Tänavusel draamafestivalil „Draama 2021“ näeb eesti dramaturgiat ja nii uuemaid kui ka veidi kauem mängitud lavastusi. Fotodel on „Draama 2018“ sümbol, Saueaugu teatritalu lavastus „Kadunud kodu“ ja Tartu Uue teatri lavastus „Mängu ilu“.

Foto: Kollaaž (Aldo Luud, Gabriela Urm ja Siim Vahur)
Laura Saks 6. september 2021 14:22

Tänavusel draamafestivalil „Draama 2021“ Tartus näeb lavadel eesti dramaturgiat, värskeid lavastusi ja tugevaid näitlejatöid. Suur rõhk on pandud ka metaprogrammile ehk vestlusringidele pärast etendusi. Festivali tegevjuht Hedi-Liis Toome ütleb, et viimaste aastate valguses on „Draama 2021“ üks suurimaid.

Tänavuses teatriprogrammis on rõhku pandud eesti dramaturgiale ja ka headele näitlejatöödele. Draamafestivali tegevjuht Hedi-Liis Toome räägib, et pea kõik eelmisel aastal teatriauhinna saanud näitlejad on auhinnatud rollidega sel aastal Tartus. Lisaks on programmis palju alles välja tulnud lavastusi ning Rakvere teatri üks lavastus esietendubki alles festivalil.

Festivali raames tulevad Eesti dramaturgiaga tutvuma ka lätlased ja leedukad Balti teatri foorumi kaudu. „Igal aastal toimub foorum ühes Balti riigis, sel aastal on Eesti kord,“ selgitab Toome ja lisab, et foorumi eesmärk ongi tutvustada korraldajamaa dramaturgiat.

Iga aastal on oluline osa draamafestivalil ka metaprogrammil ehk pärast etendust toimuval vestlusel, kus vaatajad saavad tegijatega rääkida äsja nähtust. Hedi-Liis Toome ja metaprogrammi eestvedaja Anneli Saro on ise teatriteadlased, mistõttu on neile eriti südamelähedane ka teatrist rääkimine ja selle analüüsimine. „Üha rohkem võiksime liikuda selles suunas, et pärast etendust saaksid vaatajad selle kohta küsida. Festivalil peame hästi oluliseks, et toimuvad vestlusringid just publikule,“ selgitab ta.

Toimuvad ka konverentsid, kuhu on oodatud kõik huvilised. Näiteks tähistab Eesti Etendusasutuste liit 2021. aastal oma 30. sünnipäeva konverentsiga, kus arutletakse eesti teatri tuleviku üle.

Etendustele ja konverentsidele pääsemiseks tuleb esitada kehtiv Covid-tõend. Draamafestivalil on komme anda teatriga seotud inimestele kaelakaardid, millega pääseb priilt etendustele. Enne koroonat võisid kaelakaardi omanikud istuda ka treppidel või põrandal. Toome ütleb aga, et viiruselevikut arvestades saale nii täis ei pressita ja ka kaelakaardiga pääseb vaid vabadele kohtadele.

„Draama 2021“ algab 7. septembril kärtsu ja mürtsuga – mööda Emajõge sõidab Maria Faust ja esitab koos puhkpilliansambliga esmaettekandena oma teose „Kootud relvad“. Festival kestab pea nädala. Selle aja jooksul mängitakse Tartu teatrimajades ja etenduspaikades lavastusi Eesti teatritest.