pigem võtan küpsist,” arvab Agate.

“Hello, Dolly” välgutab seelikusabas Agate pitsi

Pidulikuks päevaks on Agatel varutud kaks kena kostüümi. Üks purpurpunane villane ja teine must soliidne, mida ehib peen tikitud valge krae. Kostüümi all kannab Agate imekaunite tikanditega kaunistatud valget pluusi. “Need pitsid ja tikandid on kõik mu enda kätetöö. Kogu elu olen käsitööd teinud,” ütleb vanadaam, kes pika elu jooksul on heegeldanud tuhandeid meetreid pitse.

Nüüd, mil kehv silmanägemine ei luba Agatel enam näputööd teha, näeb ta end heegeldamas unes. “Hommikul tõusen ja otsin, kus on pooleliolev heegeltöö ja heegelnõel,” tunnistab Agate.

Agate pitsid on sõprade-tuttavate seas väga hinnas. Kaunimad neist ongi läinud kingitusteks. Praegu võib tema näputööd, 150 meetrit valget pitsi, näha “Hello, Dolly” lavastuses näitlejate seelikute allääri kaunistamas.

Agate elus on olnud halvemaid ja paremaid aegu, aga ühte vanaproua teab - raha pole see, mis õnne toob. “Praegu tahavad kõik valitsusse kõrgete kohtade peale, et oma kaukaid täita. Ise käituvad nagu uulitsapoisid - no näiteks see Laar, tulistab vastu Savisaare pilti!” ei hoia vanaproua pahameelt tagasi.

Agate pole toriseja tüüp, pigem surub suu mitu korda kõvasti kinni, enne kui hakkab teistele halvasti ütlema. Vanaproua toonitab, et hoopis kannatlik meel on õnne alus.

“Ära tee teistele seda, mida sa ei taha, et sulle tehakse,” ütleb Agate välja elutarkuse, mis on tal aidanud ilma suuremate probleemideta elust läbi tulla.

Ainult mõnikord tunneb ta, et nüüd tahaks küll suu puhtaks rääkida. “Noh, just siis kui toanaaber käsib mul voodikatte nii triiksirgelt sättida nagu Viiburi sõjakoolis. Mul on voodikate täiesti sirge, aga tema muudkui, et kohenda ikka sealt veel üle,” muheleb Agate.

Sada aastat on möödunud lennusõiduta

Agate pole inimene, kes armastaks teha pööraseid tempe. Aga kui sajandat sünnipäeva tähistaks millegi erilisega, mida varem pole kogetud? Agate jääb mõttesse. “Ma pole kunagi lennukiga sõitnud. Aga ega ma ei taha ka. Mis see lubjakas ikka lendab,” ütleb Agate, kes ise tavatseb end lubjakaks kutsuda.

“No, mina küll lendaks, kui ainult saaks,” torkab Agatest 17 aastat noorem toanaaber jutu vahele.

Agate Hiielo rollid “Endlas”:

1949: “Kretskini pulm” - Anna Astonovna Atujeva


1959: “Vassa Železnova”, Anna Onosenko


1952: “Balsaminovi abiellumine” - Balsaminova, lesknaine


1952: “Siidvaip” - Hamrobibi


1953: “Helepunane lilleke” - vana lapsehoidja


1953: “Kosjaviinad” - Mall


1953: “Vähid” - Laohoidja


1954: “Punga-Mart ja Uba-Kaarel” - Reet


1955: “Vanake” - Zahharovna


1955: “Varrud” - Kai


1955: “Kõrboja peremees” - Madli


1956: “Juuraku Hulda” - Miina


1956: “Sussamo supleb” - Minna


1956: “Inimesed ajujääl” - Barea


1957: “Soomusrong 14-69” - Naispartisan


1957: “Elu ja armastus” - Anne, Irma tädi


1958: “Kullaketrajad”


1958: “Miks tähed naeratasid?” - Zinaida


1958: “Tuulte pöörises” - Vana Naine


1959: “Ali Baba” - Kalista


1959: “Armastus ja sõprus” - Beatrice


1960: “Võitlusteel” - Vanaeit


1960: “Justiina” - Mari


1960: “Kaval-Ants ja Vanapagan” - Vanamoor


1961: “Libahunt” - Vana Naine


1962: “Valgete ööde pidu” - õhupallide müüja


1965: “Äike” - Feklusa


1965: “Platon Kretset” - Kristina Arhipovna


1966: “Tuhkatriinu” - Võõrasema


1966: “Kalevipoeg” - Oskari ema


1966: “Naismiljonär” - Joe naine


REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee