Raamat

Soome kirjanik kirjutas romaanisarja elust Nõukogude Eestis

Paula Havaste: tahtsin meenutada soomlastele, kui napilt pääses Soome sellest, mis juhtus Eestiga 

Jaanus Kulli, 24. september 2021 22:30
MITTE LIHTSALT HALUD: „Korralikud puuhalud on eluliselt olulised. On tähtis, et oleks olemas piisav varu, sest see annab turvatunde,“ ütleb kirjanik Paula Havaste, kes oma suved veedab Laimjalas. Romaanis „Pronkstäht“ kirjeldab Havaste, kuidas Muhus laoti halud hoolikalt kiviaedadele riita kuivama. Tänavapoolne osa pidi välja nägema eriti ilus, sest siis teadsid kõik: selles kodus on kõik korras.Foto: Erakogu

„Hakkasin Muhumaa ja tema inimeste lugu kirjutama sellepärast, et tahtsin aru saada, mis on vorminud saarlased nii vastupidavaiks ja sitketeks,“ ütleb Soome kirjanik Paula Havaste, kellelt nägi hiljuti eesti keeles ilmavalgust Muhumaa tetraloogia esimene osa „Pronkstäht“.

Juba üle kümne aasta suurema osa suvedest Laimjalas veetnud Paula Havaste viib meid romaanis „Pronkstäht“ tagasi 1949. aastasse, kui igat peret piinas vaesus ja pidev hirm küüditamise ees. Paula, kelle nime taha saab kirjutada ka filosoofiadoktor, ütleb, et oma lugejatega kohtudes rõhutab ta alati, kui napilt pääses Soome sellest, mis juhtus Eestiga. „Ja kuulajad saavad sellest väga hästi aru,“ lisab ta. Küllap saavadki. Üle lahe on romaan hästi vastu võetud.

Edasi lugemiseks: