Inimesed

Igor Gräzin: „Kui ma nägin, kuidas Moskva tänaval jääb tank punase tule taha seisma, mõistsin, et sellest riigipöördest ei saa asja.“ (2)

Konspekteeris Rainer Kerge, 18. august 2021 15:20
OTSE SÜNDMUSKOHALT: „Rahvas tänavail oli pigem humoorikas tujus: sõimati, räägiti roppe anekdoote. Ma ei tajunud kordagi, et inimesed oleksid olnud hirmul,“ meenutab Igor Gräzin 1991. aasta putšipäevade aegset meelsust Moskva tänavail.Foto: Loreen Pulk

„Venelased ei oska putši teha. Gorbatšovil oli arusaam, et tema kaastöötajad on viimased käpardid, kellel ei tule mitte midagi välja – ja tal oli õigus! Gorbatšov oleks muidugi ise ka Nõukogude Liidu ära lõpetanud, lihtsalt teistmoodi,“ mõtiskleb Igor Gräzin, kes viibis putši alguses Moskvas. Siin on Gräzini jutustus, millise kuju on 30 aasta tagused päevad tema mälus võtnud.

„Augustis 1991 olin ma NSV Liidu ülemnõukogu saadik. 17. augusti õhtul lendasin abikaasa ja väikese pojaga Moskvasse, et poolteise-kahe nädala pärast sõita edasi semestriks tööle Ameerika Ühendriikidesse Notre Dame'i ülikooli. Moskvast oli vaja igasugused kodu-asjad kaasa võtta.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

19.08.2021
30 AASTAT VABADUST! Augustiputši luureveteran: teletorni vallutamise hoidis ära okupantide raadiosideta jätmine
02.07.2021
Eesti suvi 1991: vaesus ja välismaa asjade ihalus ning täielik teadmatus tuleviku osas